Otwarcie polskich granic 15 czerwca?

2020-05-28 08:49
publikacja
2020-05-28 08:49

Otwarcie granic mogłoby nastąpić 15 czerwca - ocenił w czwartek wiceszef Ministerstwa Aktywów Państwowych Artur Soboń. Dodał, że byłoby korzystne dla takich spółek jak Polska Grupa Lotnicza czy LOT. Zastrzegł, że ostateczna decyzja należy do premiera Mateusza Morawieckiego.

/ fot. Michał Kość / FORUM
Wiceszef MAP pytany na antenie Programu I Polskiego Radia, kiedy nastąpi otwarcie granic, podkreślił, że jest to pytanie do premiera Morawieckiego "po ocenie tych zagrożeń, jakie mogą z tego wynikać".

Soboń ocenił, że mogłoby to być 15 czerwca. "Pewnie byłoby dobrze, gdyby tak było, także dla naszych spółek - mówię tu przede wszystkim o Polskiej Grupie Lotniczej i spółce LOT, która dzięki temu mogłyby (...) odżyć" - powiedział.

Przyznał, że bez prowadzenia operacji lotniczych biznes lotniczy jest dzisiaj "w dużo trudniejszej sytuacji, diametralnie różnej" niż przed pandemią". "Przed koronawirusem mieliśmy sytuację, w której chcieliśmy dokonywać zakupów innych linii lotniczych" - przypominał.

Wiceminister podkreślił, że z powodu epidemii szok gospodarczy i zatrzymanie m.in. operacji lotniczych spowodowało, że trzeba odbudować siatkę połączeń i zaufanie pasażerów do korzystania z połączeń lotniczych - "stworzyć odpowiednie procedury i w samych liniach lotniczych i na lotniskach".

Zaznaczył, że przed koronawirusem LOT był w dobrej sytuacji. "Dzisiaj, tak jak każda inna linia lotnicza, jest w sytuacji dużo trudniejszej" - wskazał.

Pytany o poziom rządowej pomocy finansowej dla LOT-u odpowiedział, że "jeśli będzie potrzeba, taka pomoc zostanie uruchomiona". "Rozmawiamy o tym ze wszystkim spółkami Skarbu Państwa, które takiej pomocy wymagają" - zaznaczył.

"Myślę, że od 1 czerwca możemy już ruszyć z pomocą dla dużych firm w ramach Tarczy Finansowej" - powiedział. Przypomniał, że w ramach Tarczy Finansowej na rynek trafiło ponad 37 mld zł w ramach pomocy dla przedsiębiorstw.

autor: Magdalena Jarco

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
karbinadel
Przede wszystkim będzie to korzystne dla setek małych firm przy granicy, od których łoicie podatki. A nie dla LOT-u, na który te podatki idą - drogi panie socjalisto
wjagus
Czyli po długim weekendzie w Niemczech i Austrii. Podczas gdy polacy za granicą nie mogą właściwie nigdzie się ruszyć, samolot wypełniony pracownikami z Ukrainy ot tak sobie ląduje w Polsce. Od siebie dodam, że żaden z Ukraińców za lot nie zapłacił. Dymani jesteśmy przez ten rząd na każdym kroku. Autentycznie na każdym...
fred_
My zawsze bylismy dymani przez wszysytkie rzady, a najbardziej przez komunistow.
peti1000
Twój komentarz niczemu nie służy, nic nie wnosi i mógłby być wklejony pod każdym reportażem. Idz na jakiś populistyczny portal
and00
A kto ci broni jechać do Niemiec czy Austrii, na weekend, a nawet na szparagi?
A Ukraińcy są potrzebni, u nas nie ma komu w rolnictwie pracować.
Nauczyciele nawet się obrazili na taką sugestię
Chcesz mieć tańsze warzywa i owoce? To musimy mieć Ukraińców do zbiorów
karbinadel odpowiada and00
Jechać nikt nie zabroni, ale nie możesz wrócić, bo zostaniesz ukarany dwutygodniowym aresztem domowym. Więc nie truj
wizytator odpowiada fred_
Dlatego od dawna sądzę, że jako naród jesteśmy mało inteligentni, że tak delikatnie to napiszę. Jako dowód proszę sobie poczytać najważniejsze zwroty w naszej historii. Zawsze pod górę i pod wiatr. Zamiast przycwaniaczyć w sojuszach, jakieś kolonie to u nasz zawsze liczył się interes małej grupki, nigdy narodu.Dlatego od dawna sądzę, że jako naród jesteśmy mało inteligentni, że tak delikatnie to napiszę. Jako dowód proszę sobie poczytać najważniejsze zwroty w naszej historii. Zawsze pod górę i pod wiatr. Zamiast przycwaniaczyć w sojuszach, jakieś kolonie to u nasz zawsze liczył się interes małej grupki, nigdy narodu. No i dzisiaj jesteśmy w ogonie europy, za Czechami.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki