Po brexicie mieszkańcy Wysp zapłacą 7 euro za wjazd do UE

W wyniku planowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż (ETIAS) obejmie w przyszłości również obywateli Zjednoczonego Królestwa - potwierdziła KE. Koszt wpisu do rejestru wyniesie siedem euro.

(YAY Foto)

Informacja została przekazana mediom przez rzeczniczkę przewodniczącego Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera Natashę Bertaud, która podkreśliła, że "ETIAS będzie po brexicie obejmował Wielką Brytanię, traktując ją jako kraj trzeci (tj. niebędący członkiem UE - PAP)".

Brytyjczycy będą traktowani jako obywatele państwa trzeciego po brexicie 29 marca 2019 r. lub, w przypadku potwierdzenia proponowanego przez obie strony 18-miesięcznego okresu przejściowego, po jego zakończeniu - 1 stycznia 2021 r.

Obejmujący wszystkich obywateli państw spoza Wspólnoty ETIAS ma wejść w życie najpóźniej w 2021 r. i będzie wzorowany na amerykańskim systemie ESTA, w którym konieczne jest zgłaszanie każdej podróży do Stanów Zjednoczonych.

Aby uzyskać wpis do systemu, konieczne będzie złożenie elektronicznego wniosku na co najmniej 72 godziny przed przyjazdem do Unii Europejskiej. Trzeba będzie w nim podać swoje dane osobowe i pierwszy odwiedzany kraj, a także odpowiedzieć na pytania dotyczące bezpieczeństwa i karalności.

Według szacunków UE, ETIAS obejmie ok. 39 mln podróżnych rocznie, a wypełnienie formularza nie powinno zająć więcej niż 10 minut.

W razie otrzymania pozytywnej decyzji podróżnik będzie mógł korzystać z takiego wpisu podczas wielokrotnych podróży w ramach strefy Schengen na przestrzeni trzech lat.

Z Londynu Jakub Krupa

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 8 mooooo

Myśle ze kwota 700 za wjazd powinna być adekwatna

! Odpowiedz
9 8 niepelnosprawny_org

jak to powiedzial imigrant do britan first: to sa kraje my wolimy królestwa kingdoms, dlatego chcemy isc przede wszystkim do Wielkie Brytanii, USA, Australii...

! Odpowiedz
32 40 open_mind

A do GB 20 Euro hahah

! Odpowiedz
11 18 jkl777

Tylko PO CO?

! Odpowiedz
6 11 pkc

eurokołchoz bedzie placic pińcćset

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne