REKLAMA

PKO Bank Polski podnosi opłaty

Wojciech Boczoń2018-05-08 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2018-05-08 06:00

W sierpniu największy bank w kraju zmieni cennik. Podwyżki będą dotyczyły m.in. posiadaczy Konta za Zero i rachunku Aurum, ale dla aktywnych użytkowników nie powinny być odczuwalne. Informacje o zmianach przekaże klientom na płycie CD, czyli tzw. trwałym nośniku.

PKO Bank Polski nie zmieniał swojego cennika od dwóch lat. Ostatni raz na większą rewolucję zdecydował się w maju 2016 roku. Prezes Zbigniew Jagiełło o mało nie przypłacił tej zmiany stołkiem. Zamiar podwyżek ogłoszono bowiem chwilę po wejściu w życie tzw. podatku bankowego. A od PKO BP oczekiwano, że jako bank państwowy nie będzie przerzucał kosztów daniny na klientów. Doszło nawet do tego, że prezesi banków zostali wezwani na dywanik sejmowej Komisji Finansów Publicznych, by wytłumaczyć się ze zmian w cennikach.

fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Nowa taryfa opłat i prowizji PKO BP zacznie obowiązywać od 4 sierpnia. Zmiany nie będą rewolucyjne i dla aktywnych użytkowników nie powinny być uciążliwe. Opłata za Konto za Zero wzrośnie z 6,90 zł do 8 zł miesięcznie. Nadal będzie można jej uniknąć, jeśli korzysta się z karty. Karta też może być bezpłatna, jeśli za jej pomocą wykona się transakcje na 300 zł. Jeśli nie, bank naliczy opłatę w wysokości 8 zł (obecnie 6,90 zł). Co ważne, od sierpnia do kwoty transakcji zwalniających z opłaty wliczane będą również transakcje Blikiem - z wyjątkiem przelewów.

Reklama

O 10 zł do poziomu 40 zł wzrośnie opłata warunkowa za prowadzenie konta Aurum. Nie zmienią się natomiast warunki zwalniające – klient będzie zwolniony z tej opłaty, jeśli zapewni wpływy na poziomie 9 tys. zł lub utrzyma średnie saldo depozytów na poziomie 150 tys. zł.

Bank zrówna (w górę) opłaty za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne w rachunkach oszczędnościowych. Pierwszy przelew będzie za darmo, kolejne po 9,99 zł (obecnie niektóre po 7,99 zł). W przypadku Pierwszego Konta Oszczędnościowego za krajowe przelewy w złotych dokonywane z rachunku stawka będzie wynosić 0 zł.

Wzrośnie opłata za powiadomienia SMS poza wykupionymi pakietami. Obecnie taki komunikat kosztuje 0,20 zł lub 0,25 zł, od sierpnia będzie kosztował 0,30 zł. Bank przypomina, że stan konta czy historię rachunku można za darmo sprawdzić w aplikacji mobilnej oraz serwisie transakcyjnym. Powiadomienia o dokonanych pojedynczych transakcjach są też dostępne bez dodatkowych opłat w formie e-maila.

Zmianą na korzyść klienta będzie obniżenie opłaty warunkowej i limitów dla karty kredytowej PKO Mastercard Platinum. Obecnie opłata roczna wynosi 600 zł, jeśli średniomiesięczna wartość transakcji wynosi mniej 4 tys. zł, 300 zł, jeśli średniomiesięczna wartość transakcji wynosi co najmniej 4 tys. zł i 0 zł, jeśli wartość transakcji przekroczy 5 tys. zł. Po zmianach pierwszy z progów zostanie obniżony do 2,5 tys. zł - poniżej niego opłata za kartę wyniesie 250 zł, a powyżej 125 zł. Karta będzie bezpłatna, jeśli klient wyda za jej pomocą co najmniej 5 tys. zł.

Korzystną zmianą będzie uproszczenie warunków zwalniających za kartę debetową do PKO Konta dla Młodych. Od sierpnia wystarczy wykonać 4 dowolne transakcje kartą lub Blikiem, by karta pozostała bezpłatna. Jeśli się nie uda, bank naliczy opłatę taką, jak obecnie – 5 zł.

Szczegółowe informacje o zmianach zostaną dostarczone klientom na płycie CD. Bank ma czas na przesłanie cennika do 4 czerwca – zmiany wchodzą w życie dwa miesiące później. Dokumenty będą zapisane na płycie, bo zdaniem UOKiK-u jest to na razie jeden ze sposobów dostarczania wiadomości klientom, spełniający wymogi stawiane tzw. trwałemu nośnikowi. W przyszłości takie dane będą dostarczane najprawdopodobniej z wykorzystaniem technologii blockchain. Bank podpisał już umowę ze spółką, która zajmie się dostarczeniem nowej technologii.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
rafcio89
Nie ma mnie w tym banku 8 lat a co roku dostaje jakaś książeczka z regulaminem a teraz płytę cd którą od razu wywaliłem
gornikspekulant
a ja nie moge narzekac konto za 0 zł tani kredyt hipoteczny 850 zl rata za 150 tys na 25 lat i mieszkanie dla młodych, zero opłat tylko lipa z bankomatami ba duzo prowizje....no i kolejki kosmiczne w budynkach molochach wygladajacych czasami jak z innej epoki..... podsumujac raczej na + jak robisz wszystko przez internet...... Ale a ja nie moge narzekac konto za 0 zł tani kredyt hipoteczny 850 zl rata za 150 tys na 25 lat i mieszkanie dla młodych, zero opłat tylko lipa z bankomatami ba duzo prowizje....no i kolejki kosmiczne w budynkach molochach wygladajacych czasami jak z innej epoki..... podsumujac raczej na + jak robisz wszystko przez internet...... Ale DM PKO to jest kosmiczna porazka prowizje i opłata za konto.....
mhm
„Opłata za Konto za Zero wzrośnie z 6,90 zł do 8 zł miesięcznie”
— ale przecież żadne uokiki się do nazwy nie przyczepią...
trooper
Tylko podwyżki i podwyżki od kiedy PIS przy władzy. Podwyżki podatków, podwyżki benzyny (nowy podatek w drodze), inflacja (realna) hula na całego, inwestycje zagraniczne spadły o 55% rok do roku. Idzie krach jakich młody Polak jeszcze nie widział. Chyba, że się opamiętamy i pogonimy tą propagandę i nepotyzm tam gdzie ich miejsce Tylko podwyżki i podwyżki od kiedy PIS przy władzy. Podwyżki podatków, podwyżki benzyny (nowy podatek w drodze), inflacja (realna) hula na całego, inwestycje zagraniczne spadły o 55% rok do roku. Idzie krach jakich młody Polak jeszcze nie widział. Chyba, że się opamiętamy i pogonimy tą propagandę i nepotyzm tam gdzie ich miejsce - daleko na wschód!!
bak_juzek_bak
wiedzialem rze zatensnicie z naszym AmberGoldem... razem ze stramy z Brókselki krencilismy tam lody dla was nie osiongalne ale niekturzy dostali swoje 40% za miesiondz ... a teraz jak wam pisory dowalaja opłaty to placzecie tótaj !!! anlfabectow pisiorskie nie zna granic !!! wszystko to lipa .... ja i muj stary wiem o tym od 10 lat!wiedzialem rze zatensnicie z naszym AmberGoldem... razem ze stramy z Brókselki krencilismy tam lody dla was nie osiongalne ale niekturzy dostali swoje 40% za miesiondz ... a teraz jak wam pisory dowalaja opłaty to placzecie tótaj !!! anlfabectow pisiorskie nie zna granic !!! wszystko to lipa .... ja i muj stary wiem o tym od 10 lat!!!..... UWOLNIC MARCINA P.!!!!.... inaczej ja albo muj stary bendziemy mó mósieli dac propzycjem nie od odrzucenia i chlopak powiesi sie na wałsnym paskó za 10 razem !!!
_jasko
W 2017 roku banki zapłaciły 3,6 mld zł podatku bankowego – podała Komisja Nadzoru Finansowego. Jest to o 435 mln więcej niż rok wcześniej. Daniną obciążonych było 18 banków komercyjnych i 3 oddziały instytucji kredytowych.
Podatek zaczął obowiązywać od lutego 2016 roku.
Z podstawy opodatkowania wyłączone są m.in. obligacje
W 2017 roku banki zapłaciły 3,6 mld zł podatku bankowego – podała Komisja Nadzoru Finansowego. Jest to o 435 mln więcej niż rok wcześniej. Daniną obciążonych było 18 banków komercyjnych i 3 oddziały instytucji kredytowych.
Podatek zaczął obowiązywać od lutego 2016 roku.
Z podstawy opodatkowania wyłączone są m.in. obligacje skarbowe. Komisja zwraca uwagę, że miesiąc przed wprowadzeniem podatku pozycja ta w bilansach banków wzrosła aż o 45 proc.
modulometer
I potem wychodzi Glapiński i peroruje że jest run na polskie obligacje :-) No ludzie.. Pisowcy sami go nakręcają bo banki zamiast udzielać kredytów wolą zarobić na obligacjach + do tego mają zwolnienie podatkowe. jedyny plus jest taki ze zmniejsza się strutura polskiego zadłużenia ale i tak w walutach obcych jest masakrycznie wysokie I potem wychodzi Glapiński i peroruje że jest run na polskie obligacje :-) No ludzie.. Pisowcy sami go nakręcają bo banki zamiast udzielać kredytów wolą zarobić na obligacjach + do tego mają zwolnienie podatkowe. jedyny plus jest taki ze zmniejsza się strutura polskiego zadłużenia ale i tak w walutach obcych jest masakrycznie wysokie w stosunku do krajowego.
modulometer
Po prostu jakiś koszmar... Prapolski bank od piasta kOłodzieja a może i dłuzej traktuje klientów jak stado baranów. To już spółdzielczaki nie koszą tyle za prowadzenie konta. większość klientów PKOBP nie korzysta z kart przy płatnosciach bo to emeryci nie mający wikszego pojęcia o bankowości elektronicznej. Lokaty coś w okolicach Po prostu jakiś koszmar... Prapolski bank od piasta kOłodzieja a może i dłuzej traktuje klientów jak stado baranów. To już spółdzielczaki nie koszą tyle za prowadzenie konta. większość klientów PKOBP nie korzysta z kart przy płatnosciach bo to emeryci nie mający wikszego pojęcia o bankowości elektronicznej. Lokaty coś w okolicach 0.5% I wszystko to obsadzone pisowskim tałatajstwem koszącym grube miliony w wypłatach.
kryzysio
PKO BP to jakaś porażka. Miałem tam konto przez rok i dziękuję - opłaty wysokie, obsługa w oddziałach marna, kolejki babć jak po papier toaletowy za komuny. Teraz jestem w banku spółdzielczym i to zupełnie inny świat, choć kapitał 100% polski.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki