Otoczenie May sonduje możliwość drugiego referendum

Brytyjskie gazety "Sunday Times" i "Mail on Sunday" podały w niedzielę, że de facto zastępca premier Theresy May David Lidington i szef jej kancelarii Gavin Barwell prowadzili tajne konsultacje na temat drugiego referendum w sprawie wyjścia z Unii Europejskiej.

(FORUM)

Według "Timesa" Lidington miał konsultować się w tej sprawie m.in. z posłami opozycyjnej Partii Pracy, sondując możliwość uzyskania ich poparcia dla takiego pomysłu.

Propozycja Lidingtona przewiduje, że wyborcy musieliby dokonać wyboru między wyjściem z Unii Europejskiej na warunkach wynegocjowanych przez rząd May lub bez umowy regulującej przyszłe relacje ze Wspólnotą. Doradcy szefowej rządu spodziewają się jednak, że parlament zdecydowałby się na wprowadzenie poprawki do takiego pytania, zastępując scenariusz wyjścia ze Wspólnoty bez porozumienia, opcją pozostania w UE.

Barwell miał powiedzieć jednemu z ministrów, że w jego ocenie ponowne przeprowadzenie referendum w tej sprawie jest "jedynym wyjściem", zważywszy, że jego zdaniem May nie ma realistycznych szans na uzyskanie poparcia Izby Gmin.

Jednak Barwell zaprzeczył w niedzielę tym doniesieniom i napisał na Twitterze, że "nie planuje z politycznymi rywalami zorganizować drugiego referendum (ani (...) z kimkolwiek innym)".

"Times" podał też, że May miała omawiać takie scenariusze podczas prywatnej rozmowy ze swym poprzednikiem Davidem Cameronem, który swoim sojusznikom przekazał, że choć premier jest przeciwna takiemu rozwiązaniu, to zdaje sobie sprawę, że "jest na łasce Izby Gmin".

Publicznie May wciąż mówi, że jest przeciwna drugiemu referendum i w weekend zaatakowała byłego premiera Tony'ego Blaira, który zapowiedział, że pojedzie do Brukseli i będzie nadal namawiał do powtórzenia plebiscytu.

May powiedziała, że jego działanie jest próbą "zakłócenia procesu (wyjścia z UE) dla własnej politycznej korzyści" i oceniła, że "jest to obrazą dla urzędu, który niegdyś sprawował".

"Nigdy nie straciłam z pola widzenia mojego obowiązku, jakim jest wprowadzenie w życie wyniku referendum" - podkreśliła.

"Nie możemy - tak jak on by zrobił - wyrzec się odpowiedzialności za tę decyzję. Parlament ma demokratyczny obowiązek zrealizowania tego, za czym zagłosowali Brytyjczycy" - zapewniła.

"Times" podkreślił także, że doniesienia o krokach podjętych przez Lidingtona i Barwella zirytowały innych polityków rządzącej Partii Konserwatywnej, w tym grupę eurosceptycznych ministrów domagających się szybkiego przygotowania na każdy możliwy scenariusz zakończenia negocjacji z UE - w tym wyjścia ze Wspólnoty bez umowy. Przeciwny rozmowom o referendum jest też rzecznik dyscypliny partyjnej (ang. chief whip) Julian Smith.

"Mail on Sunday" podkreślił, że spekulacje dotyczące poparcia przez niektórych ministrów drugiego referendum grożą "rozpętaniu na nowo wojny domowej" wśród torysów i ujawniają głębokie podziały dotyczące pytań zadanych Brytyjczykom.

Jak podkreślono, sugerowane przez niektórych aktywistów poddanie pod głosowanie Brytyjczyków trzech opcji - wyjścia bez umowy, wyjścia z porozumieniem wynegocjowanym przez May i pozostania w UE - mogłoby nie dać jasnego wyniku. Co więcej, prawdopodobnie byłoby w sprzeczności z brytyjskim prawem wyborczym. Brytyjczycy musieliby wtedy głosować w dwóch rundach, co wiązałoby się z większymi kosztami i głębszymi podziałami w społeczeństwie.

Minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt, który jest wymieniany wśród faworytów na stanowisko następnego premiera, ocenił wprost, że "wiele osób postrzegałoby scenariusz (drugiego referendum - PAP) jako niedemokratyczny".

W wywiadzie dla "Sunday Telegraph" Hunt przekonywał, że Wielka Brytania jest w stanie prosperować poza Unią Europejską, nawet w przypadku opuszczenia Wspólnoty bez żadnego porozumienia.

Pomysł drugiego referendum nie ma na razie poparcia przywódców opozycyjnej Partii Pracy. Lider ugrupowania Jeremy Corbyn zapowiadał, że liczy na doprowadzenie do przejęcia władzy w kraju przez przedterminowe wybory parlamentarne, po których nowy rząd podjąłby kolejną próbę negocjacji z UE.

Przed środowym głosowaniem w sprawie swojej przyszłości, premier May zadeklarowała, że ustąpi ze stanowiska przed wyborami parlamentarnymi w 2022 roku, co sprawiło, że rozpoczęła się nieoficjalna kampania wyborcza wśród polityków zainteresowanych objęciem jej stanowiska.

Pretendentami są czołowi politycy eurosceptyczni, m.in. były minister spraw zagranicznych i były burmistrz Londynu Boris Johnson, a także obaj byli ministrowie ds. wyjścia z Unii Europejskiej, David Davis i Dominic Raab.

Liczącym się kandydatem jest też minister spraw wewnętrznych Sajid Javid, który według mediów ma w tym tygodniu ogłosić nowe, radykalnie zaostrzone przepisy migracyjne dla obywateli z państw Unii Europejskiej.

Zgodnie z nowymi przepisami, po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty i reformie prawa w 2020 roku, będą oni mogli starać się o zgodę na długoterminowy pobyt w kraju jedynie w przypadku posiadania oferty pracy zapewniającej zarobki na poziomie powyżej 30 tys. funtów.

Te zmiany nie obejmą jednak ponad 3,3 mln obywateli UE, w tym 1 mln Polaków, którzy obecnie mieszkają i pracują w Wielkiej Brytanii. Ich dotychczasowe prawa będą zagwarantowane w ramach nowego systemu pozwalającego na uzyskanie tzw. statusu osoby osiedlonej, który zostanie uruchomiony najpóźniej w marcu 2019 roku.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ fit/ mal/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 0 msciwy_ogorek

I takie włansie są media i ludzie w Polsce.
Z racji że połowa polaków ledow duka po Angielsku wierzy ślepo w takie brednie jakie się tu wypisuje. Wystarczy wejść na pierwsza lepszą stronę z UK i jako pierwszy post widać:
https://www.bbc.com/news/uk-politics-46586673

! Odpowiedz
6 0 msciwy_ogorek

A czekajcie zapomniałem że nie potraficie więcej po ang niż: "Aj kant spik Englisz" i "Aj em from, Poland, du ju hew some monej for me im puur" to wam przetłumacze.

Mrs May will tell MPs on Monday: "Let us not break faith with the British people by trying to stage another referendum.
"Another vote which would do irreparable damage to the integrity of our politics, because it would say to millions who trusted in democracy, that our democracy does not deliver.

Pani May powiedziała członkom parlamentu (MP) w poniedziałek: Nie traćmy w oczach Brytyjczyków, przez ustawienie kolejnego referendum.
Kolejne głosowanie mógłoby skutkować szkodami nie do odwrócenia dla spójności naszej polityki, ponieważ powiedziałoby to milionom ludzi którzy wierzą w demokrację, że nasza demokracja nie działa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 7 wujeksasza

Ruskie trole nie mogą znieść że uk zostanie w ue

! Odpowiedz
8 5 grzegorzkubik

Ależ lewactwo jątrzy do końca. Przegraliście. UK wychodzi z UE i dobrze. Nie będzie zawsze po lewacku. Tych jątrzycieli powinno się ukarać przykładnie za łamanie prawa.

! Odpowiedz
12 11 mareknast

Powinni zrobić drugie referendum. W pierwszym ludzie tak naprawdę nie wiedzieli za czym głosują. Nie było wiadomo z czym to się wiąże, wmawiano im mnóstwo kłamstw. Teraz już z grubsza wiadomo jak to ma wyglądać i z czym się wiąże. Powinny być dwa pytania: "Czy jesteś za wyjściem z UE na zasadach wynegocjowanej umowy lub bez umowy" i drugie dla tych którzy odpowiedzieli TAK. "Czy wychodząc z UE należy podpisać wynegocjowaną umowę"

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 13 wektorwg

Trolle Putina zawiedzione. Jak sami wspomnieli kiedyś to było wojsko się wysyłało z bratnią pomocą i już. A tu ta znienawidzona przez Azję demokracją! Jak żyć Jak żyć

! Odpowiedz
8 22 hatlik1

Referendum bedzie tyle razy aż bedzie moja racja!!!!!!! bo żyjemy w demokracji ha ha ha ha ha

! Odpowiedz
7 8 wektorwg

Putin nie jest zadowolony... Taka azja

! Odpowiedz
3 11 talmud

trzeba przygotowac sie na zmiane hegemona swiatowego a co za tym idzie zmiane
swiatowego srodka platniczego
reszta to sa bzdury & bajki dla plebsu .........niewolnicy byli sa & beda az do sadu ostatecznego :)

! Odpowiedz
6 2 silvio_gesell

Ludzie rodzą się wolni, a są zniewalani oczekiwaniami. I ty się w to wpisujesz, proponując nowego hegemona światowego. Choć prawdopodobnie masz rację.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,2% II 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 6,9% II 2019

Znajdź profil