REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Dane potwierdzają stagflację w USA. Niski wzrost, inflacja wciąż wysoka

Marcin Dziadkowiak2023-05-25 14:40zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl
publikacja
2023-05-25 14:40

W pierwszym kwartale tego roku amerykańska gospodarka urosła o 1,3 proc. – wynika ze zrewidowanych danych. To nieco lepiej, niż oczekiwali ekonomiści. Nieoczekiwanie wzrósł także deflator, czyli najszersza miara inflacji w gospodarce, który już w pierwszym, szacunkowym odczycie był wyższy od oczekiwań.

Dane potwierdzają stagflację w USA. Niski wzrost, inflacja wciąż wysoka
Dane potwierdzają stagflację w USA. Niski wzrost, inflacja wciąż wysoka
fot. Brendan McDermid / / Reuters

W I kw. 2023 roku amerykański PKB (wyrównany sezonowo) odnotował wzrost o 1,3 proc. w ujęciu annualizowanym – poinformowało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). To pierwszy „regularny” szacunek tych statystyk. W ramach „szybkiego szacunku” opublikowanego pod koniec kwietnia wynik ten oszacowano na 1,1 proc. w ujęciu annualizowanym.

Bankier.pl

Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 1,1%, czyli możemy mówić o pozytywnym zaskoczeniu. Chociaż kwartał wcześniej odnotowano wynik na poziomie 2,6%. Natomiast przez pierwsze dwa kwartały 2022 roku notowano spadek amerykańskiego PKB.

Największy wkład do wzrostu PKB w I kwartale wniosła konsumpcja, która dodała 2,53 pkt. proc. do annualizowanej dynamiki tego wskaźnika (w tym konsumpcja usług 1,11 pkt. proc.). Mocny negatywny wpływ (aż -2,14 pkt. proc.) miały inwestycje oraz zmiana zapasów (-2,1 pkt. proc.). Eksport netto dodał 0,58 pkt. proc., a wydatki federalne i stanowe 0,89 pkt. proc.

Deflator PKB – czyli miara wzrostu cen w całej gospodarce – nieoczekiwanie wzrósł i osiągnął annualizowaną wartość 4,1% względem 4% odnotowanych w pierwszym szacunku (i oczekiwanych także teraz przez ekonomistów). Jednak już wtedy wzrost deflatora negatywnie zaskoczył, wyniósł bowiem 4% w porównaniu do oczekiwanych 3,7%. W IV kwartale 2022 roku ta miara inflacji wyniosła 3,9%. W III kwartale było to 4,4%, w drugim aż 9,1% i 8,3% w I kw. 2022 roku. Deflator to miara wzrostu cen służąca do skorygowania statystyk nominalnych o inflację

W całym 2022 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła o 2,1% po tym, jak w rok wcześniej PKB zwiększył się realnie aż o 5,9%. Natomiast w 2020 roku odnotowano spadek PKB o 2,8%. Na skutek efektu niskiej bazy wynik odnotowany w 2021 był najwyższy od roku 1984.

Opublikowane dziś dane to tzw. drugi szacunek. Rezultat ten będzie poddany jeszcze jednej regularnej rewizji. Jej publikacja przewidziana jest na 29 czerwca. Wtedy to publikacja będzie zawierała także dane o PKB według branż oraz zrewidowane dane o zyskach korporacyjnych.

Źródło:
Marcin Dziadkowiak
Marcin Dziadkowiak
zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl. Już w czasie studiów na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu rynki kapitałowe stały się jego pasją, która pozwoliła mu rozpocząć pracę w Bankier.pl i rozwijać dział giełdowy. Zainteresowanie sprawami krajowymi i zagranicznymi pozwoliło mu także spełnić się w pracy w prowadzeniu newsroomu. Jego ambicją jest, aby Bankier.pl był wciąż najlepszym źródłem informacji, nie tylko dla inwestorów giełdowych. T +48 71 748 95 03 K +48 601 560 819

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (14)

dodaj komentarz
polonu
to coś słabo im ta Polska pomaga , kupują od nich nawet stare gacie , po chłopcach z Texasu , i nic .
bha
Giełda, inwestorzy dziwnie stagnacją, s) aby wzrostem PKB, rosnącym codziennie ogólnym zadłużeniem i inflacją jakoś się nie przejmują?. Jakby pochodzili z innego świata???. Pewnie czekają do czasu przebrania się w końcu zadłużeniowej ogromnej miarki!!!, i liczą że potrwa jeszcze to krótkowidztwo zadłużeniowe dłużej niż krócej, Giełda, inwestorzy dziwnie stagnacją, s) aby wzrostem PKB, rosnącym codziennie ogólnym zadłużeniem i inflacją jakoś się nie przejmują?. Jakby pochodzili z innego świata???. Pewnie czekają do czasu przebrania się w końcu zadłużeniowej ogromnej miarki!!!, i liczą że potrwa jeszcze to krótkowidztwo zadłużeniowe dłużej niż krócej, oby się tylko zbytnio nie przeliczyli.
od_redakcji
A niezrażony tym, główny nurt nadal wychwala odporność amerykańskiej gospodarki i bagatelizuje problemy.
inwestor.pl
Ameryka upada przez Woke culture.
simonsoft8
możesz podać termin planu nawrotu, teraz będzie dobrze
simonsoft8
dane podawane bardzo ogólnikowo, jak Polsze wzrost 8 inflacja 7 proc
talmudd
tutaj tez komentarz znikną.....ROFL.....w skrócie......jak skończy się pozycja "międzynarodowej waluty rezerwowej"....wtedy dopiero zobaczymy ......."prawdziwy wzrost"......LMAO..:):)
rozmaren
A u nas co? Jak nasza gospodarka ma rosnąć? Jak przedsiębiorcy mają zarabiać i płacić podatki? Zero stabilności prawnej i podatkowej. U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników.A u nas co? Jak nasza gospodarka ma rosnąć? Jak przedsiębiorcy mają zarabiać i płacić podatki? Zero stabilności prawnej i podatkowej. U nas dba się głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A przedsiębiorców traktuje się jak dojne krowy. Podnosi im ZUS i koszty płac dla pracowników. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kontrolami skarbowymi, nowymi obowiązkami, podatkami, podwójnymi składkami zdrowotnymi. Traktuje się ich jak potencjalnych oszustów. Założysz biznes, to za jakiś czas zmienią przepisy i musisz go zamknąć. Nic dziwnego, że ludzie uciekają za granicę pracować lub tam zakładają firmy albo siedzą w szarej strefie. Mimo wszytsko da się zarobić. Wszystko zależy od nas, naszych umiejętności i starań. Władzy nie jest na rękę niezależność finansowa obywatela, jego inicjatywa, bo nie mogą nas trzymać za p...k plusami i ulgami, kolejnymi emeryturami. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można się dowiedzieć jak unikać pułapek zadłużenia, jak zarządzać pieniędzmi, uniezależnić się finansowo, zbudować majątek i mieć w nosie rządzących.u nas?
bha
,, American dream''.

https://www.usdebtclock.org/

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki