Państwowa sieć sklepów spożywczych? Rząd nie wyklucza

2020-05-28 12:34
publikacja
2020-05-28 12:34

Rząd nie wyklucza utworzenia państwowej sieci sklepów spożywczych, w ramach działań wspierających sektor rolno-spożywczy - powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Dodał, że takiej sieci nie dałoby się utworzyć organicznie i trzeba byłoby się zastanowić nad akwizycjami.

/ fot. Matheus Cenali / Pexels

Soboń, zapytany o to, czy oprócz utworzenia holdingu spożywczego rząd zamierza wejść na rynek handlowy i utworzyć sieć sklepów, powiedział: "Wtedy bylibyśmy obecni +od pola do stołu+. (...) Sieć sklepów kontrolowana przez państwo byłaby na pewno czymś, co by uzupełniało to, nad czym w tej chwili pracujemy, czyli nad obecnością państwa na kilku rynkach w ramach przetwórstwa produktów rolno-spożywczych. Byłoby to dobrym rozwiązaniem dla producentów rolnych i polskich grup producenckich" - powiedział w rozmowie z money. pl.

"Organicznie takiej sieci nie zbudujemy, trzeba byłoby wtedy zastanowić się wtedy nad tym, co jest na rynku. (...) W tym biznesie skala ma sens, więc jeśli to maiłoby mieć znacznie dla producentów rolnych, to skala (sieci handlowej - PAP) musi być odpowiednia" - dodał.

W ubiegłym roku przedstawiciele rządu poinformowali, że planują utworzenie Narodowego Holding Spożywczego (wymienne nazwy to Krajowa/Polska Grupa Spożywcza), który ma wspierać polskich producentów żywności.

Koncepcja holdingu opiera się na konsolidacji spółek działających w branży rolno–spożywczej w oparciu o wiodącą rolę Krajowej Spółki Cukrowej (KSC).

Jak informowało w połowie maja Ministerstwo Aktywów Państwowych, w odpowiedzi na interpelację poselską, 30 kwietnia 2020 r. KSC podpisała z KPMG umowę o świadczenie usług doradczych w zakresie przygotowania i realizacji procesu konsolidacji.

tus/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (108)

dodaj komentarz
krrzysiek2
Dyzma i jego pomysł z bankiem zbożowym się chowa, jeszcze PGR i później to już kartki na żywność wprowadzą. Krów i koni nie potrafią w stadninie nakarmić, Pogońmy to tałatajstwo przy wyborach bo rozwalą wszystko...
znawca_wszystkiego
No to będzie arcydzieło ekonomii. PRL2 będzie robić GS-y. Jak zamierzają konkurować? Tradycyjnie, obkładając konkurencję wysokimi podatkami.
margin50
Najlepsze co sie pojawilo pod tym artykulem.

ziom80 2020-05-28 15:12
Proponuje sieć nazwać "Pisdronka"

To bedzie przebojem sezonu.
komentator1962
Problem polega na tym, że nie potrafią zmotywować drobniejszych rolników, do połączenia się w większe grupy producenckie. Takie grupy wymagają dyscypliny, zaangażowania, a nawet pewnego poświęcenia ze strony swoich członków. Wymagają elementów, których większości polskich rolników niestety brakuje.
W tej sytuacji
Problem polega na tym, że nie potrafią zmotywować drobniejszych rolników, do połączenia się w większe grupy producenckie. Takie grupy wymagają dyscypliny, zaangażowania, a nawet pewnego poświęcenia ze strony swoich członków. Wymagają elementów, których większości polskich rolników niestety brakuje.
W tej sytuacji rząd wymyślił, że zamiast tworzyć grupy (które mogą być dla sieci partnerem gwarantującym stałość dostaw i cen (z natury się zarabia ale czasem się traci) stworzy odbiorcę dla drobniejszych rolników i z pewnością ich porozdziela na zasadzie: ty dostarczasz do marketu w Gdyni, a ty do marketu pod Gdynią, itd. Efekty będą opłakane ale Lidl, czy Biedronka bardzo się ucieszą bo tak słabej konkurencji jeszcze nigdzie nie mieli. Tylko szkoda naszych pieniędzy na partyjne płace i przekręty przy tworzeniu takiej sieci.
degrengolada
za dużo głów, za mało rad nadzorczych do obsadzenia
mutaro
Ja jestem za. Godpodarka 50%wolna 50% kontrolowana. Jeden pilnuje drugiego
komentator1962
Ty jesteś idealista :))) Przecież w tej "kontrolowanej" części to kontrolowane będzie zbieranie kasy przez kierownictwo i inne osoby zatrudnione na odpowiednich stanowiskach. Kontrolowane będzie też wydawanie pieniędzy nie tam, gdzie to jest opłacalne ekonomicznie, tylko tam, gdzie to jest potrzebne politycznie Ty jesteś idealista :))) Przecież w tej "kontrolowanej" części to kontrolowane będzie zbieranie kasy przez kierownictwo i inne osoby zatrudnione na odpowiednich stanowiskach. Kontrolowane będzie też wydawanie pieniędzy nie tam, gdzie to jest opłacalne ekonomicznie, tylko tam, gdzie to jest potrzebne politycznie (nie kupimy lepszych i tańszych pomidorów w firmie X, tylko gorsze i droższe w firmie Y, bo tam są nadwyżki i może dojść do strajku załogi itd. itp). Czy Ty tego doprawdy nie rozumiesz???
prezes_jan
Aż nieprawdopodobne co wyprawia ten (nie)rząd...
jes
Było "Społem" będzie "Kradłem". Zarządzanie odda się spółce Szumowski Investments.
jkl777
Ziemie pod sklepy sprzeda Morawiecka. Materialy budowlane sprzedadza firmy Rydzyka.

Powiązane: Rolnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki