Bardzo słabe dane z amerykańskiego rynku pracy

Amerykańska gospodarka w maju utworzyła zaledwie 75 tysięcy nowych miejsc pracy – poinformował Departament Pracy. Był to rezultat znacznie niższy od oczekiwań ekonomistów.

Konsensus ekonomistów zakładał przyrost zatrudnienia o 185 tys. po wzroście o 224 tys. (po rewizji z 263 tys.) odnotowanych w kwietniu.

(BLS.)

Tyle że faktyczne oczekiwania na rynku mogły być znacznie niższe po publikacji środowego raportu ADP, który oszacował majowy przyrost zatrudnienia na zaledwie 27 tys. wobec prognozowanych 183 tys.

Kolejny miesiąc z rzędu bardzo słabo prezentowały się statystyki z przemysłu i górnictwa, gdzie przyrost zatrudnienia praktycznie zamarł. Ostro wyhamował też wzrost w budownictwie. Trzeci miesiąc z rzędu zwalniano pracowników w handlu. Zmalała nawet liczba zatrudnionych w sektorze rządowym.

Rozczarowała także bacznie obserwowana przez rynki finansowe dynamika płac. Średnia stawka godzinowa w USA w maju wyniosła 27,83 USD tylko o 0,1% wyższa niż w kwietniu oraz o 3,1% wyższa niż rok wcześniej. Tymczasem analitycy spodziewali się wzrostu o 0,2% mdm i 3,2% rdr.

Szacowana na podstawie osobnego badania ankietowego stopa bezrobocia U-3 w Stanach Zjednoczonych wyniosła  3,6% utrzymując się na najniższym poziomie od 50 lat. Badanie aktywności zawodowej pokazało wzrost liczby pracujących o 113 tys., wzrost liczby bezrobotnych  64 tys. i minimalny (o 8 tys.) spadek liczby biernych zawodowo Amerykanów.

Początkowa reakcja rynku na słabe „payrollsy” była wręcz podręcznikowa. Dolar osłabił się względem euro – kurs EUR/USD o 14:43 podniósł się do 1,1318 z 1,1269 przed publikacją raportu BLS. W dół poszły za to notowania kontraktów terminowych na S&P500, które wymazały wcześniejsze wzrosty. Niski przyrost zatrudnienia przy słabszej od oczekiwań presji płacowej może przesądzić o obniżce stóp procentowych w Rezerwie Federalnej.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
9 19 open_mind

A tymczasem „Trump: „giełda byłyby o 10 000 punktów wyżej, gdyby Fed obniżył stopy procentowe.” Tak oto widzą wielcy tego świata ekonomię. Wiedzą że nie można nic naprawić jak tylko spuścić ze smyczy „psa” o imieniu inflacja aby wszystko wywrócił do góry nogami.

Przypominam że ewentualna obniżka stopy procentowej w USA będzie stymulować inflację, a nie gospodarkę !

I dodatkowo: z sieci: ”Wczoraj zadzwoniłem do mojego banku w Danii, Nordea, i nie mogłem uwierzyć w to, co mi powiedzieli ...Zaoferowali mi pożyczyć pieniądze na MINUS 0,12% za dziesięcioletnią hipotekę. Innymi słowy, bank PŁACIŁ, abym zaciągnął pożyczkę”.

Cuda ? Nie. Banki kradną oszczędzającym (Ujemna stopa procentowa)... dla oszczędzających w Fiat money nadchodzi sądny dzień, dlatego przyszłość cen złota przedstawia się w optymistycznych nastrojach.! Pozdrawiam

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 9 open_mind

Trump nie jest szalony, tylko leżący worek *ó*** pracujący dla Rothschild`s, to wszystko. Nikt na tym świecie nie może już uzdrowić ekonomi jak tylko RESET natychmiastowy.

! Odpowiedz
11 6 open_mind

A tymczasem w okolicy Chin pomiędzy Rosyjską i USA Fregatą doszło by o włos do kolizji. US fregata nie mogła zmienić kursu bo przygotowywała się do lądowania helikoptera. Co za „dranie” z tych Rosjan no nie? . Podobno kapitanowie obydwu fregat po tym incydencie musieli zmienić gacie na zapasowe.

! Odpowiedz
11 17 antek10

Bezrobocie naniższe od 200 lat a artykuł podaje że jest źle. Łahahahha

! Odpowiedz
5 3 vlad_palownik

Które bezrobocie? Wiesz, że są dwie metodologie? U3 i U6?
Wiesz, jak się je liczy?
Wiesz, dlaczego U3, które przywołujesz można sobie wsadzić w %^&* ??

! Odpowiedz
11 15 johny11palcow

Ameryka to ciepkka z tryplem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil