Oszukują "na koronawirusa". Przejęli blisko 100 tys. złotych

Dwoje mieszkańców Bydgoszczy zostało oszukanych metodą "na koronawirusa". Przekazali przestępcom ok. 100 tys. złotych. Policja apeluje o czujność, zwłaszcza w przypadku osób starszych.

(fot. Karlore / Shutterstock)

"Wczoraj dwoje bydgoszczan zostało oszukanych metodą +na koronawirusa+. Przestępcom przekazali blisko 100 tysięcy złotych" - poinformował w środę kom. Przemysław Słomski z Zespołu Prasowego KWP Bydgoszcz.

Dwie oszukane osoby straciły po blisko 50 tys. zł.

Jedną z pokrzywdzonych jest kobieta, do której zadzwonił przestępca podający się za policjanta.

"Oszust poinformował ją, że w pobliżu jej miejsca zamieszkania przebywa grupa przestępcza, która ma jej podrobiony dowód osobisty. Co więcej, wiedzą, że nie ma pieniędzy w banku tylko w domu. W związku z tym kazał jej przekazać gotówkę policjantom" - wyjaśnił mechanizm działania kom. Słomski.

Oszust informował, że pieniądze najpierw muszą być poddane obowiązkowej dezynfekcji z uwagi na panującą epidemię koronawirusa.

"Pokrzywdzona zgodnie z poleceniem zostawiła pieniądze w śmietniku przy placu zabaw. Niestety dopiero później zorientowała się, że jest to oszustwo. Gotówki już nie odzyskała" - dodał policjant.

Identyczny mechanizm zastosowano wobec drugiej pokrzywdzonej osoby, która pieniądze zostawiła w wiacie śmietnikowej.

"Jak widać, oszuści dostosowują się do panującej sytuacji. Cały czas modyfikują metody oszustw. Kolejny raz przestrzegamy przed przekazywaniem pieniędzy osobom, których tożsamości nie jesteśmy w stanie wiarygodnie potwierdzić. Przypominamy, że policjanci w żadnym przypadku nie żądają od osób pieniędzy. Nigdy nie każą wypłacać, czy też przelewać gotówki na podane przez telefon konto bankowe" - podkreślił kom. Słomski.

Policja apeluje do osób starszych o czujność, a do młodych, aby przekazali rodzicom czy dziadkom ostrzeżenia dotyczące przestępców chcących wykorzystać ich łatwowierność i życzliwość. (PAP)

Autor: Tomasz Więcławski

twi/ lena/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne