REKLAMA

Oto jak będzie wyglądał polski atom

2021-12-27 09:08
publikacja
2021-12-27 09:08
Oto jak będzie wyglądał polski atom
Oto jak będzie wyglądał polski atom
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Dziesięć małych reaktorów BWRX-300 we wczesnych latach 30. w Polsce dla Synthosu i partnerów - taka jest skala atomowych ambicji chemicznego koncernu Michała Sołowowa. Kanadyjscy energetycy planują, że pierwsza jednostka z tej serii będzie gotowa w 2028 r.

Dziesięć reaktorów BWRX-300 we wczesnych latach 30. w Polsce dla Synthosu i partnerów - taka jest skala atomowych ambicji chemicznego koncernu Michała Sołowowa. Synthos Green Energy podpisał w Kanadzie list intencyjny z firmą BWXT Canada, która może wyprodukować najważniejsze elementy BWRX-a. Będzie też współpracować z OPG - firmą, która ma eksploatować pierwszy egzemplarz tego nowego reaktora.

Wszyscy idą do Synthosu

Dwa lata temu Synthos podpisał list intencyjny z firmą GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) co do wspólnego zbadania możliwości zbudowania w Polsce elektrowni z najnowszym projektem amerykańsko-japońskiego joint-venture - reaktorem BWRX-300 o mocy 300 MWe, zaliczanego do rodziny SMR (Small Modular Reactor).

Potem Synthos Green Energy - spółka córka Synthosu- zyskał status Partnera Strategicznego GEH w zakresie rozwoju i budowy BWRX, a następnie ma tworzyć listę potencjalnych polskich partnerów. Najpierw wylądował na niej ZE PAK z pomysłem budowy 4-6 bloków jądrowych, które, jak się domyślamy, miałyby zostać zbudowane i wpięte w sieć w miejsce dawnych elektrowni na węgiel brunatny. Potem dołączył Ciech, a wreszcie i PKN Orlen, z którym Synthos Green Energy podpisał już umowę o utworzeniu spółki. Zajmie się ona m.in budową i eksploatacją BWRX-ów, z których korzystać będzie płocka spółka.

Dlaczego potencjalni chętni ustawiają się w kolejce właśnie do Synthosu? Otóż jak udało się nam ustalić, GEH przyznał Synthos Green Energy wyłączność na zastosowanie technologii BWRX, i to nie tylko w Polsce, ale i w Czechach. A ponieważ perspektywy budowy pierwszej tego typu jednostki przybliżają się - o czym dalej - to firma Sołowowa znalazła się w znakomitej sytuacji.

Jeżeli technologia się przyjmie, będzie rozdawać karty, na rynku, który szacuje na 10 jednostek w ciągu nieco więcej niż dekady. Nie ponosi przy tym prawdopodobnie żadnych kosztów, poza honorariami prawników, którzy muszą napisać umowy. Jeśli więc nawet cała impreza skończy się fiaskiem, to spółka nie straci pieniędzy.

Ponieważ Polska likwiduje źródła węglowe, reaktory SMR mogą odgrywać istotną rolę w głębokiej dekarbonizacji i zaspokajaniu potrzeb energetycznych rozwijającej się gospodarki - mówi Sołowow. Dodaje, że jego zdaniem Polska będzie miała szczególną pozycję na globalnej mapie rozwoju technologii SMR.

Jaki wielkie nadzieje są związane z małym atomem? Jak to się robi w Kanadzie? Czy Polska ma potencjał? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Leszek Kadej

Źródło:
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (11)

dodaj komentarz
obiektywny_komentator
Jeżeli GE Hitachi Nuclear Energy daje wyłączność panu Sołowowowi przed państwem polskim to takiej firmie się dziękuje. Ta cała rozgrywka śmierdzi wałem i ośmiorniczkami od samego początku. Wkrótce zobaczymy dokładnie, kto personalnie ustawi się na długie lata przy tym korycie niczym Wąsacz na A4.
darius19
wszystkie firmy zwiazane z projektem - po stronie zachodniej - glownie prywatne lub tzw.publiczne tzn. notowane na gieldzie. Tesknota za nacjonalizacja, to pozostalosc socjalistycznego widzenia swiata oraz wplywu rzadzacej partii narodowo-socjalistycznej a mieniaca sie prawicowa.
jjmm2u
A więc zamiast trzech dużych elektrowni pod ścisłym nadzorem i z dobrze wyszkolona kadrą, żeby nic się nie stało, będziemy mieli kilka naście lub nawet kilka dziesiąt małych wypełnionych emerytami na bramkach i Ukraińcami w środku.
darius19
same sceptyczne lub krytyczne komentarze. Polska firma - i do tego prywatna - wchodzi (lub usiluje wejsc) - na tak trudny rynek jak energia z atomu. Takie to polskie. Ja trzymam kciuki za powodzenie.
jpelerj
Na tym zdjęciu podpisanym "oto jak będzie wyglądał polski atom", wygląda zupełnie jak Sołowow.
samsza
Kanadyjczycy wyprodukują, japońska myśl techniczna.
Atom tak polski jak polskie obozy.
Cały polski wkład to zatrudnieni prawnicy, aby podpisać umowy, wow.
Kanadyjska firma Ontario Power Generation (OPG) eksploatuje...!
brownie
Już lobby górnicze o to zadbało, żeby nie rozwijano w kraju alternatywnych źródeł dla węgla.
Kolejne rządy jeden po drugim bały się ich podburzać. Teraz wszyscy płacimy za to w rachunkach i oglądamy jak walczą o podwyżki.
Atom powinien być już za PRLu.
pozhoga odpowiada brownie
Greenpeace'owe lewactwo ze sqłotów to ,,lobby górnicze"!?
szprotkafinansjery
Polski atom będzie miał czerwone jądro i białe heteroseksualne elektrony

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki