Państwowa sieć sklepów spożywczych nie, ale synergia na rynku owoców i warzyw

2020-06-02 08:30, akt.2020-06-02 17:07
publikacja
2020-06-02 08:30
aktualizacja
2020-06-02 17:07

Ministerstwo Aktywów Państwowych nie planuje tworzyć sieci państwowych sklepów spożywczych czy warzywniaków. Chce natomiast konsolidować rynek rolno-spożywczy - poinformował resort w komunikacie prasowym.

/ fot. HQuality / Shutterstock

"W Ministerstwie Aktywów Państwowych trwają prace nad połączeniem firm z sektora rolno-spożywczego, jakie znajdują się w nadzorze państwa" – powiedział, cytowany w komunikacie, Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych.

Konsolidacja sektora odbywać się ma w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową, która już dziś jest obecna co najmniej na kilku rynkach, m.in. rynku cukru, skrobi czy zboża.

"Wspólnie z firmą doradczą KPMG przygotowujemy konsolidację takich aktywów. Zależy nam, by powstał silny holding rolno-spożywczy. Celem zaś jest wejście na te rynki, na których nie jesteśmy dziś obecni" – powiedział Soboń.

Analiza dotyczy 48 spółek. Plan przewiduje, że w czerwcu mają zostać wybrane te, które będą podlegać konsolidacji. Do końca roku powinny natomiast zostać przeprowadzone dokładniejsze badania i analizy dotyczące wybranych podmiotów.

"Celem tych działań jest stworzenie silnego państwowego podmiotu, polskiej grupy spożywczej" – powiedział wiceminister.

Kilka dni temu wiceminister Soboń pytany w rozmowie z Money. pl, czy oprócz utworzenia holdingu spożywczego rząd zamierza wejść na rynek handlowy i utworzyć sieć sklepów, mówił, że sieć sklepów kontrolowana przez państwo byłaby uzupełnieniem do tego, nad czym pracuje resort, czyli nad obecnością państwa na kilku rynkach w ramach przetwórstwa produktów rolno-spożywczych.(PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (28)

dodaj komentarz
margin50
Nikodem Dyzma wiedzial jak rozwiazac problem polskiego cukru !!!!
margin50
Nikodem Dyzma wiedzial jak rozwiazac problem poskiego cukru!!!!
doji88
Kotlin czy Tymbark to Polskie firmy. Należą do Maspex Wadowice
marianpazdzioch
No i co z tego polskiego cukru jest oprocz posadek dla pisowcow? Taniej i to kilka razy jest sprowadzic trzcinowy, ktory jest na dodatek odrobine mniej noezdrowy. I tak jest ze wszystkim czego komuchy sie dotkna.
shadow_xx
Już pokazali jakimi są dobrymi zarządcami np. Ostrołęka C. Niech lepiej się nie tykają.
search
Nie gadaj armia ynteligentynych dobrze wykszatlconych dzieci PIS juz zarzadza ale wszsytkich nie dalo sie upchac, stad projekt nowych Polskich grup by mieli gdzie pracowac. Bo musza gdzie pracowac. Tak jak na np. koniach trzeba sie znac, tak na sprzedazy paliw , energii czy bankowosci juz nie koniecznie zwlaszcza ze spolki sa monoppolistami Nie gadaj armia ynteligentynych dobrze wykszatlconych dzieci PIS juz zarzadza ale wszsytkich nie dalo sie upchac, stad projekt nowych Polskich grup by mieli gdzie pracowac. Bo musza gdzie pracowac. Tak jak na np. koniach trzeba sie znac, tak na sprzedazy paliw , energii czy bankowosci juz nie koniecznie zwlaszcza ze spolki sa monoppolistami na rynku. Do nowych porjktow wzmie sie zagraniczne firmy ktor to do lopaty wezma polskich podwykonawcow. No ale w TVP to takzwane godne zarobki i tworzenie miejsc pracy. Gdy piach przerzuca ci ow lopaciarze beda lowic ryby i stana sie rybakami a rzad wybuduje i lodzie ze stoczni szczecinskej. Juz pierwsze stempki sa wybite. do boju Polsko
kapitaneo
Nikt nie jest chyba na tyle naiwny by uważać, że sieci typu Auchan, Lidl, itd nie realizują polityki napisanej w francuskim cz niemieckim rządzie. Niestety w Europie nigdy nie było, nie ma i nie będzie wolnego rynku. Jeśli Polska i Polacy mają budować bogactwo to musimy dostosować się do realiów Europy Zachodniej. A Nikt nie jest chyba na tyle naiwny by uważać, że sieci typu Auchan, Lidl, itd nie realizują polityki napisanej w francuskim cz niemieckim rządzie. Niestety w Europie nigdy nie było, nie ma i nie będzie wolnego rynku. Jeśli Polska i Polacy mają budować bogactwo to musimy dostosować się do realiów Europy Zachodniej. A tam niestety jest socjalizm.
przemek543
Idąc tym tropem, to w czasach zimnej wojny USA powinno też przejść na socjalizm, bo w ZSRR też był.
Otóż Twoja teza jest błędna, bo założenie, że w Europie Zachodniej jest socjalizm jest błędne. W Europia, tak jak w większości rozwiniętego świata, mamy aktualnie korporacjonizm. Być może należałoby rozważyć,
Idąc tym tropem, to w czasach zimnej wojny USA powinno też przejść na socjalizm, bo w ZSRR też był.
Otóż Twoja teza jest błędna, bo założenie, że w Europie Zachodniej jest socjalizm jest błędne. W Europia, tak jak w większości rozwiniętego świata, mamy aktualnie korporacjonizm. Być może należałoby rozważyć, czy to nie jest system który wygrywa z kapitalizmem i wspierać polskie korporacje (których mamy jak na lekarstwo) i starać się kreować nowe. Natomiast korporacjonizm nie zakłada kreowania firm państwowych, więc byłaby to droga błędna.
kapitaneo odpowiada przemek543
Załóż firmę i spróbuj konkurować z niemiecką siecią wspieraną przez niemieckie państwo, którego państwo bezpośrednio lub pośrednio (banki, kraje związkowe) są współwłaścicielem i otrzymują kredyty na rozwój/ przejmowanie konkurencji z ujemnym oprocentowaniem.
A gdy jakimś cudem przetrwasz i będziesz chciał
Załóż firmę i spróbuj konkurować z niemiecką siecią wspieraną przez niemieckie państwo, którego państwo bezpośrednio lub pośrednio (banki, kraje związkowe) są współwłaścicielem i otrzymują kredyty na rozwój/ przejmowanie konkurencji z ujemnym oprocentowaniem.
A gdy jakimś cudem przetrwasz i będziesz chciał zdominować zachodni rynek (taj jak zachodnie firmy zdominowały Europę Śr. - Wsch) to dostaniesz czapę od nawiedzonego Macrona albo brukselskiego biura niemieckiego rządu.
Tak a propos: nigdy, żadna europejska korporacje nie powstała bez udziału lub ogromnego wsparcia swojego państwa. Mrzonki o wolnym rynku są dla niewykształconych, akademickich teoretyków, którzy z prawdziwym biznesem nie mieli nigdy do czynienia.
shadow_xx odpowiada kapitaneo
A mówi ci coś Dino? CD Projekt?

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki