PIP sprawdzi w 2017 roku 79 tys. pracodawców

W poniedziałek Państwowa Inspekcja Pracy przyjęła plan działania na 2017 rok. Program zakłada przeprowadzenie 79 tys. kontroli, które będą miały na celu sprawdzenie między innymi realizacji minimalnej stawki godzinowej czy podstaw zawierania umów cywilnoprawnych. 

(FORUM)

Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała, że w nadchodzącym roku przyjrzy się następującym kwestiom: przestrzegania obowiązku zapewnienia minimalnej stawki godzinowej dla umów zlecenia i umów o świadczenie usług, przestrzegania zasad wynikających z kodeksu pracy w sprawie czasu pracy i wypłat wynagrodzenia.

Ponadto PIP będzie powiadamiała przedsiębiorców delegujących pracowników w ramach świadczenia usług o decyzji w sprawie nałożonej kary lub grzywny przez zagraniczne organy kontroli. PIP zamierza prowadzić stronę internetową z informacjami o zasadach i warunkach delegowania pracowników oraz otworzyć poradnictwo prawne dla pracowników unijnych i członków ich rodzin. 

Pod stałym nadzorem będą te branże, które wiążą się z dużym ryzykiem utraty zdrowia i życia. Zbigniew Ryfka wspomniał podczas posiedzenia dotyczącego planu działań na przyszły rok o realizowanej od marca w małych i średnich zakładach strategii pierwszej kontroli – w formie audytu umożliwiającego wyeliminowanie uchybień i dającego gwarancję okresowego niestosowania sankcji.

W ramach realizacji planów długofalowych przyjętych na lata 2016-2020 inspektorzy zwrócą uwagę na problem zawierania umów cywilnoprawnych w miejscu umów o pracę w budownictwie. Kontrolom ulegną również takie branże, jak gastronomia, hotelarstwo oraz agencje ochrony osób i mienia. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~danuta

sprawdzić poczt polska sa bo podobno nie ma najniszej sredniej w nett

! Odpowiedz
0 0 ~PanNapoleon

Niech sprawdzają. Odkąd wszystkie sprawy kadrowo-księgowe prowadzą mi specjaliści z seka s.a. nie boję się żadnych kontroli z PIP, US czy innych urzędów.

! Odpowiedz
0 3 kc08

PIP jakoś nic nadal nie robi w związku z tym, że pracownicy Milmex Systemy Komputerowe z Sosnowca od 3 lat nie dostają wynagrodzeń! A my płacimy za ten PIP...

! Odpowiedz
0 0 ~Ril

Czy to był ostatni news ?
Poroszenko powiedział, że te 4 mld, które dostał od Dudy, to wielkie nieporozumienie. Stwierdził, że za te pieniądze co najwyżej może kupić garnitury dla swoich urzędników, co zresztą już zrobił. Powiedział, że Ukraina nie może zaciągać już kredytów, a Polska posiada zdolność kredytową i powinna zaciągać kredyty, aby płacić Ukrainie.
Jeśli rząd polski nie zamierza zaciągać kolejnych kredytów aby potem przekazać te pieniądze Poroszence, to Polacy będą walczyli sami z Rosją. Co będzie kosztowało znacznie więcej. W odpowiedzi przedstawiciel rządu polskiego stwierdził, że Polska już wykorzystała swój limit kredytowy, m.in. na program 500+. I finansowo dla Polski trudne jest dalsze zasilanie Poroszenki. Jednak "W duchu pojednania" - Polacy jednak będą starali się na tyle uszczelnić swój system podatkowy, aby mimo "chwilowych" trudności dalej wspierać finansowo Poroszenkę...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~marian

Tak, brawo.Jeszcze więcej kontroli, regulacji, obowiązków sprawozdawczych, nagonki na przedsiębiorców, nakazów, zakazów. Tylko kto normalny w takich warunkach będzie chciał inwestować, kto zapewni wpływy do kasy państwa na rozdawnictwo. Żadne programy 500 plus ani nawet 1000 plus nie poprawią przyrostu naturalnego. Po prostu Polak w niewoli się nie rozmnaża.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~niepelnosprawny_org

czy już wiecie dlaczego bezrobocie jest niskie? dlaczego statystyki urzędów pracy są zadowalające?..

! Odpowiedz
6 6 ~Loopy

Dobry przykład tego, jak 500+ dla nierobów jest finansowane z ciężkiej pracy polskich przedsiębiorców.

! Odpowiedz
0 6 ~Gdańsk

Mój pracodawca:zatrudnia syna i zone,a tak naprawdę 22 osoby.Umowy-zlecenia:400 zł/m-c,pracujemy po 200 h/m-c.Reszta pod stołem.Ale przestał płacić.Oszukał nas,ZUS,Skarb Państwa..Odchodze.Miejce:Gdańsk-budowy.PIP gdzie?!

! Odpowiedz
0 1 ~Ril

Spójrz na to inaczej:
To że nie zapłacił to kula mu w łeb. To oszustwo. To oczywiste.
Ale reszta to nieoczywiste. On też ma do wyboru: płacić podatki i coś robić albo nic nie robić.
Możesz wyjechać za granicę na zmywak. On też mógł tak zrobić. Zostaliście w Polsce. W Polsce można oszukiwać albo zdychać. Zresztą czy można oszukać największego oszusta czyli państwo ?
Czy twoje składki idące na ZUS idą na twoją emeryturę ? - Nie. Państwo jest oszustem. Twoje pieniądze daje innym emerytom, na swoje pensje i utrzymanie ponadto na zaciągnięte przez ZUS kredyty.
Kto jest winien tej sytuacji ? Państwo. Państwo sprzedało cały majątek państwowy i zlikwidowało zakłady pracy i przekazując je korporacjom. Mało tego, zadłużyło naród w obcych bankach biorąc dług niedospłacenia. To się nazywa zdrada stanu. Jeśli ktoś płaci zdrajcy,oszustowi i złodziejowi sam jest złodziejem.
Więc: Twój pracodawca jest złodziejem nie dlatego, że nie płaci ZUS i innych podatków złodziejowi, jakim jest państwo. Ale dlatego, że nie zapłacił Tobie. Zasadniczo za to winna być kara śmierci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 14 ~erererr

oni nie dbają o pracowników tylko idą terroryzowac pracodawców żeby wyciskać od nich jak najwięcej kasy do budżetu państwa żeby potem rozdać swoim pupilkom misiewiczom i wielodzietnej patologii z 500+ a jak przedsiębiorcy nie wytrzymają presji i albo splajtują albo uciekną do normalnego kraju to będą dudnić w TV swoim lemingowatym wyborcom że źli przedsiębiorcy byli za platformą i na złość pisowi splajtowali by PKB zaniżyć

aż któregoś dnia obudzą się z ręką w nocniku bo zostanie sama patologia na socjalu bo wszyscy produktywni uciekną albo poddadzą się i przejdą na stronę biorców socjalu bo to będzie bardziej przedsiębiorcze i zyskowne zajęcie od tyrania na składki i podatki

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

    Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

    Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl