REKLAMA

PGE uruchomiła program dobrowolnych odejść, liczy na spadek zatrudnienia o 20 proc.

2020-10-07 12:22
publikacja
2020-10-07 12:22
PGE uruchomiła program dobrowolnych odejść, liczy na spadek zatrudnienia o 20 proc.
PGE uruchomiła program dobrowolnych odejść, liczy na spadek zatrudnienia o 20 proc.
fot. Włodzimiesz Wasyluk / / FORUM

Polska Grupa Energetyczna uruchomiła Program Dobrowolnych Odejść dla pracowników zatrudnionych w centrum korporacyjnym Grupy Kapitałowej, w spółce PGE - podała spółka. Jeżeli program nie doprowadzi do zmniejszenia zatrudnienia o ok. 20 proc., będą zwolnienia grupowe.

"28 września PGE Polska Grupa Energetyczna uruchomiła Program Dobrowolnych Odejść dla pracowników zatrudnionych w centrum korporacyjnym Grupy Kapitałowej, w spółce PGE S.A." - poinformowała w środę spółka.

Zaznaczono, że jeżeli Program Dobrowolnych Odejść nie doprowadzi do oczekiwanego zmniejszenia zatrudnienia o ok. 20 proc., w spółce przeprowadzony zostanie proces zwolnień grupowych.

"Jednocześnie, uwzględniając kondycję spółki, jeżeli Program Dobrowolnych Odejść nie doprowadzi do oczekiwanego zmniejszenia zatrudnienia o ok. 20 proc., w spółce przeprowadzony zostanie proces Zwolnień Grupowych na podstawie Ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących Pracowników (Dz. U. z 2018 r., poz. 1969)" - czytamy.

Podano, że proces zwolnień grupowych będzie trwał od 2 listopada br. do 15 grudnia br. Ewentualna druga tura zwolnień grupowych przewidziana jest na marzec-kwiecień 2021 r. - podano.

Firma poinformowała, że Program Dobrowolnych Odejść został uruchomiony po podpisaniu porozumienia przez przedstawicieli pracowników i pracodawcy po przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Zapewniono, że będzie się odbywać według przejrzystych zasad, uwzględniając cele organizacji oraz interes pracowników. Program Dobrowolnych Odejść zawiera świadczenia, które otrzymają pracownicy po przystąpieniu do Programu, w tym, uzależnione od stażu pracy, odprawy pieniężne i odszkodowania z tytułu rozwiązania stosunku pracy.

Spółka PGE "zaoferowała odchodzącym pracownikom Program Wsparcia Zawodowego, który został zaprojektowany w taki sposób, by wielowymiarowo pomóc pracownikowi zdefiniować na nowo swoje cele, przeanalizować własne predyspozycje, rozwinąć posiadane kwalifikacje i umiejętności oraz zbudować kompetencje niezbędne przy poszukiwaniu pracy". Program wsparcia zawodowego uwzględnia też sytuację tych pracowników, którzy w najbliższych 4 latach osiągną wiek emerytalny.

Spółka przypomniała, że od wielu miesięcy w ramach Grupy Kapitałowej PGE były prowadzone analizy danych finansowych, prognoz i trendów w branży energetycznej oraz w polskiej i europejskiej gospodarce. "Przed Grupą Kapitałową PGE stoją wyzwania związane z transformacją energetyczną w kierunku nisko- i zeroemisyjnym, wymagające ogromnych nakładów finansowych. Stąd konieczność poprawy efektywności w funkcjonowaniu spółki PGE S.A. oraz całej Grupy PGE" - wskazano.

Zwrócono uwagę, że PGE zrealizowała już wiele działań optymalizacyjnych. Uporządkowana została struktura organizacyjna spółki PGE i nadzór nad pozostałymi spółkami z Grupy Kapitałowej. Podjęto decyzję o zamknięciu projektów i programów o łącznej wartości ponad miliarda złotych, co pozwala skoncentrować aktywność PGE na jej podstawowej działalności i kluczowych działaniach przynoszących zyski. O połowę zmniejszono zaangażowanie PGE w projekty sponsorskie.

"Kolejnym podjętym krokiem wpisującym się w te działania jest optymalizacja zatrudnienia w centrum korporacyjnym Grupy Kapitałowej, w spółce PGE S.A. i ogłoszenie Programu Dobrowolnych Odejść" - czytamy w komunikacie.

Grupa Kapitałowa PGE jest największym w Polsce przedsiębiorstwem sektora elektroenergetycznego pod względem przychodów i generowanego zysku. Dzięki połączeniu własnych zasobów paliwa i wytwarzania energii oraz posiadaniu sieci dystrybucyjnych PGE gwarantuje dostawy energii elektrycznej do ponad pięciu milionów klientów. (PAP)

pad/ amac/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jordanbelford
Za dużo tych pasożytów, nie tylko w pge, pisory niczym się nie różnią od poprzedników.
jakimek
Po co te okrągłe kłamstewka. Prawda jest następująca. Każda komórka musi zwolnić 20% czyli każdy kierownik np. 10 osobowego zespołu zwalnia 2 osoby. ..... tzn informuje te osoby że jeżeli "dobrowolnie" się nie zwolnią w ciągu miesiąca to on wyznaczy te osoby do zwolnień grupowych. Jak zwolnią się "dobrowolnie" Po co te okrągłe kłamstewka. Prawda jest następująca. Każda komórka musi zwolnić 20% czyli każdy kierownik np. 10 osobowego zespołu zwalnia 2 osoby. ..... tzn informuje te osoby że jeżeli "dobrowolnie" się nie zwolnią w ciągu miesiąca to on wyznaczy te osoby do zwolnień grupowych. Jak zwolnią się "dobrowolnie" dostaną odprawę.... jak będą się upierać i się nie zwolnią dobrowolnie to maks 3 pensje i żegnaj.... to zwyczajne zwolnienia tylko okupione większymi kosztami niż 3 pensje (dla tych co pracują ponad 3 lata)... prawda.... napisać prosto z mostu PGE zwalnia 20% załogi a nie brednie od zwolnieniach "dobrowolnych".
jes
Znając pis to zostaną przeniesieni do kopalń.
fakty
I bardzo dobrze. Pracownicy siedzieli cicho, jak PISie barony topiły MILIARD w Ostrołękę C, choć nawet matoł wiedział, że będzie nierentowna, to teraz won na zasiłek w wysokości 300 Euro:))))))
sztos1
zwolnic i skierować na przekwalifikowanie do handlu lub MPO .
rysiek58
najlepiej zwolnić bez odpraw i jeszcze nazwać to dobrowolnym odejściem. Arogancja nie zna granic.
grzegorzkubik
A kiedy nastąpi dobrowolne zrzeczenie się pensji przez zarząd?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki