REKLAMA

Orlen obniża rekomendację dywidendy za 2019 rok

2020-05-05 17:30
publikacja
2020-05-05 17:30

Zarząd PKN Orlen rekomenduje wypłatę 1 zł dywidendy na akcję z zysku za 2019 rok - podała spółka w komunikacie. W marcu władze koncernu rekomendowały wypłatę 3 zł na akcję. Na operacji stracą głównie akcjonariusze mniejszościowi, Skarb Państwa swoje zarobił już w trakcie wezwania na Energę.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

Zarząd rekomenduje, by spółka przeznaczyła na dywidendę łącznie 427,7 mln zł z 4,81 mld zł zysku za 2019 rok. Stopa dywidendy - według kursu z wtorkowego zamknięcia - wyniosłaby ok. 1,7 proc. Podtrzymano zaproponowane wcześniej daty: 14 lipca jako dzień dywidendy oraz 28 lipca jako dzień wypłaty dywidendy.

Przypomnijmy, że 18 marca zarząd PKN Orlen podał, że zaproponuje walnemu zgromadzeniu, by koncern wypłacił w formie dywidendy za 2019 rok łącznie 1,28 mld zł, czyli 3 zł na akcję. Oznacza to tym samym, że bieżąca propozycja Orlenu jest aż o 2/3 niższa niż ta z połowy marca.

Zarząd podaje, że zdecydował o obniżeniu kwoty planowanej dywidendy ze względu na bieżącą i prognozowaną sytuację makroekonomiczną, szczególnie na rynku finansowym jak i w sektorze paliwowo-energetycznym, oraz planowane wydatki inwestycyjne grupy.

Warto wpomnieć, że w mięzyczasie Orlen dopiął m.in. przejęcie Energi. Za 2,8 mld zł spółka nabyła 80 proc. akcji energetycznej firmy. Dodatkowo mimo krachu na giełdzie Orlen podwyższył cenę w wezwaniu na Energę z pierwotnych 7 zł na 8,35 zł, mimo iż zarząd Energi twierdził, że 7 zł jest jak najbardziej ceną zadowalającą.

Skarb Państwa swoje zgarnął

W kontakście Energi ciekawy jest także fakt, że głównym beneficjentem przejęcia spółki przez Orlen jest Skarb Państwa, który zainkasował przy okazji operacji zainkasował 1,78 mld zł. Skarb Państwa wcześniej 51,52 proc. udziału w kapitale zakładowym Energi, ale dające 64,09 proc. głosów na Walnym Zgromadzeniu.

To także Skarb Państwa jest głównym akcjoanriuszem Orlenu, posiada 27,5 proc. akcji spółki. Skarb Państwa na podniesieniu ceny w wezwaniu na Energę zyskał ok. 0,29 mld zł. Z kolei na cięciu dywidendy przez Orlen stracił ok. 0,23 mld zł. Prosty rachunek wskazuje, że Skarb Państwa, jako podmiot kontrolujący Orlen, niższą dywidendę z Orlenu zrekompensował sobie w pełni wyższą ceną z wezwania na Energę. Tego samego niestety nie można powiedzieć o innych akcjonariuszach Orlenu, którzy z dywidendy otrzymają o 2/3 pieniędzy mniej, niż było obiecywane w marcu.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy

Komentarze (35)

dodaj komentarz
zybuch
ale orlen ładnie spada może za pół roku ppo 20 zeta sie kupi
krrzysiek2
jedno trzeba przyznać , skarb państwa to złodziej pierwsza klasa od kogo oni się nauczyli fachu? normalne mistrzostwo świata. Taki Osrajtek pierwsze w enerdze doprowadził kurs do śmieciowych wartości by później ją odkupić po 8 zł - okradając w ten sposób akcjonariat obywatelski z około 60% kapitału i jeszcze twierdząc jedno trzeba przyznać , skarb państwa to złodziej pierwsza klasa od kogo oni się nauczyli fachu? normalne mistrzostwo świata. Taki Osrajtek pierwsze w enerdze doprowadził kurs do śmieciowych wartości by później ją odkupić po 8 zł - okradając w ten sposób akcjonariat obywatelski z około 60% kapitału i jeszcze twierdząc ,że to cena godziwa!! A matoły dalej na nich głosują... żałosne.
minirekin
Nie stać ich na zaproponowaną dywidendę bo kupili niepotrzebna im Energę ba tak kazał WÓDZ. Nie po raz pierwszy okradli w ten sposób pozostałych akcjonariuszy. Może warto pójść na WZA i pokazać środkowy palec tym w zarządzie i RN z rekomendacji PIS. Gdyby wszyscy poszli przegraliby, gdyż mają poniżej 50%.nawet Nie stać ich na zaproponowaną dywidendę bo kupili niepotrzebna im Energę ba tak kazał WÓDZ. Nie po raz pierwszy okradli w ten sposób pozostałych akcjonariuszy. Może warto pójść na WZA i pokazać środkowy palec tym w zarządzie i RN z rekomendacji PIS. Gdyby wszyscy poszli przegraliby, gdyż mają poniżej 50%.nawet wraz z innymi kontrolowanymi podmiotami.
kimdzongtusk
AA ten "niezależny" CDProjekt to jaką wypłacił dywidendę ? :-)))
kimdzongtusk
WIG20 podczas 12 lat hossy ( która już sie skończyła) na rynkach światowych był najsłabszym indksem. Dlaczego ? Ano dlatego, że socjalizm nie konweniuje z giełdą, czego najlepszym dowodem jest fakt, iż na Kubie czy Białorusi giełdy nie ma.
Nadchodzi kolejna fala wyprz na giełdach. WIG20 bedzie trzy cyfrowy
greg_waw
Nie. WIG20 jest najsłabszy bo od ostatniego kryzysu, kiedy wtedy został przeprowadzony rozbiór OFE i został wprowadzony suwak. OFE ciągną z giełdy jakieś 250mln miesięcznie i to nie jest obojętne na kursy spółek.Możemy podziękować Tuskowi.
staryznajomy
I dlatego od spółek skarbu państwa trzymac sie z daleka haha
henk54
Rząd zawsze prowadzi gospodarkę rabunkową i kombinuje jak wykolegowac pozostałych akcjonariuszy. To samo zrobił Tusk, wprowadzając podatek od kopalin KGHM, żeby państwo zgarnęło wszystko dla siebie. Notabene, PiS obiecywał znieść ten podatek, ale oczywiście wiadomo... :-)
kyjo
Najpierw piszecie ze obecny rząd doi spółki, a jak ucina dywidende to tez źle. Zadam aby wszystkie pieniądze z zysku SSP przelac na konta niemieckich mediów.
killgore
Jak to dobrze, że spółką rządzi prawdziwy, rasowy manager. Bo mogłaby jakaś tępa polityczna, serwilistyczna miernota z Pierdziszewa.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki