Koniec tanich biletów kolejowych kupowanych z wyprzedzeniem – PKP Intercity zmienia zasady promocji. Do tej pory przy wcześniejszej rezerwacji można było zapłacić za bilet nawet o 30 proc. mniej. Teraz najbardziej oblegane połączenia będą droższe.


PKP Intercity wprowadza dynamiczne zarządzanie cenami biletów w pociągach ekspresowych, czyli: Express InterCity Premium (EIP), realizowanych pociągami Pendolino, oraz Express InterCity (EIC). W związku z tym podróżni kupujący wcześniej bilety nie skorzystają już ze standardowej oferty – 30 proc. taniej na miesiąc przed odjazdem. Aktualnie promocje będą obowiązywać w zależności od obłożenia pociągu na danej trasie.
Przeczytaj także
PKP Intercity zmienia ceny w promocji
Zamiast promocji Super Promo, Promo i Wcześniej podróżni mogą trafić na jeden z pięciu progów cenowych: Super Promo, Promo Plus, Promo 30 (bilety tańsze o 30 proc. od ceny bazowej), Promo 20 (tańsze o 20 proc.) i Promo 10 (tańsze o 10 proc.). Nie ma znaczenia czas zakupu biletu, liczy się tylko "popularność" danej trasy, czyli jej obłożenie.
Ceny zmieniają się tylko dla dwóch grup pociągów, wynika z informacji zamieszczonej na stronie PKP. Pociągi Express InterCity (EIC) kursują na następujących trasach:
- Bielsko-Biała – Kołobrzeg,
- Warszawa – Kołobrzeg,
- Warszawa – Hel,
- Warszawa – Zakopane,
- Warszawa – Bielsko-Biała,
- Warszawa – Wrocław,
- Warszawa – Gdynia,
- Warszawa – Poznań,
- Warszawa – Szczecin.
Natomiast Pociągi Express InterCity Premium łączą południe Polski z północą kraju. Wszystkie połączenia odbywają się przez Warszawę, m.in. na trasach: Rzeszów – Trójmiasto, Wrocław – Trójmiasto, Katowice – Trójmiasto/Kołobrzeg. Szczegółowe informacje o pociągach EIP znajdują się na mapie poniżej.


– Korzyścią nowej oferty jest między innymi to, że czasami wystarczy wybrać pociąg o nieco mniej popularnej godzinie, by kupić dużo tańszy bilet. Dzięki tej zmianie bilety na mniej popularne połączenia będą dłużej dostępne w promocyjnych cenach. Do tej pory na mniej niż 7 dni do odjazdu pociągu nie obowiązywały już progi promocyjne z oferty. Obecnie to się zmienia - jeśli w danym pociągu nadal będzie dużo wolnych miejsc, bilety promocyjne będą mogły być wciąż dostępne – mówi Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity, cytowany w komunikacie.
Przeczytaj także
PKP na spontaniczny wyjazd. Znikną opóźnienia?
PKP tłumaczy zmiany, odwołując się do nowego modelu podróżowania. Z badań przeprowadzonych przez przewoźnika wynika, że blisko 60 proc. Polaków jest otwartych na spontaniczne wyjazdy, rezerwowane z co najwyżej kilkudniowym wyprzedzeniem, a ponad połowa (52 proc.) respondentów wybrałaby wyjazd pociągiem w mniej popularnym terminie, np. w środku tygodnia, jeśli cena biletu byłaby znacząco niższa.
Natomiast z praktyki wynika, że weekendowe połączenia na najbardziej obleganych trasach wiążą się często z dużymi opóźnieniami sięgającymi nawet 80 minut. Można pokusić się o stwierdzenie, że PKP próbuje rozładować część ruchu podróżnych, która kumuluje się na najbardziej popularnych trasach. Czy zmiana spowoduje, że opóźnienia pociągów znikną, czy raczej spowoduje irytację pasażerów planujących podróż z wyprzedzeniem – trudno powiedzieć.
DF