REKLAMA

PSL złożył projekt o jednolitej cenie książki

2015-04-08 13:25
publikacja
2015-04-08 13:25
PSL złożył projekt o jednolitej cenie książki
PSL złożył projekt o jednolitej cenie książki
/ thetaXstock

Klub PSL złożył w środę w Sejmie, przedłożony przez Polską Izbę Książki, projekt ustawy o jednolitej cenie książki. Zakłada on, że wydawca czy importer mieliby obowiązek ustalenia, przed wprowadzeniem książki do obrotu, jej ceny obowiązującej przy sprzedaży.

(thetaXstock)

"Książka jest towarem wyjątkowym, pozwala poszerzać horyzonty. W naszym kraju, w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich nie obowiązują regulacje prawne dotyczące tej części rynku. Mam nadzieję, że inicjatywa PSL spotka się z aprobatą wszystkich klubów sejmowych" - powiedział podczas konferencji w Sejmie poseł Artur Dębski (PSL).

Projekt przygotowały środowiska związane z rynkiem książki - autorzy, wydawcy i księgarze. Jak podkreślają jego autorzy, jest wzorowany, na rozwiązaniach obowiązujących w krajach europejskich m.in. Francji, Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Włoszech. Projekt popiera część środowisk wydawniczych, księgarskich i autorskich.

"Są to przepisy dzięki którym rynek książki nie jest rynkiem zdemoralizowanym pod względem dzikiego kapitalizmu. Ogranicza się w ten sposób swobodę zawierania umów, ale dzięki temu rynek książki funkcjonuje tak, żeby czytelnicy mieli dostęp do dobrych książek we wszystkich miejscach kraju" - powiedział prezes PIK Włodzimierz Albin.

Zgodnie z projektem wydawca i importer byliby obowiązani do ustalenia, przed wprowadzeniem książki do obrotu, jej ceny obowiązującej przy sprzedaży, obejmującej wartość podatku od towarów i usług. Jednolita cena obejmowałaby wszelkie dodatki sprzedawane wraz z książką (zdjęcia, taśmy magnetyczne oraz inne nośniki utworów muzycznych i audiowizualnych).

Jednolita cena oraz informacja o roku i miesiącu wprowadzenia książki do obrotu powinny - jak zakłada projekt - zostać trwale umieszczone na książce lub zamieszczone w internetowym katalogu wydawcy. Stosowanie jednolitej ceny byłoby obowiązkowe na 12 miesięcy od końca miesiąca, w którym wprowadzono książkę do obrotu.

Obowiązek ustalenia jednolitej ceny nie miałby zastosowania do książek w wydaniach bibliofilskich, artystycznych, których wydanie wymagało wykorzystania metod rękodzielniczych, wydanych na zamówienie, w łącznym nakładzie nieprzekraczającym 150 egzemplarzy, wydanych przez zagranicznego wydawcę w języku innym niż polski.

Według informacji na stronie internetowej PIK, Rada Polskiej Izby Książki podjęła w kwietniu 2013 roku decyzję o rozpoczęciu prac nad projektem ustawy. Projekt taki na początku 2014 r. został przedłożony m.in. sejmowym i senackim komisjom kultury. Jak później podał PIK zainteresowanie projektem wyraziła senacka komisja kultury oraz klub PSL.

W połowie marca o podjęciu inicjatywy ustawodawczej ws projektu ustawy o jednolitej cenie książki zdecydowała senacka komisja kultury.

Jesienią 2014 r. ludzie kultury, autorzy książek, artyści, publicyści oraz księgarze zwrócili się w liście otwartym do premier Ewy Kopacz i parlamentarzystów z apelem o szybkie uchwalenie przepisów o jednolitej cenie książki. Według informacji podanej w lutym b.r. po zakończeniu akcji zbierania podpisów, pod listem podpisało się ponad 2 tys. osób.

"Polska książka potrzebuje ratunku. Literaci, wydawcy i księgarze nie mają siły politycznej porównywalnej z górnikami. Zapewne dlatego apele ludzi tworzących książki pozostają bez echa od lat. Nie prosimy o dotacje z budżetu państwa, nie prosimy o umorzenie długów w ZUS czy w Urzędach Skarbowych. Prosimy jedynie o uchwalenie przepisów, podobnych do tych obowiązujących w wielu krajach Europy od roku 1981. () Naszą wspólną intencją jest powstrzymanie stałego spadku sprzedaży i czytelnictwa książek w Polsce. Nowa regulacja ma także zapewnić czytelnikom możliwość dostępu do szerokiej listy tytułów, bez filtrów narzucanych przez politykę zakupową globalnych dystrybutorów książek" - napisano w liście. (PAP)

tgo/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (63)

dodaj komentarz
~czyt
ja pier.. zostawcie chociaz to w spokoju
~facebook_rpek
Ruch Przeciwko Eurokomunizmowi:
Cios w wolny rynek to zawsze cios w konsumenta. Niezależnie od tego jakich kłamstw się użyje do zrobienia wody z mózgu.
~facebook_rpek
Kto za to zapłaci i kto na tym zarobi? Zarobią dystrybutorzy windujący marże a zapłacą czytelnicy. PSL też coś z tego będzie miało za przepchnięcie ustawy. Banda złodziei morduje wolny rynek.
~GUN-freedom
Przypomnijmy, że PSL wraz z PO podniosły VAT na książki!!! I teraz są tacy zatroskani??? Reżym musi upaść, to socjaliści i postkomuchy. Bandyckie pomysły jedności i sterowania rynkiem. Już raz PRL skapitulował, teraz zbankrutuje PRL-BIS inaczej IIIRP.
~GUN-freedom
RÓWNA CENA na:
węgiel, mięso i książkę. Przecież wiadomo, że książki są takie same- czy to Harlequin czy Encyklopedia czy też McCarthy. Wiadomo- ludzie z PSL'u mają po jednej książce w domu- i starczy.
BANDYCKIE postkomusze pomysły! PSL=ZSL czyli partia satelicka dla PZPR!
~Katia
A to, że książki będą droższe, to ma podnieść poziom czytelnictwa, czy nabijać kabzy empikowi i innym, którzy pod przykrywką dbania o kulturę, chcą pozbyć się konkurencji małych księgarni internetowych, które za mniejsze pieniądze są w stanie dostarczać te same książki?
~GUN-freedom
EMPIK jest bankrutem ;-) Tu chodzi o stały wpływ VAT z książek do kabzy budżetu. PSL-PO podniósł VAT na książki. Zapomnieliście już?
~aa
Ceny wszędzie mają być takie same ale jak zwykle wszystko musi iść na Empik... o co chodzi skoro każdy może kupować gdzie mu się podoba?
~GUN-freedom
MODERATOR jest generalnie na usługach REŻYMU.
~GUN-freedom
Włodzimierz Albin- w wolnej Polsce będziesz siedział w psychuszce dogorywając po lobotomii. Bo i tak masz mózg skazony rakiem komunizmu. Będziesz dzielił celę z Szumlewiczem, Macierewiczem i Niesiołowskim.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki