

Inpost, operator Paczkomatów, rusza z nowym projektem. Urządzenia do nadawania i odbioru przesyłek staną teraz także wewnątrz budynków: w biurowcach, blokach i galeriach handlowych. Pierwszy z kilkunastu już zainstalowanych takich urządzeń stanął w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.
Paczkomaty dotąd były ustawiane na zewnątrz, w okolicach najbardziej uczęszczanych przez ludzi: na stacjach benzynowych, przy ruchliwych ulicach, przy centrach handlowych. Teraz firma postawi urządzenia o nazwie Paczkomaty InDoor także wewnątrz budynków.
"Udostępniając swoim mieszkańcom Paczkomaty InDoor, właściciele nieruchomości zapewniają im najkorzystniejszą i najpopularniejszą opcję odbioru zakupów, jednocześnie przyciągając okolicznych mieszkańców do danej lokalizacji – co pozwala generować dodatkowe zyski sklepom i punktom usługowym. W tym roku nasze dostawy do Paczkomatów wyprzedziły w popularności dostawy kurierem – jest to pierwszy tego typu rezultat na świecie" - czytamy w informacji prasowej.
„Wprowadzając nowe technologie oraz proste, funkcjonalne rozwiązania, właściciel nieruchomości dba o czas i wygodę mieszkańców, i użytkowników, jednocześnie zwiększa atrakcyjność swojej nieruchomości. Ponadto Paczkomaty są rozwiązaniem prośrodowiskowym – dostawy do naszych maszyn oznaczają nawet o 75% mniejszą emisję CO2!” – podkreśla Rafał Brzoska, prezes Inpostu.
Paczkomaty InDoor mogą funkcjonować zarówno 24/7 – gdy dostęp do danej lokalizacji na to pozwala – jak i w opcji z ograniczoną dostępnością. W takiej sytuacji nadawcy i odbiorcy informowani są o takiej lokalizacji, a czas na odbiór przesyłki jest wydłużony.
Wysokość Paczkomatu InDoor to zaledwie 197 cm, aby możliwy był transport wewnątrz budynku. Wielkość maszyny można modyfikować i dostosować do miejsca, w którym zostanie ona ulokowana, dzięki temu nadaje się do wnętrz budynków publicznych. Maszyna jest wyposażona w komplet kamer bezpieczeństwa, a także czytelny, umożliwiający szybki odbiór przesyłki interfejs.
Aby postawić Paczkomat wewnątrz budynku, muszą być spełnione zaledwie 4 wymagania:
- Dane miejsce musi być w zasięgu sieci GSM;
- Paczkomat potrzebuje źródła ciągłego zasilania;
- Paczkomat potrzebuje od 4m² powierzchni;
- Osoba zgłaszająca chęć współpracy musi być właścicielem gruntu lub mieć prawo do dysponowania nim.
Liczba Paczkomatów w Polsce to już 7 tys. urządzeń, przekroczyła ona skalę placówek własnych Poczty Polskiej, która ma 4,6 tys. lokali. Według raportu Gemius Paczkomaty są najczęściej wybieraną formą dostawy i wyprzedziły kurierów. Taki typ dostawy towaru preferuje aż 61% kupujących w internecie. Oznacza to wzrost popularności usługi wśród internatów aż o 9 punktów procentowych w porównaniu do wyników raportu za 2019 rok.
KWS, informacja prasowa
