REKLAMA

PIE: Brak podwyżek stóp procentowych napędza oczekiwania na osłabienie złotego

2021-10-02 07:00
publikacja
2021-10-02 07:00
PIE: Brak podwyżek stóp procentowych napędza oczekiwania na osłabienie złotego
PIE: Brak podwyżek stóp procentowych napędza oczekiwania na osłabienie złotego
fot. Lanski / / Shutterstock

Najwyższa w Europie inflacja cen konsumenckich i brak podwyżek stóp procentowych napędzają oczekiwania na osłabienie złotego i wzrost kursu EUR/PLN - ocenili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Jak zaznaczyli analitycy w najnowszym wydaniu "Miesięcznika Makroekonomicznego PIE", najwyższa w Europie inflacja cen konsumenckich "oraz brak podwyżek stóp procentowych ze strony NBP napędzają oczekiwania na osłabienie złotego i wzrost kursu EUR/PLN".

Eksperci zwrócili uwagę, że oczekiwania na dalsze osłabienie złotego obrazuje bieżące zachowanie kursu EUR/PLN. Zaznaczyli, że w samym wrześniu wzrósł on z 4,51 do 4,60. "Czynniki fundamentalne związane z handlem zagranicznym dają jednak słabe przesłanki do kontynuacji tego trendu" - wskazali.

Przypomniano, że od początku 2020 r. kurs EUR/PLN zwiększył się z 4,30 do 4,60. Analitycy zauważyli, że polski złoty osłabił się najmocniej spośród walut regionu – skala deprecjacji sięgnęła we wrześniu 7 proc. Podobnie osłabił się węgierski forint, natomiast czeska korona, po krótkim epizodzie deprecjacji, ponownie znajduje się na poziomach z 2019 r. - zaznaczyli.

Zdaniem analityków wysoki wzrost inflacji CPI w Polsce jest związany raczej z rosnącymi cenami usług, a nie cenami dóbr handlowych. To jednak ceny towarów wpływają na poziom kursu walutowego - zaznaczyli. "Do mierzenia warunków handlu wykorzystywany jest wskaźnik terms of trade, czyli relacja między cenami eksporterów oraz importerów. Wzrost takiego indeksu przyczynia się do aprecjacji waluty, spadek wymusza osłabienie" - wyjaśnili.

PIE zwrócił uwagę, że wskaźnik terms of trade wykazuje tendencję spadkową we wszystkich gospodarkach Unii Europejskiej, jednak w Polsce osłabienie było umiarkowane. "Na początku III kwartału wartość indeksu była o 1 proc. niższa niż rok temu" - podkreślili eksperci. Dodali, że w przypadku największych gospodarek UE osłabienie sięgało 4-8 proc. Relacje cen, jak zauważyli, są najmniej korzystne w Niemczech.

Według analityków globalne wahania cen handlowych są obecnie determinowane głównie przez zmiany kosztów produkcji PPI. W Polsce ceny produkcji wzrosły w sierpniu o 9,5 proc. r/r., co jest najwyższym wynikiem od 2012 r. "W odróżnieniu od cen konsumenckich, skala wzrostu jest jednak porównywalna bądź nieco niższa niż w pozostałych państwach Unii Europejskiej" - czytamy.

W lipcu średni wzrost cen producenta w UE przekraczał 12 proc. Koszty produkcji najszybciej rosły w Belgii i Holandii, w których ceny były wyższe o prawie 20 proc. niż rok temu - dodali.

W ocenie PIE pogorszenie salda CA prawdopodobnie będzie neutralne dla kursu EUR/PLN – rosnące koszty wywołają podobny trend w państwach strefy euro czy regionie CEE. Ostatnie wyniki z I kwartału 2021 r. wskazują, że nadwyżka obrotów bieżących w Polsce (3,1 proc. PKB) była większa niż w większości państw UE. Podobne wyniki osiągały Czechy i Włochy, lepsze jedynie Niemcy.

"Słabsze wyniki w kolejnych kwartałach prawdopodobnie nadal będą się pozytywnie wyróżniać na tle pozostałych partnerów handlowych" - oceniono. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 2,2% i zgarnij nawet 300 zł

Komentarze (13)

dodaj komentarz
koperytko
taaak - najszybciej rozwijająca się gspdarka ma mieć osłabienie pln do EURO gdzie stopy wynoszą ZERO i muszą non stop drukowac aby połowa krajów ze strefy EURO nie zbankrutowała
fakty
Przychód grupy VW wynosi tyle co połowa PKB Polski.Czyli jeden niemiecki koncern produkuje i sprzedaje połowę tego, co produkuje i sprzedaje 38 mln. Polaków. Niemcy w latach 2015 -2020 miały ok, 300 mld. euro nadwyżki budżetowej. Ile miała Polska w ciągu ostatnich 30 lat ?
demeryt_69
Cieszy, że nadwyżka obrotów bieżących w Polsce (3,1% PKB) była większa niż w większości państw UE :)

fakty
Była, w lipcu osięgneliśmy deficyt w wysokości 1,8 mld Euro.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
blesso
Dlatego dolar z 4.01 spadł do 3.95zł ?
ozz198
Dla Ciebie horyzont czasowy do dyskusji to tydzień?
demeryt_69 odpowiada ozz198
Na przeciągu roku spadek $ jest jeszcze bardziej widoczny.

blesso odpowiada ozz198
Przypomnę ci wpis z Bankiera z 24.09.21 : "Trzciołek: Najbliższe tygodnie powinny sprzyjać odrabianiu strat przez złotego"
jas2
Polska ma zbyt duży eksport, i zbyt duże rezerwy walutowe, aby mogło nastąpić trwałe osłabienie złotego. Krótkotrwałe fluktuacje kursu to normalna rzecz.

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki