REKLAMA

Koniec tanich biletów kupowanych z wyprzedzeniem. PKP Intercity zmienia cennik

2021-07-12 10:50
publikacja
2021-07-12 10:50

Koniec tanich biletów kolejowych kupowanych z wyprzedzeniem – PKP Intercity zmienia zasady promocji. Do tej pory przy wcześniejszej rezerwacji można było zapłacić za bilet nawet o 30 proc. mniej. Teraz najbardziej oblegane połączenia będą droższe.

Koniec tanich biletów kupowanych z wyprzedzeniem. PKP Intercity zmienia cennik
Koniec tanich biletów kupowanych z wyprzedzeniem. PKP Intercity zmienia cennik
fot. BOKEH STOCK / / Shutterstock

PKP Intercity wprowadza dynamiczne zarządzanie cenami biletów w pociągach ekspresowych, czyli: Express InterCity Premium (EIP), realizowanych pociągami Pendolino, oraz Express InterCity (EIC). W związku z tym podróżni kupujący wcześniej bilety nie skorzystają już ze standardowej oferty  30 proc. taniej na miesiąc przed odjazdem. Aktualnie promocje będą obowiązywać w zależności od obłożenia pociągu na danej trasie.

PKP Intercity zmienia ceny w promocji

Zamiast promocji Super Promo, Promo i Wcześniej podróżni mogą trafić na jeden z pięciu progów cenowych: Super Promo, Promo Plus, Promo 30 (bilety tańsze o 30 proc. od ceny bazowej), Promo 20 (tańsze o 20 proc.) i Promo 10 (tańsze o 10 proc.). Nie ma znaczenia czas zakupu biletu, liczy się tylko "popularność" danej trasy, czyli jej obłożenie.

Ceny zmieniają się tylko dla dwóch grup pociągów, wynika z informacji zamieszczonej na stronie PKP. Pociągi Express InterCity (EIC) kursują na następujących trasach:

  • Bielsko-Biała – Kołobrzeg,
  • Warszawa – Kołobrzeg,
  • Warszawa – Hel,
  • Warszawa – Zakopane,
  • Warszawa – Bielsko-Biała,
  • Warszawa – Wrocław,
  • Warszawa – Gdynia,
  • Warszawa – Poznań,
  • Warszawa – Szczecin.

Natomiast Pociągi Express InterCity Premium łączą południe Polski z północą kraju. Wszystkie połączenia odbywają się przez Warszawę, m.in. na trasach: Rzeszów – Trójmiasto, Wrocław – Trójmiasto, Katowice – Trójmiasto/Kołobrzeg. Szczegółowe informacje o pociągach EIP znajdują się na mapie poniżej.

PKP Intercity

– Korzyścią nowej oferty jest między innymi to, że czasami wystarczy wybrać pociąg o nieco mniej popularnej godzinie, by kupić dużo tańszy bilet. Dzięki tej zmianie bilety na mniej popularne połączenia będą dłużej dostępne w promocyjnych cenach. Do tej pory na mniej niż 7 dni do odjazdu pociągu nie obowiązywały już progi promocyjne z oferty. Obecnie to się zmienia - jeśli w danym pociągu nadal będzie dużo wolnych miejsc, bilety promocyjne będą mogły być wciąż dostępne – mówi Tomasz Gontarz, członek zarządu PKP Intercity, cytowany w komunikacie.

PKP na spontaniczny wyjazd. Znikną opóźnienia?

PKP tłumaczy zmiany, odwołując się do nowego modelu podróżowania. Z badań przeprowadzonych przez przewoźnika wynika, że blisko 60 proc. Polaków jest otwartych na spontaniczne wyjazdy, rezerwowane z co najwyżej kilkudniowym wyprzedzeniem, a ponad połowa (52 proc.) respondentów wybrałaby wyjazd pociągiem w mniej popularnym terminie, np. w środku tygodnia, jeśli cena biletu byłaby znacząco niższa.

Natomiast z praktyki wynika, że weekendowe połączenia na najbardziej obleganych trasach wiążą się często z dużymi opóźnieniami sięgającymi nawet 80 minut. Można pokusić się o stwierdzenie, że PKP próbuje rozładować część ruchu podróżnych, która kumuluje się na najbardziej popularnych trasach. Czy zmiana spowoduje, że opóźnienia pociągów znikną, czy raczej spowoduje irytację pasażerów planujących podróż z wyprzedzeniem – trudno powiedzieć.

DF

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (14)

dodaj komentarz
incitatus
"Łowcy super promo" zostaje?
anty12
Socjalizm i rozdawanie "pienionszkow" znowy nie wyszlo ?
noname_zxc
Tyle gadania o ekologii, zachęcanie do korzystania z komunikacji publicznej a teraz takie coś...
bankster-kreator
Podsumuję to moi drodzy jednym słowem: "inflacja".
samsza
Chociaż tanie dla emerytów zostały...
mmmmooooo
Ktoś z was w ogóle jeździ pociągami? Bilety przez ostatnie kilka lat tak staniały, że pociągi znowu są pełne. Kiedyś świeciły pustkami i pkp według platformy było kolejną firmą do kasacji (mimo, ze na zachodzie koleje są cały czas rozwijane). Teraz jest nawet kłopot z kupnem biletu bo wszystko zaczęło się kręcić. Jak wróci po to Ktoś z was w ogóle jeździ pociągami? Bilety przez ostatnie kilka lat tak staniały, że pociągi znowu są pełne. Kiedyś świeciły pustkami i pkp według platformy było kolejną firmą do kasacji (mimo, ze na zachodzie koleje są cały czas rozwijane). Teraz jest nawet kłopot z kupnem biletu bo wszystko zaczęło się kręcić. Jak wróci po to kolej znowu będzie upadała. Kupią jakieś państwowe firmy z Niemiec czy Francji i będą zarabiały. Liberalna „normalność” Balcerowicza...
iluminata
Już teraz przegrywa PKP mocno z autami osobowymi...

...ale, widzę, że liczą na dobitkę!
szymon_xyz
A w czym przegrywa? Jeździ szybciej, taniej, nie ma problemu z parkowaniem auta itd. Przy średnim wieku auta w Polsce... coś tam 11 lat... tabor kolejowy nie jawi się wcale źle. Coraz więcej pociągów ma chociażby klimę.
lorelie
dzięki trzaskowskiemu i ekipie hołoty będzie tylko drożej !! super!! przecież pociągi są na prąd a prąd jest we węgla :) lewactwo to stan umysłu.
ortograf
Masz rację ale jaki piękny jest ten stan. Bez tego prawackiego zadęcia podszytego prymitywnym patriotyzmem w katolicko-zabobonnym sosie. U lewaków jakoś spokojniej, na luzie, z radością. U prawaków z kolei zawsze grymas złości na twarzy, zawsze nos na kwintę spuszczony. No i wszędzie wrogowie co to chcą im zniszczyć wszystko... Generalizuję Masz rację ale jaki piękny jest ten stan. Bez tego prawackiego zadęcia podszytego prymitywnym patriotyzmem w katolicko-zabobonnym sosie. U lewaków jakoś spokojniej, na luzie, z radością. U prawaków z kolei zawsze grymas złości na twarzy, zawsze nos na kwintę spuszczony. No i wszędzie wrogowie co to chcą im zniszczyć wszystko... Generalizuję oczywiście ale jednak. ☺️

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki