REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Payrollsy nie zaskoczyły

2019-08-02 14:30
publikacja
2019-08-02 14:30
Payrollsy nie zaskoczyły
Payrollsy nie zaskoczyły
/ Pexels

W lipcu w sektorach pozarolniczych przybyło 164 tysięcy nowych miejsc pracy – obwieściło rządowe Biuro Statystyki Pracy (BLS). Te bacznie obserwowane przez inwestorów dane okazały się zgodne z oczekiwaniami ekonomistów.

Mediana prognoz ekspertów zakładała, że zatrudnienie w sektorach pozarolniczych zwiększyło się o 162 tys. W czerwcu odnotowano nieoczekiwanie dobry wynik na poziomie 224 tys. (zrewidowane w dół do 193 tys.) Natomiast majowe „payrollsy” srodze rozczarowały i wskazały tylko na 75 tys. nowych etatów.

Nieznacznie szybciej niż sądzono wzrosły płace. Przeciętna stawka tygodniowa była w lipcu o 0,3% wyższa niż w czerwcu oraz o 3,2% wyższa niż przed rokiem. Rynkowy konsensus zakładał dynamikę płac na poziomie 0,2% mdm i 3,1% rdr.

Rynek zareagował na raport BLS umiarkowanie negatywnie. O 14:41 kontrakty terminowe na S&P500 zniżkowały o 0,43%, a dolar nieznacznie zyskiwał względem euro.

Z jednej strony dane z amerykańskiego rynku pracy są bowiem umiarkowanie optymistyczne, co raczej nie podoba się posiadaczom akcji, albowiem zmniejsza szanse na kolejne oczekiwane obniżki stóp procentowych w Rezerwie Federalnej. Z drugiej jednak strony umiarkowanie wysoki przyrost zatrudnienia w połączeniu z dość niewysoką dynamiką płac nie zdejmuje ze stołu scenariusza kolejnych cięć stóp w Fedzie.

Obliczana w osobnym badaniu ankietowym stopa bezrobocia wyniosła 3,7%, utrzymując się tuż powyżej najniższych poziomów od 50 lat.

Badanie aktywności zawodowej ludności pokazało wzrost liczby pracujących o 283 tys. przy wzroście liczby bezrobotnych o 88 tys. Populacja biernych zawodowo skurczyła się o 183 tys. W dalszym ciągu oznacza to, że wskaźnik zatrudnienia pozostaje na stosunkowo niskim jak na Stany Zjednoczone poziomie 60,7%.

KK

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki