REKLAMA

Otwarto fabrykę BASF w Środzie Śląskiej

2014-07-18 12:45
publikacja
2014-07-18 12:45
Otwarto fabrykę BASF w Środzie Śląskiej
Otwarto fabrykę BASF w Środzie Śląskiej
fot. iStockphoto/Thinkstock / / Thinkstock

Ponad 90 mln euro kosztowała budowa fabryki katalizatorów samochodowych niemieckiej firmy BASF, którą w piątek otwarto w Środzie Śląskiej (Dolnośląskie). W zakładzie pracuje 100 osób, a do 2016 r. inwestor zamierza zwiększyć zatrudnienie o 300 osób.

Fabryka, która jest największym zakładem BASF w Europie produkującym katalizatory samochodowe, powstała na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jak podkreślił w piątek podczas konferencji prasowej Xavier Susterac, wiceprezes Mobile Emissions Catalysts Europa BASF, o wyborze Dolnego Śląska na lokalizację nowej fabryki zdecydowało m.in. położenie regionu. "Firmy, które współpracują z nami w produkcji katalizatorów, leżą niedaleko od Środy Śląskiej, podobnie jak odbiorcy naszych produktów - mówił Susterac.

Wiceprezes podkreślił, że duże znaczenie miało również pozyskanie potencjalnych pracowników. W Polsce uczelnie wyższe kształcą wysokiej klasy specjalistów - powiedział.

Susterac poinformował, że otwarcie fabryki w Środzie Śląskiej podwoi zdolności produkcyjne BASF w dziedzinie katalizatorów samochodowych w Europie centralnej. Będą tu produkowane kanalizatory najnowszej generacji - dodał.

Do tej pory w budowę i uruchomienie fabryki BASF zainwestował 90 mln euro. Uruchomiono dwie linie produkcyjne i zatrudniono 100 osób. Zakład będzie się rozbudowywał do 2016 r., a ostateczne nakłady inwestycje wyniosą około 150 mln euro. W pierwszym kwartale 2016 r. powinno działać 10 linii produkcyjnych, wówczas w fabryce będzie pracować 400 osób - podkreślił Susterac.

Dirk Elvermann, prezes zarządu BASF Polska dodał, że Polska jest jednym z kluczowych dla tej firmy obszarów inwestycyjnych w Europie. Nie tylko budujemy te zakłady, ale w 2013 r. przejęliśmy część biznesów firmy Ciech. Teraz priorytetem firmy jest osiągniecie pełnych mocy produkcyjnych w naszych zakładach w Polsce - mówił Elvermann.

Wiceminister gospodarki Ilona Antoniszyn-Klik powiedziała, że inwestycja BASF to przykład na bardzo dobrze spożytkowaną pomoc publiczną. Nowoczesna fabryka jest potwierdzeniem, że dzięki dotacjom z programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej oraz możliwości skorzystania z przywilejów specjalnych stref ekonomicznych można z sukcesem inwestować w naszym kraju - powiedziała wiceminister.

Realizację inwestycji w Środzie Śląskiej od 2011 r. wpierała Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

BASF to niemieckie przedsiębiorstwo chemiczne o globalnym zasięgu. W Polsce firma zatrudnia około 430 pracowników. Zakłady firmy znajdują się również w Myślenicach (Małopolskie), gdzie wytwarzane są domieszki do betonów oraz w Śremie (Wielkopolskie), gdzie produkowana jest chemia budowlana. Obroty w BASF Polska w zeszłym roku wyniosły 722 mln euro.(PAP)

pdo/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~polka
BASF to firma nazistowska i hitlerowska nalezaca do IG Farben produkujacej gaz Cyklon B.uzywany w komorach gazowych obozow koncentracyjnych. W czasie I Wojny Swiatowej wytwarzali gaz musztardowy do zabijania. Ludzie obudzcie sie zanim nas ;zjedza"
~lokalny
http://www.roland-gazeta.pl/7710-basf-juz-dziala-film-i-fotoreportaztak było...
~ejty
Ciekawe... Budują fabrykę a chwalą sobie wysoko wykwalifikowanych pracowników? Czyżby ludzie z dyplomami pracowali "na taśmie"?

Powiązane: Inwestycje w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki