PFR bliżej kupna akcji PKL, w tym kolejki na Kasprowy; złożył do UOKiK wniosek w tej sprawie

Polski Fundusz Rozwoju złożył do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wniosek o przejęcie kontroli nad spółką Altura z siedzibą w Luksemburgu, a w konsekwencji nad zależną od Altura spółką Polskie Koleje Linowe z siedzibą w Zakopanem i spółkami zależnymi od PKL - poinformował UOKiK.

(Polskie Koleje Linowe SA)

Jak poinformował w poniedziałkowym komunikacie UOKiK, wniosek PFR wpłynął do urzędu w ubiegłym tygodniu.

"Przedmiotem zgłoszenia jest zamiar koncentracji polegający na przejęciu przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. z siedzibą w Warszawie (PFR) kontroli nad spółką Altura S. r.l. z siedzibą w Luksemburgu (Altura), a w konsekwencji - nad zależną od Altura spółką Polskie Koleje Linowe S.A. z siedzibą w Zakopanem (PKL) i spółkami zależnymi od PKL (łącznie Grupa PKL)" - czytamy w komunikacie.

W ubiegły wtorek Polski Fundusz Rozwoju poinformował, że zawarł umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 100 proc. udziałów w spółce Altura, będącej właścicielem 99,77 proc. akcji Polskich Kolei Linowych SA. Niecałe 0,3 proc. posiadają lokalne samorządy.

Jak mówił wówczas prezes PFR Paweł Borys, "umowa ma podstawowy warunek - kilka mniejszych - uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów". "Nie zakładam tutaj jakichkolwiek problemów. Jest to procedura, którą musimy przejść. Zakładamy, że całość tych warunków, pewnie w okresie dwóch miesięcy, zostanie spełnionych i wtedy w perspektywie końca listopada, przełomu grudnia będziemy mogli ostatecznie sfinalizować tą transakcję" - powiedział wówczas Borys.

Borys wskazał, że PKL są właścicielem siedmiu ośrodków w polskich Tatrach i Beskidach.

"Łącznie można powiedzieć, że staliśmy się inwestorem w ponad 30 km tras narciarskich. Są to unikalne lokalizacje. Takie miejsca, jak Kasprowy Wierch czy Gubałówka w Zakopanem są symbolem polskich Tatr. Są jednymi z najatrakcyjniejszych lokalizacji w polskich górach" - tłumaczył wówczas Borys.

Szef PFR przekazał wówczas, że proces sprzedaży był na warunkach konkurencyjnych.

Polski Fundusz Rozwoju z siedzibą w Warszawie jest spółką Skarbu Państwa. PFR pełnić ma rolę inwestora kapitałowego w celu długoterminowego finansowania dla rentownych projektów, realizowanych w sektorach energetyki, węglowodorów, transportu, infrastruktury samorządowej, infrastruktury przemysłowej oraz infrastruktury telekomunikacyjnej. Głównym przedmiotem działalności PFR jest zarządzanie oraz kontrolowanie działalności podmiotów zależnych.

Altura jest spółką holdingową i nie prowadzi działalności w Polsce.

Głównym przedmiotem działalności Grupy PKL są usługi przewozowe kolejami linowymi i wyciągami narciarskimi, a także świadczenie usług gastronomicznych i hotelarskich.

W 2013 r. w efekcie prywatyzacji akcje PKL kupiła spółka Polskie Koleje Górskie (PKG) powołana specjalnie do tego celu przez cztery samorządy podhalańskie, na czele z Zakopanem. Pieniądze na zakup, czyli 215 mln zł, zapewnił fundusz inwestycyjny Mid Europa Partners. Następnie fundusz przekazał swoje akcje specjalnie powołanej do tego celu spółce Altura, zarejestrowanej w Luksemburgu, która stała się posiadaczem 99,77 proc. akcji.(PAP)

autor: Aneta Oksiuta

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 5 skaurus

Ciekawe, w internecie przewija się identyczne info (redagowane pewnie przez PFR jako oficjalną notkę, propagandowy bełkot jaka to super inwestycja) ale nigdzie nie ma podanej kwoty jaką PFR wyda na "repolonizację". Stawiam diamenty przeciw orzechom, że "firma" z Luksemburga nie bedzie stratna. A kolesie którzy montowali deal w 2013 też mieli w planach właśnie taki scenariusz.
Układ wałow na prywatyzacji jak widać jest silny a powietrzem przecież nie żyje, pytanie ile na tym zarobią? Czekam z niecierpliwością bo info prędzej czy później będzie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne