REKLAMA

PIE: sankcje spowodują dwucyfrowy spadek PKB Rosji w 2022 r.

2022-03-04 06:55
publikacja
2022-03-04 06:55

W wyniku nałożonych przez świat zachodni sankcji gospodarczych w 2022 roku rosyjskie PKB spadnie o ok. 15-20 proc. - ocenili ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Dodali, że Rosja będzie biedniejsza od Urugwaju; znacznie ucierpi też sama Moskwa.

PIE: sankcje spowodują dwucyfrowy spadek PKB Rosji w 2022 r.
PIE: sankcje spowodują dwucyfrowy spadek PKB Rosji w 2022 r.
fot. Evgeny Sinitsyn / / Xinhua News Agency

Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak podkreślił, że dotychczasowe sankcje nałożone przez Zachód wywołają w rosyjskiej gospodarce efekt kuli śnieżnej.

"Totalne załamanie kursu rubla ogranicza prowadzenie opłacalnego importu, braki produktów zahamuje produkcję, inflacja będzie galopować, a Rosja będzie mogła się bronić tylko za pomocą krajowych narzędzi polityki gospodarczej np. dodruku rubla. Paniczne wypłacanie gotówki już teraz doprowadziło do załamania płynności sektora bankowego. Hiperinflacja nakręci tę spiralę od nowa, rubel będzie się dalej osłabiał, a gospodarka znajdzie się w wieloletniej zapaści" - dodał szef PIE.

Według ekonomistów Instytutu nałożone sankcje spowodują, że rosyjskie PKB spadnie w tym roku o ok. 15-20 proc. Zwracają uwagę, że to spowoduje, że Rosja będzie biedniejsza nie tylko od wszystkich państw UE, ale także niektórych państw Ameryki Południowej, np. Urugwaju.

"Jeszcze przed zbrojną inwazją na Ukrainę, Rosja była stosunkowo mało zamożnym krajem – jej PKB na mieszkańca wynosił zaledwie 51 proc. zamożności Niemiec, co plasowało Rosję pomiędzy Chile, a Grecją. Wyróżniającym się na tle całego kraju regionem była i pozostanie nadal Moskwa - wcześniej jej zamożność była porównywalna do Czech, po sankcjach będzie to poziom Łotwy" - wskazuje PIE.

Ekonomiści przekonują, że nałożone przez Zachód sankcje doprowadzą do załamania się całego systemu finansowego Rosji oraz zahamowania aktywności gospodarczej w największych aglomeracjach Rosji – w efekcie dotkną one cały kraj. Sankcje najsilniej uderzą w dwa największe regiony gospodarcze – Moskwę, która odpowiada za 38,5 proc. eksportu całego kraju i St. Petersburg generujący 6,4 proc. Pozostałe regiony kraju mają mniej niż 4-procentowy udział w krajowym eksporcie.

"Wraz z uderzeniem w główne aglomeracje, załamią się najważniejsze sektory rosyjskiej gospodarki – przemysł, handel i rynek nieruchomości. Zakaz transportu nowoczesnych technologii oraz wstrzymanie importu rosyjskich produktów bezpośrednio uderzy w branże tworzące największą część PKB: przetwórstwo przemysłowe (odpowiadające za 14,8 proc. PKB) oraz górnictwo (9,8 proc.). Kryzys finansowy i załamanie koniunktury oznaczają z kolei recesję w handlu (13,1 proc.) oraz na rynku nieruchomości (10,5 proc.). Będzie to także efekt wycofywania się zagranicznych firm z Rosji" - prognozuje zastępca kierownika zespołu makroekonomii w PIE Jakub Rybacki.

Według Instytutu kryzys gospodarczy w Rosji będzie się rozszerzał też na branże nieobjęte bezpośrednio sankcjami np. produkcję metali, żywności, drewna i plastiku. "Będzie to efekt niedoboru maszyn. Na skutek niskiej jakości krajowych produktów, większość zapotrzebowania na maszyny w rosyjskim przemyśle jest zaspokajana importem, głównie z krajów UE. Rosyjski przemysł naprawia je i konserwuje. Sankcje na eksport technologii i maszyn, a przede wszystkim utrudnienia we współpracy z zachodnimi firmami, spowodują częściowe przestoje w produkcji oraz zablokują rozwój przemysłu" - wyjaśniono.

Ekonomiści PIE tłumaczą, że analiza dotycząca efektu sankcji na Rosję opiera się na podobnych doświadczeniach Iranu z 2012 r., na który nałożono podobny pakiet restrykcji. Przypomniano, że objęły one zakaz zakupów ropy i produktów chemicznych z tego kraju, zamrożenie irańskich aktywów oraz odcięcie od SWIFT.

"Restrykcje natychmiastowo obniżyły PKB Iranu o prawie 10 proc. Biuro analiz Białego Domu szacuje, że łączny wpływ szkód na irańskie PKB wyniósł 20 proc. Inne analizy wskazują, że sankcje zmniejszały potencjalne tempo wzrostu gospodarczego o ok. 1-2 pkt. proc., a presja społeczna wywierana przez sankcje działała przez ok. 6 lat. W przypadku Rosji początkowy wpływ sankcji może być nawet dwukrotnie silniejszy niż w Iranie ze względu na trwalsze powiązania gospodarcze z Zachodem" - uważają ekonomiści PIE.

Po rozpoczęciu 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę na agresora został nałożony szereg sankcji, m.in. doszło do zamrożenia aktywów rosyjskiego banku centralnego za granicą oraz odcięcia resortu finansów Rosji i tamtejszych firm od finansowania z rynków zachodnich. Zdecydowano o odcięciu siedmiu banków rosyjskich od systemu Swift.

W wyniku sankcji zawieszono uruchomienie gazociągu Nord Stream 2, wprowadzono również zakaz eksportu szeregu technologii do Rosji, zamrożono aktywa rosyjskich oligarchów.

JPMorgan: PKB Rosji w II kwartale spadnie o 35 proc.

Produkt Krajowy Brutto Rosji spadnie o 35 proc. w drugim kwartale i o 7 proc. w całym 2022 roku, co stanowi dramatyczne spowolnienie porównywalne z kryzysami finansowymi z 1998 i 2008 r. - prognozują analitycy JPMorgan.

"Sankcje i decyzje zagranicznych firm o wstrzymaniu lub wstrzymaniu działalności Rosji doprowadziły do zastoju w handlu międzynarodowym, zmniejszenia produkcji i zakłóceń w łańcuchu dostaw" - napisał strateg JPMorgan Anatoliy Shal w notatce do klientów zatytułowanej "Rosja: nagłe zatrzymanie".

"Szok implikuje niższą potencjalną produkcję, której towarzyszyć będzie skok cen. Kryzys kredytowy zwiększy ból, chociaż istnieją oznaki, że run na banki nieco słabnie" - dodał. 

(PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
ajwaj-
"" Dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego Piotr Arak ""

- co tak malo 35% :)
120 % przmi lepiej
i zleceniodawca da premie
pstrzezek
@ajwaj walonek kolejne wcielenie!! Co się stało z poprzednim nickiem? ;) No nie wstydź się, podziel się na forum!!
pstrzezek
Niechby się skurczyła jeszcze bardziej. To będzie gospodarczy karzeł straszący bronią nuklearną. Coś jak Korea Północna tylko o ogromnych połaciach ziemskich. Druga różnica jest taka że w Korei nie znają innego świata a rossija posmakowała nowinek ze zgniłego zachodu które teraz im odcinają
vonmisses
Dokładnie. Widać było wczoraj w sklepach IKEA, jak się dowiedzieli, że może już ich nie będzie... Tłumy jak na otwarciu pierwszego McDonalda w Moskwie...
pstrzezek odpowiada vonmisses
Chcieli powrotu ZSRR, więc mają go szybciej niż marzyli ;)
talmud
kalkulacje w makulaturze nie maja żadnego sensu.....parytet & zasoby złota surowce & towary będą decydowały o nowej erze a nie "drukowanie dobrobytu".....ta część odchodzi w "zła niepamięć"....LMAO
chrumek123
O "nowej erze" która jest za rogiem będą decydowały najnowsze technologie i szeroko pojęte IT, a tu Rosja już dawno jest głęboko pod ziemią. Rosja przespała ten kierunek rozwoju tak jak kiedyś np Nokia pojawienie się smartfonów i skończy tak samo jak ona (przepraszam Nokię za porównanie).
next3
LMAO, TAO, JEB i po tanku, ponjał komsomoles talmud? Zmień do chole...y te onuce!
potiomkin
Stosowanie zachodnich miar do Rosji nie ma sensu i świadczy o zupełnym braku jej zrozumienia. Ale skoro się upieracie przy mierzeniu PKB, to w przeliczeniu na mieszkańca Rosja i tak była bogatsza od Polski, w szczególności część europejska Rosji.
samsza
"Rosja będzie biedniejsza nie tylko od wszystkich państw UE..."

W czasach gdy mała Estonia może wykupić wielką Rosję, to i Łukaszenka może stanąć na czele ZBiRa.

Powiązane: Rosja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki