REKLAMA

PIH: Przedłużenie zamknięcia galerii byłoby dewastujące

2020-05-05 16:08
publikacja
2020-05-05 16:08

Dalsze utrzymywanie stanu zamknięcia galerii byłoby dewastujące dla całych gałęzi handlu, szczególnie tych, które opierają się na sprzedaży stacjonarnej zwłaszcza w tym kanale - ocenia Polska Izba Handlu.

fot. Andrzej Hulimka / / Forum

Jak powiedział PAP wiceprezes Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński, odmrażanie gospodarki jest konieczne, ale ważne jest, by robić to z zachowaniem wysokich zabezpieczeń.

"Otwarcie centrów handlowych obwarowane jest licznymi ograniczeniami związanymi z bezpieczeństwem sanitarnym. Trudno zresztą sobie wyobrazić, by mogło być inaczej. Dobrze się jednak stało, że zostały one uruchomione przynajmniej w takim zakresie" - wskazał.

Dodał, że warto pozytywnie ocenić otwarcie marketów budowlanych "to przecież podstawa funkcjonowania wielu mikroprzedsiębiorców" - zaznaczył.

Według PIH, dalsze utrzymywanie stanu zamknięcia galerii byłoby dewastujące dla całych gałęzi handlu, szczególnie tych, które opierają się na sprzedaży stacjonarnej zwłaszcza w tym kanale.

Od poniedziałku 4 maja decyzją Rady Ministrów został wprowadzony kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, który dotyczy handlu.

W rozporządzeniu została przywrócona m.in. działalność w obiektach handlowych o powierzchni sprzedaży lub usług powyżej 2000 mkw., przy założeniu ograniczenia liczby osób do 1 osoby na 15 mkw. powierzchni, na której jest dokonywana sprzedaż lub są świadczone usługi.

Do odwołania będzie zakazane prowadzenie handlu detalicznego lub prowadzenie działalności usługowej na tzw. wyspach handlowych.

Od 4 maja zostały otwarte sklepy budowlane i meblarskie - na jednego klienta musi przypadać co najmniej 15 m kw. powierzchni. W otartych sklepach budowlanych i meblarskich muszą być wywieszone informacje o maksymalnej liczbie klientów.

Zniesione zostały również obowiązujące od 1 kwietnia br. godziny dla seniorów (sklepy spożywcze, drogerie i apteki otwarte w godzinach 10-12 tylko dla osób starszych, powyżej 65. roku życia). Sklepy nadal muszą udostępnić wszystkim klientom rękawiczki jednorazowe oraz płyny dezynfekcyjne.

Polska Izba Handlu jest branżową izbą gospodarczą handlu detalicznego, działa od 1997 roku. Zrzesza około 30 tys. sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych oraz firmy z otoczenia FMCG i firmy usługowe.

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (11)

dodaj komentarz
incitatus
To prawda. Spędzanie wolnego czasu w galerii faktycznie jest przejawem głupoty. Takim ludziom musi się strasznie nudzić, a nuda, czyli brak pomysłu na jednocześnie produktywne i przyjemne spędzenie wolnego czasu (np sport, pasja, hobby) jest objawem głupoty i lenistwa. Ja na wielogodzinne obchody po galerii idę mniej To prawda. Spędzanie wolnego czasu w galerii faktycznie jest przejawem głupoty. Takim ludziom musi się strasznie nudzić, a nuda, czyli brak pomysłu na jednocześnie produktywne i przyjemne spędzenie wolnego czasu (np sport, pasja, hobby) jest objawem głupoty i lenistwa. Ja na wielogodzinne obchody po galerii idę mniej więcej raz do roku - mając w kieszeni kilkanaście tysięcy pln i wychodząc z niej obladowany zakupami. Myślę że osob mających podobne podejście jest kilka, Max kilkanaście %, reszta to typowi galerianie/-ki
hfjdj
Głupie to jest pisanie takiego postu. Chodzą sobie po galerii i są zadwoleni to mądre. Obecnie bycie zadowolonym jest mądre. A głupota to spędzanie czasu w produktywny sposób który nie daje szczęścia. Mało to jest pytań w internecie w stylu jak się zmotywować do tego czy tamtego? To jest dopiero głupota zmuszanie Głupie to jest pisanie takiego postu. Chodzą sobie po galerii i są zadwoleni to mądre. Obecnie bycie zadowolonym jest mądre. A głupota to spędzanie czasu w produktywny sposób który nie daje szczęścia. Mało to jest pytań w internecie w stylu jak się zmotywować do tego czy tamtego? To jest dopiero głupota zmuszanie się do rzeczy których się nie lubi robić.
jendreka
Tylko LPP nie dało siewyrolowac rządowi. Przynajmniej na razie.
jendreka
Wszyscy wiedzą, że otwarcie galerii to pokerowa zagrywka rządu. Gdyby były dalej zamknięte władza miałaby poważny problem finansowy. Ta ich tarcza by pękła i tyle. Cwaniaczek bankowy wie co robi.
1a2b
Pani ładna; dewastująca to może być susza a tzw "galerie" są bez znaczenia. Nawet jakby zamknąć te centra handlowe ("galerie" phi też coś) to powstaną nowe sklepy. Tak, że nie straszcie nas byle bzdurami bo to irytujące jest.
tergal
Dlaczego tutaj tak rzadko jest poruszana kwestia właścicieli centrów handlowych w Polsce i w innych demoludach? Czy to jakieś tabu?
old_timer
Jak dla mnie mogliby ich w ogóle nie otwierać. Argumenty? Galerie to głównie kapitał zagr stosujący agresywną optymalizację podatk, sprzedaż to głównie importowana dzianina poliestrowa niskiej jakości (ciężko o dobrą bawełnę z przyzwoitą gramaturą), w zasadzie istnieją dla głupszej części społeczeństwa z Jak dla mnie mogliby ich w ogóle nie otwierać. Argumenty? Galerie to głównie kapitał zagr stosujący agresywną optymalizację podatk, sprzedaż to głównie importowana dzianina poliestrowa niskiej jakości (ciężko o dobrą bawełnę z przyzwoitą gramaturą), w zasadzie istnieją dla głupszej części społeczeństwa z nadmiarem wolnego czasu.
tergal
Ja bywam w galeriach kiedy tylko mam okazję i dlatego uwielbiam wycieczki do Nowego Jorku, gdyż tamtejsze galerie oraz muzea kładą na łopatki tego rodzaju ekspozycje w wielu innych miastach na świecie.
open_mind odpowiada tergal
No to bywaj !
kryzysio odpowiada open_mind
Ja natomiast zachwyciłem się Galerią Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki