REKLAMA

Paliwa wciąż drożeją. Szansa na obniżki się oddala

Michał Żuławiński2021-07-30 13:56analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-30 13:56
Paliwa wciąż drożeją. Szansa na obniżki się oddala
Paliwa wciąż drożeją. Szansa na obniżki się oddala

Za nami jeszcze jeden tydzień podwyżek na stacjach paliw. Eksperci są zdania, że szansa na szybkie obniżki się oddala. Szczególne powody do narzekania mają ostatnio tankujący LPG.

Ostatni tydzień lipca kończymy z cenami benzyny najwyższymi od jesieni 2012 roku. Ostatnie 7 dni przyniosło podwyżkę średnio o 1 gr/l, do poziomu 5,72 zł/l - wynika z danych BM Reflex. Do nominalnego rekordu wszech czasów z kwietnia 2012 roku brakuje zatem jeszcze 17 gr/l.

Podwyżka o grosz na litrze jest relatywnie niewielka, szczególnie jeżeli przypomnimy, że w dwa tygodnie temu informowaliśmy o wzroście cen o 13 groszy za litr, a jeszcze na początku stycznia cena Pb95 stabilizowała się na poziomie 5,25 zł.

Trzeci tydzień z rzędu w miejscu stoją średnie ceny diesla (5,42 zł za litr). Jest to jednak i tak najwyższą średnia cena tego paliwa od końca 2013 roku.

Drugi tydzień z rzędu ze sporą inflacją mieliśmy do czynienia w przypadku autogazu. Za litr LPG trzeba było zapłacić przeciętnie 2,73 zł czyli 11 groszy więcej niż tydzień temu. Poprzednia podwyżka tydzień do tygodnia była jeszcze większa, bo sięgnęła 17 groszy na litrze. Nominalnie natomiast litr LPG jest najdroższy od przełomu 2012 i 2013 r. Jak pisaliśmy tydzień temu, powodem silnego wzrostu cen autogazu są tarcia na linii UE-Białoruś.

- Za nami półmetek wakacji. W II połowie lipca wyraźnie wyhamowały podwyżki cen benzyn i oleju napędowego na stacjach, natomiast dynamicznie rosły ceny autogazu. Niemniej od czerwca, kiedy odnotowaliśmy pierwsze po ponad dwóch miesiącach podwyżki cen na stacjach, benzyna 95 zdrożała o 47 gr/l, Pb98 o 37 gr/l, olej napędowy o 23 gr/l i autogaz o 44 gr/l - napisali analitycy BM Reflex w raporcie.

- Ubiegłotygodniowy spadek cen w hurcie został w całości zrównoważony ostatnimi podwyżkami, co oddala szansę na tańsze paliwa. W przyszłym tygodniu prawdopodobieństwo gwałtownych zmian cen Pb i ON jest małe, ale nie można wykluczyć zmian cen na pojedynczych stacjach. W przypadku LPG możemy odnotować wzrost średniego poziomu cen do 5 gr/l – dodali.

Średnie ceny paliw w Polsce (zł za litr)

Eu 95 ON LPG
29.07.2021 5,72 5,42 2,73
30.07.2020 4,31 4,26 2,02
zmiana w zł/l 1,41 1,16 0,71
zmiana proc. 32,75 27,34 35,12
Źródło: BM Reflex

Paliwa są jednym z motorów wysokiej inflacji, która w lipcu sięgnęła w Polsce 5 proc. i była najwyższa od 10 lat. Wg danych Głównego Urzędu Statystycznego w kategorii „paliwa” ceny są o 30 proc. wyższe niż rok temu. Koresponduje to z danymi przedstawionymi dziś przez BM Reflex.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (30)

dodaj komentarz
prs
100 zarobionych zl.. w uproszczeniu..

Minus..

Próg 32%..
Zus 30%..
Vat 23%..

Zostaje 17 zl..
bha
Stąd też .... drożeje wszystko
oklahoma_kid
jeżeli wg kogoś w świadomości obywateli (w tym polityków) zachodu PL ma być czymś więcej niż wysypiskiem śmieci, źródłem taniej siły roboczej i rynkiem zbytu towarów gorszej jakości, to się troszku myli (no, może jeszcze źródłem łatwego relaksu z naszymi księżniczkami ;))
demeryt_69

Czy to nie jest żałosne, że ci ANALitycy z BM Reflex usiłują porównywać ceny sprzed wielu lat bez uwzględnienia zmiany wartości pieniądza?

Na dodatek Bankier ich bezkrytycznie cytuje - WSTYD !!!

men24a
To masz dzisiejsze ceny, wystarczy nie kłamać ..


Polska jest na 28. miejscu w rankingu siły nabywczej w Europie, po awansie o jedną pozycję - wynika z raportu GfK Purchasing Power Europe 2020. Średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce to 7 143 euro, w Lichtensteinie 64 240 euro, a średnia europiejska
To masz dzisiejsze ceny, wystarczy nie kłamać ..


Polska jest na 28. miejscu w rankingu siły nabywczej w Europie, po awansie o jedną pozycję - wynika z raportu GfK Purchasing Power Europe 2020. Średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce to 7 143 euro, w Lichtensteinie 64 240 euro, a średnia europiejska to 13 894 euro

demeryt_69 odpowiada men24a
Ogarnij się wreszcie i przestań się tak uporczywie ośmieszać!

300_pala odpowiada demeryt_69
Prawda cię wyzwoli demeryt
zops odpowiada 300_pala
Cena paliw spadnie ITAK. Albo nie.
jasiek2017
A tak mówił Kaczyński w 2011 roku

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował do rządu o obniżenie akcyzy na benzynę, co - według niego - spowodowałoby spadek cen paliwa. Resort finansów odpowiada, że biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia, konsumenci mogliby nie odczuć obniżki akcyzy.
Prezes PiS podczas
A tak mówił Kaczyński w 2011 roku

Prezes PiS Jarosław Kaczyński zaapelował do rządu o obniżenie akcyzy na benzynę, co - według niego - spowodowałoby spadek cen paliwa. Resort finansów odpowiada, że biorąc pod uwagę wcześniejsze doświadczenia, konsumenci mogliby nie odczuć obniżki akcyzy.
Prezes PiS podczas konferencji w siedzibie partii podkreślił, że bardzo wielu ludzi przestaje obecnie korzystać z samochodów z powodu rosnących cen paliwa. Jak dodał, nie sądzi, aby zmniejszenie akcyzy spowodowało znaczne straty dla budżetu państwa.

- Po prostu jest mniejszy popyt na benzynę. Będzie większy. Co za tym idzie, sprawa się wyrówna, a coś, co dla wielu ludzi w Polsce jest poważną dolegliwością, zostanie złagodzone _ - argumentował Kaczyński.

Jak zaznaczył, zbliżające się święta to okres licznych podróży i wzajemnych odwiedzin, więc jest to dobry okres do podjęcia decyzji o obniżce akcyzy. Z kolei wiceszefowa PiS Beata Szydło zwróciła uwagę, że rosnące ceny paliwa powodują m.in. wzrost cen żywności.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki