REKLAMA

Pandemia nakręciła zdrową żywność

Justyna Smolińska2021-06-03 08:30redaktor Bankier.TV
publikacja
2021-06-03 08:30
Pandemia nakręciła zdrową żywność
Pandemia nakręciła zdrową żywność
/ BTV

W dzisiejszym Programie Antykryzysowym rozmawiamy o zdrowej żywności. Jakie było nasze podejście do tego typu produktów przed pandemią i jakie jest teraz? Jak duży jest to rynek? I jak zmieniły się zakupowe trendy? Czy przez pandemię wydajemy więcej na eko żywność?

- Mało jest opracowań dotyczących wielkości rynku żywności ekologicznej w Polsce. My jako spółka uważamy, że ten rynek w 2020 roku w cenach detalicznych brutto był wart 1,36 mld zł. Szacujemy, że w roku 2021 wartość rynku w cenach detalicznych brutto powinna osiągnąć około 1,5 mld zł. Czyli jest to mniej więcej 0,5 proc. wartości handlu żywnością w Polsce. 10-12 lat temu to było 0,1 proc. Nastąpił więc u nas dość duży wzrost. Przeliczając to na wydatki na mieszkańca, w 2020 roku przeciętny Polak wydawał około 36 zł na żywność bio, w 2021 my to szacujemy na około 40 zł. Czyli w 2021 spodziewamy się ok. 9 euro na Polaka. W krajach Europy Zachodniej rynek bio wynosi od 4 do 6 czy nawet nieco więcej procent. I w państwach, w których jest najbardziej rozwinięty, takich jak Dania, Szwajcaria, wydatki mieszkańca na żywność ekologiczną przekraczają 100 EUR rocznie. Więc tutaj jest jeszcze bardzo duży potencjał wzrostu w Polsce - mówi Sylwester Strużyna, prezes Bio Planet.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy w wersji podcastowej.

Źródło:
Justyna Smolińska
Justyna Smolińska
redaktor Bankier.TV

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
masekrut555
Pandemia pozwoliła wielu ludziom wznieść swoją świadomość i zrozumienie, a to też oznacza że zmieniają swój sposób żywienia - przerzucają się z gmo i glifosatu biedronkowego czy dinowego na swój ogródek czy sprawdzoną bio żywność. Warto mieć Hortico w portfelu

Powiązane: Zdrowa żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki