Otwarto pierwszą w krajach arabskich elektrownię atomową

2020-08-01 13:02
publikacja
2020-08-01 13:02
Twitter

W sobotę ruszył pierwszy reaktor budowanej od 2011 r. elektrowni atomowej w Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest to pierwsza elektrownia atomowa na Półwyspie Arabskim. Inwestycja miała być oddana do użytku najpierw w 2017, a następnie w 2018 r.

Centrala została zbudowana przez koreańską firmę KEPCO (Korea Electric Power Corporation). Znajduje się w zachodniej części Emiratów, w pobliżu granicy z Arabią Saudyjską.

O tym, że w Barakah zaczął pracować pierwszy z czterech reaktorów, poinformował w sobotę na Twitterze szejk Dubaju Muhammad ibn Raszid al-Maktum. Jak podkreślił, chodzi "o pierwszy reaktor wykorzystywany do produkcji pokojowej energii atomowej w całym świecie arabskim".

"Zbliżyliśmy się tym samym o kolejny krok do naszego celu, jakim jest zaspokojenie 25 proc. naszych potrzeb energetycznych i zapewnienie dalszego wzrostu gospodarczego w oparciu o czystą, bezpieczną, pewną i bezemisyjną energię elektryczną" - ocenił z kolei prezes utworzonej w 2009 r. korporacji ENEC (Emirates Nuclear Energy Corporation) Mohamed Ibrahim al-Hammadi.

Według oceny Najwyższego Federalnego Urzędu ds. Energii Atomowej (FANR) elektrownia spełnia wszystkie normy bezpieczeństwa i na tej podstawie jeszcze w lutym b.r. FANR wydał licencję na działalność.

Źródła rządowe w ZEA nie informują, jaka jest skala dalszych inwestycji; wiadomo jedynie, że po uruchomieniu wszystkich czterech reaktorów całkowita moc wyniesie 5600 MW.

Inwestycja wpisuje się w plan wysiłku modernizacyjnego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, który oprócz budowy elektrowni atomowej obejmuje też misje i loty kosmiczne załóg z ZAE.

mars/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (8)

dodaj komentarz
and00
Araby w kosmos polecą, w sumie już niedługo mają ruszyć pierwsze loty Virgin Galactic, tak że jak wykupią sobie miejsca to będą mieli kosmonautów
talmud
nawet arabowie potrafią liczyc & wybrać projekt finansowo opłacalny........."tu spocznij" kieruje sie "nadrzędnymi celami".....LOL
jes
Ależ oczywiście talmudzik - tak sobie wybrali bombkę-szantażystkę na swoim terenie.
chudyjakszkapa
"czysta bezemisyjna"? znaczy bez radioaktywnych śmieć w spadku dla następnych pokoleń?
nalexon165
Wiadomo wcale nie chodzi o umiejętność nauczenia się wzbogacania z prętów paliwowych mogących posłużyć do budowy broni jądrowej. Oraz zgodnie z propagandą: produkcja prętów paliwowych nie pozostawia 90% procent toksycznych odpadów poprodukcyjnych. Natomiast po 2 latach radioaktywne wypalone pręty magicznie znikają Wiadomo wcale nie chodzi o umiejętność nauczenia się wzbogacania z prętów paliwowych mogących posłużyć do budowy broni jądrowej. Oraz zgodnie z propagandą: produkcja prętów paliwowych nie pozostawia 90% procent toksycznych odpadów poprodukcyjnych. Natomiast po 2 latach radioaktywne wypalone pręty magicznie znikają ze świata albo można je ponownie wykorzystać w nieistniejących procesach. I jak wiadomo walczymy z produkcja CO2 którą każdy z nas produkuje do końca życia, ale pręty paliwowe i promieniowanie jonizujące jest spoko ;) Obudziłeś się ze snu teraz idź grzecznie dalej spać i nie drąż tematu :)
ajwaj
Fajnie :)
Wielu ma atom w biednych krajach = tania energie,
a kompradorzy Magdalenki maja wegiel z czasów "komuny" + dyrekcje el. atomowej,
tj. tluste koty ze styropianu za miliony

PS.: Bieloruscy bracia maja otwarcie "atomówki" niedlugo
and00
To że Rosja i Białoruś to biedne kraje to pełna zgoda
Ale pisanie o tak o Emiratach Arabskich, do tego przez ruska to juz są jaja
jes odpowiada and00
Również wzruszyła mnie troska naszego ajajwajka. Prawie się popłakałem jak to dba o biedne kraje. Może nawet przekaże tym biednym arabom swoją ostatnią konserwę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki