REKLAMA
NIE PRZEGAP

PIE: Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca

2022-06-23 14:41
publikacja
2022-06-23 14:41
PIE: Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca
PIE: Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca
fot. Tomasz Warszewski / / Shutterstock

Polska otrzymuje z budżetu UE ponad trzy razy więcej niż do niego wpłaca; w 2021 r. uzyskała ok. 10 mld euro więcej niż wpłaciła - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy szacują, że KPO zwiększy nasz wzrost PKB o 1 pkt. proc. w 2023 r. i 1,3 pkt. rok później.

"Polska otrzymuje z unijnego budżetu ponad trzykrotnie więcej niż do niego wpłaca" - zaznaczyli analitycy w czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE". Przytoczyli dane Ministerstwa Finansów, z których wynika, że w latach 2004-2021 Polska zyskała z budżetu UE ponad 210 mld euro. Nasza składka członkowska wyniosła w tym samym okresie niecałe 69 mld euro.

"Oznacza to, że na każde 1 euro wpłacone do budżetu Unii, otrzymywaliśmy nieco ponad 3 euro dotacji i dofinansowań" - stwierdzono. Analitycy zauważyli, że bilans zysków utrzymuje się też w najnowszych latach – "w 2021 r. Polska uzyskała z unijnego budżetu prawie 10 mld euro więcej niż do niego wpłaciła".

Dodano, że Polska będzie beneficjentem unijnych funduszy również w latach 2021-2027. "W kolejnej perspektywie otrzymamy z Unii 125 mld euro. W tym sa- mym czasie wpłacimy do budżetu Unii ok. 45 mld euro" - wskazali analitycy, cytując szacunki MF.

Oznacza to, jak podkreślono, że w latach 2021-2027 polska gospodarka zyska 80 mld euro. W ramach tych środków są także bezzwrotne granty z Krajowego Planu Odbudowy – KPO (23,9 mld euro). Przypomniano, że KPO to kolejny pakiet dofinansowania dla polskiej gospodarki. Łącznie Polska ma zyskać z Unii 23,9 mld euro bezzwrotnych grantów oraz 11,5 mld euro niskooprocentowanych pożyczek.

Eksperci PIE przypomnieli, że dwie trzecie środków z KPO zostanie przeznaczone bezpośrednio na inwestycje – przede wszystkim w energetykę i niskoemisyjny transport. "KPO zwiększy wzrost PKB Polski o 1 pkt. proc. w 2023 r. oraz 1,3 pkt. rok później" - szacuje PIE.

Instytut zwrócił uwagę, że od 18 lat Polska jest beneficjentem członkostwa w Unii Europejskiej. Przypomniał, że w latach 2004-2020 łączna kwota dofinansowania z UE wyniosła 692 mld zł, co stanowiło średnio 2,6 proc. polskiego PKB.(PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ wkr/

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
darecki787
Ta, tylko że z każdego1 euro, które "otrzymujemy", ponad 90 eurocentów wraca do firm niemieckich, francuskich, holenderskich i włoskich, więc nie ma się czym tak podniecać.
arzab
Skoro samemu się nie potrafi tych środków wykorzystać to wykorzystują je inni ! Nam pozostaje tylko obszczekiwanie, bo przecież nie będziemy się od nich uczyć ! W jątrzeniu, podjudzaniu i manipulowaniu "nasi władcy" osiągnęli poziom mistrzowski !
ebm242
A kto w nich pracuje i dzięki nim m pracę ? Nie czasami Polacy ? A jakie bezrobocie było przed wejściem Polski do UE, która umożliwiła zwiększenie napływu zagranicznego kapitału ? Nie przypadkiem 20% ? Nie chcesz pracować w zagranicznej firmie to nie pracuj. Idź do pracy w Polskiej. Zarobisz dwa razy mniej ale przynajmniej będziesz A kto w nich pracuje i dzięki nim m pracę ? Nie czasami Polacy ? A jakie bezrobocie było przed wejściem Polski do UE, która umożliwiła zwiększenie napływu zagranicznego kapitału ? Nie przypadkiem 20% ? Nie chcesz pracować w zagranicznej firmie to nie pracuj. Idź do pracy w Polskiej. Zarobisz dwa razy mniej ale przynajmniej będziesz Wolakiem....
frugal
Gdzie jest ten raport ? Bo nie specjalnie można go wyklikać na stronie PIE - fajnie byłoby spojrzeć w liczby zamiast wierzyć nagłówkom.
kimdzonk
tylko jeszcze podajcie na jakie cele te pieniądze musi wydać i ile z tych pieniędzy wraca do firm niemieckich i francuskich ????
darius19
absurdalny komentarz. Tak by mozna napisac o wszystkim
kaczyslaw_
I tym artykułem wszystkie maroki, które uważały, że bilans wpłat i wypłat dla Polski jest ujemny, zostały zaorane.
vacarius
Kto dalej za wyjściem z UE? Bo PIS chciałby wyjść ale nie może.
darius19
widze "samsza" i "demeryt" obaj etatowi z farmy Putlera. Klasyka propagandy. Napuszczanie i sianie watpliwosci. Dezinformacja. Przydaloby sie to pokazywac eurosceptykom spod znaku Ziobry i TV Trwam. No i nasz rzad tez swego czasu szczul na UE. Putin marzy o oslabieniu UE
jarekzbyszek
Na UE najbardziej się obłowił Korwin i jego Konfederaci.

Powiązane: Polska kontra Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki