W pierwszym kwartale tego roku amerykańska gospodarka urosła o 1,3 proc. – wynika ze zrewidowanych danych. To nieco lepiej, niż oczekiwali ekonomiści. Nieoczekiwanie wzrósł także deflator, czyli najszersza miara inflacji w gospodarce, który już w pierwszym, szacunkowym odczycie był wyższy od oczekiwań.


W I kw. 2023 roku amerykański PKB (wyrównany sezonowo) odnotował wzrost o 1,3 proc. w ujęciu annualizowanym – poinformowało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). To pierwszy „regularny” szacunek tych statystyk. W ramach „szybkiego szacunku” opublikowanego pod koniec kwietnia wynik ten oszacowano na 1,1 proc. w ujęciu annualizowanym.


Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 1,1%, czyli możemy mówić o pozytywnym zaskoczeniu. Chociaż kwartał wcześniej odnotowano wynik na poziomie 2,6%. Natomiast przez pierwsze dwa kwartały 2022 roku notowano spadek amerykańskiego PKB.
Największy wkład do wzrostu PKB w I kwartale wniosła konsumpcja, która dodała 2,53 pkt. proc. do annualizowanej dynamiki tego wskaźnika (w tym konsumpcja usług 1,11 pkt. proc.). Mocny negatywny wpływ (aż -2,14 pkt. proc.) miały inwestycje oraz zmiana zapasów (-2,1 pkt. proc.). Eksport netto dodał 0,58 pkt. proc., a wydatki federalne i stanowe 0,89 pkt. proc.
Deflator PKB – czyli miara wzrostu cen w całej gospodarce – nieoczekiwanie wzrósł i osiągnął annualizowaną wartość 4,1% względem 4% odnotowanych w pierwszym szacunku (i oczekiwanych także teraz przez ekonomistów). Jednak już wtedy wzrost deflatora negatywnie zaskoczył, wyniósł bowiem 4% w porównaniu do oczekiwanych 3,7%. W IV kwartale 2022 roku ta miara inflacji wyniosła 3,9%. W III kwartale było to 4,4%, w drugim aż 9,1% i 8,3% w I kw. 2022 roku. Deflator to miara wzrostu cen służąca do skorygowania statystyk nominalnych o inflację
W całym 2022 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła o 2,1% po tym, jak w rok wcześniej PKB zwiększył się realnie aż o 5,9%. Natomiast w 2020 roku odnotowano spadek PKB o 2,8%. Na skutek efektu niskiej bazy wynik odnotowany w 2021 był najwyższy od roku 1984.
Opublikowane dziś dane to tzw. drugi szacunek. Rezultat ten będzie poddany jeszcze jednej regularnej rewizji. Jej publikacja przewidziana jest na 29 czerwca. Wtedy to publikacja będzie zawierała także dane o PKB według branż oraz zrewidowane dane o zyskach korporacyjnych.