REKLAMA

Oszczędny król Karol III tnie koszty za prąd. Zainstalował wszędzie inteligentne liczniki energii

2022-10-11 06:00
publikacja
2022-10-11 06:00

Król Karol III znany jest ze swojego proekologicznego nastawienia. Nie dziwi więc fakt, że w swoim otoczeniu nakazał zamontować inteligentne liczniki energii. To jeden ze sposobów na obniżenie rachunków. 

Oszczędny król Karol III tnie koszty za prąd. Zainstalował wszędzie inteligentne liczniki energii
Oszczędny król Karol III tnie koszty za prąd. Zainstalował wszędzie inteligentne liczniki energii
fot. Kirsty O'Connor / / PA Images

Wprawne oczy internautów wypatrzyły nowy gadżet w zamku w Balmoral. Podczas wizyty gubernatorki stanu Wirginia w Australii Lisy Dessau zrobiono zdjęcia przy kominku. Widać tam wyraźnie zamontowany inteligentny licznik prądu. Pozwala on m.in. oszczędzać energię i zauważyć zwiększony jej pobór. Czyżby pałac miał problemy z zatrudnionymi osobami, które korzystały z tego źródła prądu i np. ładowały sobie hulajnogi elektryczne podczas godzin pracy? Nie wiadomo. Jeśli ktoś tak robił, to już koniec tego procederu. 

Czarny scenariusz sieci Nationwide Grid zakłada, że niektóre obszary Wielkiej Brytanii tegorocznej zimy zmierzą z blackoutami, które potrwają nawet do 3 godzin. Jednocześnie firma energetyczna radzi założyć inteligentne liczniki. Ci, którzy się na to zdecydują, otrzymają rachunki niższe o 10 funtów dziennie. 

To nie jedyne proekologiczne oszczędności, na które zdecydował się nowy monarcha. Rok temu zamontował panele fotowoltaiczne w Clarence Home w Londynie. Czy podobnych można się spodziewać na Pałacu Buckingham? Konserwator zabytków mógłby wpaść w stan przedzawałowy w reakcji na taką informację, ale niewykluczone, że w części parkowej mogłyby zostać one zamontowane. 

Z kolei w swoim szkockim mieszkaniu w Birkhall w pobliżu Balmoral jeszcze wtedy książę Karol zamontował system ogrzewania na biomasę. W posiadłości w dwóch zbiornikach o pojemności 22 tys. litrów zbiera się deszczówka, która służy do podlewania ogrodów.

W Balmoral Fort zamontowano turbinę wodną oraz otrzymano pozwolenie na budowę dwumegawatowego generatora w pobliżu rzeki Muick. Ta instalacja mogłaby wygenerować energię wartą nawet 650 tys. funtów, co pozwoliłoby uczynić z niej zupełnie samowystarczalne gospodarstwo. 

Inteligentne liczniki energii - co, jak i dlaczego?

Badania wykazały, że inteligentne liczniki, które pokazują na bieżąco zużycie energii, skłaniają do zmiany konsumenckich nawyków, a co za tym idzie obniżenia rachunków o około 5 proc. Dodatkowo pomagają one wykrywania zakłócenia w systemie, umożliwiając szybką naprawę lub wymianę sprzętów, które "nagle" zaczynają pobierać więcej prądu. Przy większych budynkach, a do takich należą pałace i zamki rodziny królewskiej, liczniki te charakteryzują się większą dokładnością. 

aw

Źródło:
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
iwonka50
Jeden z głównych globalistów "troszczy się" o planetę i wyznacza trendy. Taaak. A w tle inwigilacja, kontrola i możliwość odcięcia prądu niepokornym.
forfun
rachunek niższy o 10 funtów dziennie brzmi nieźle.
ps. z tą inteligencją liczników to przesadzacie gdyż z opisu wynika iż jest to zwykła przejściówka pokazująca aktualne obciążenie i pewnie zbierająca dane historyczne
q-tas
Jak już założy te liczniki to spotkania z obsługą pałacu będą wyglądać tak:

- który to k...wa podładowywał telefon w pralni? Myślicie, że nie zauważę? Będę wam obcinał z pensji bo prąd wam z doooop nie płynie!

Powiązane: Królowa Elżbieta II i brytyjska rodzina królewska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki