REKLAMA

PE chce, aby UE wzmocniła przepisy dot. ochrony zdrowia

2021-09-16 11:10
publikacja
2021-09-16 11:10
PE chce, aby UE wzmocniła przepisy dot. ochrony zdrowia
PE chce, aby UE wzmocniła przepisy dot. ochrony zdrowia
fot. Mirza Kadic / / Shutterstock

Parlament europejski chce, aby Unia Europejska wzmocniła przepisy dot. ochrony zdrowia. Europosłowie przyjęli rezolucję, w której wyrażają gotowość do negocjacji z państwami członkowskimi w celu wzmocnienia przepisów prawa dot. zapobiegania chorobom i ich kontroli oraz wspólnego radzenia sobie z transgranicznymi zagrożeniami zdrowia.

Rezolucję w sprawie rozszerzenia uprawnień Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) przyjęto stosunkiem głosów 598 do 84 przy 13 głosach wstrzymujących się.

Europosłowie uważają, że państwa członkowskie Unii powinny opracować krajowe plany gotowości i reagowania, a także terminowo dostarczać wysokiej jakości dane. Europosłowie chcą ponadto, by uprawnienia ECDC obejmowały również choroby niezakaźne, takie jak choroby układu krążenia i układu oddechowego, nowotwory, cukrzycę i choroby psychiczne.

Europosłowie podkreślają, że kryzys spowodowany pandemią koronawirusa pokazał, że na poziomie Unii potrzebne są dodatkowe działania, by wspierać współpracę między państwami członkowskimi, zwłaszcza w regionach przygranicznych. W tekście zaapelowano także o jasne procedury i większą przejrzystość we wspólnym udzielaniu zamówień publicznych w Unii oraz w zawieraniu związanych z nimi umów.

„Nasze propozycje usprawnią współpracę, wymianę informacji, wiedzy fachowej i godnych naśladowania praktyk między państwami członkowskimi a Komisją, Komitetem ds. Bezpieczeństwa Zdrowia i ECDC. To z kolei zaowocuje większą gotowością i lepszą koordynacją reakcji na wyzwania w dziedzinie ochrony zdrowia. Postanowiliśmy także ulepszyć analizę i modelowanie danych, aby wspierać państwa członkowskie w kontroli ognisk zakażeń. Chcemy to osiągnąć dzięki gromadzeniu i przetwarzaniu większej liczby danych epidemiologicznych, przy czym kompetencje w dziedzinie ochrony zdrowia pozostaną w gestii państw członkowskich" - wskazała sprawozdawczyni projektu Joanna Kopcińska (EKR, PiS).

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (1)

dodaj komentarz
endes
Wy....lać z naszego życia!...

Powiązane: Zdrowie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki