Oświatowa Solidarność niezadowolona z negocjacji z rządem, nie wyklucza protestu

Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wyraża niezadowolenie z efektów dotychczasowych negocjacji z rządem dotyczących sytuacji pracowników w związku z wprowadzaniem reformy edukacji. W przypadku braku porozumienia nie wyklucza protestu.

(fot. Lukasz Dejnarowicz / FORUM)

O takim stanowisku oświatowej "S" rady poinformował PAP rzecznik prasowy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Wojciech Jaranowski po zakończonym w piątek posiedzeniu Rady Sekcji w Dobieszkowie.

Jak zaznaczył, zaproponowane przez rząd rozwiązania prawne Rada uznała za niewystarczające. "NSZZ +Solidarność+ będzie kontynuował rozmowy z rządem, w przypadku braku porozumienia nie wyklucza protestu" - dodał.

Rada KSOiW podtrzymała wszystkie postulaty przedłożone w trakcie negocjacji, w szczególności utrzymania poziomu zatrudnienia i pakietów osłonowych dla pracowników zagrożonych zwolnieniami. Chodzi m.in. o przywrócenie prawa do przechodzenia nauczycieli na wcześniejsze emerytury, wydłużenie "stanu nieczynnego" z obecnych 6 do 12 miesięcy i wprowadzenia programu dobrowolnych odejść z zawodu za odpowiednią rekompensatą finansową.

"Pamiętając o doświadczeniach ostatnich ośmiu lat, w tym braku jakiegokolwiek dialogu społecznego, NSZZ +Solidarność+ zdecydował się na wykorzystanie szansy, jaką dają negocjacje. Jednak, w przypadku braku porozumienia, nie wykluczamy przeprowadzenia akcji protestacyjnych" stwierdzają cytowani przez Jaranowskiego członkowie Rady w stanowisku skierowanym do rządu.

Rada KSOiW zaapelowała do Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność", który będzie obradował w przyszłym tygodniu, o poparcie postulatów Sekcji skierowanych do rządu w związku z wprowadzaniem zmian w prawie oświatowym.

Ponadto członkowie Rady zaapelowali o rozszerzenie zakresu zapisów Karty Nauczyciela obejmujących pracowników realizujących zadania pedagogiczne, zatrudnionych w Ochotniczych Hufcach Pracy, w celu poprawy warunków pracy i płacy tych pracowników.

Zmiany w prawie oświatowym

Zgodnie ze skierowanymi przez rząd projektami ustaw: Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, w miejsce obecnie istniejących szkół mają zostać wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane.

Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/18. Wówczas uczniowie kończący w roku szkolnym 2016/17 klasę VI szkoły podstawowej staną się uczniami VII klasy szkoły podstawowej. Rozpocznie się tym samym stopniowe wygaszanie gimnazjów - nie będzie prowadzona rekrutacja do tego typu szkół.

Decyzja co do formy i czasu przekształcenia gimnazjum, albo jego włączenia do innej szkoły, będzie należeć do kompetencji samorządu prowadzącego gimnazjum, osoby prawnej lub osoby fizycznej prowadzącej dotychczasowe publiczne lub niepubliczne gimnazjum.

Wprowadzenie branżowej szkoły I stopnia w miejsce zasadniczej szkoły zawodowej, planowane jest od 1 września 2017 r. Branżowe szkoły II stopnia ruszą od roku szkolnego 2020/21. Zmiany w liceach ogólnokształcących i technikach mają się rozpocząć od roku szkolnego 2019/20.

Już podczas konsultacji projektów Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" zgłaszała, że budzą one jej zastrzeżenia, chodzi przede wszystkim o kwestie zabezpieczenia miejsc pracy nauczycieli i pracowników oświaty z wygaszanych gimnazjów. (PAP)

dsr/ wkt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~nmn

proponuję zrezygnować z obowiązkowej edukacji i będzie po problemie ...

! Odpowiedz
5 3 ~Boom

Towarzysze, trza bronić stołków i przywilejów. Czerwone flagi na maszt!

! Odpowiedz
1 0 ~asvv

otóż to, komunizm w polsce wcale się nie skończył w 89 ...

! Odpowiedz
2 5 ~autor

Najlepszy wasz protest to taki, że zwolnijcie się ze szkół, zrezygnujcie z przywilejów i karty nauczyciela. I do prywatnych szkół. Trzeba naprawdę być bezczelnym by żądać więcej za 1/4 etatu (w porównaniu do innych pracujących).

! Odpowiedz
3 2 ~zzxczxc

tylko pamiętaj, że te karty m poprzedni rząd wprowadził....niestety, ale szkoły są wpływem politycznym rządów. U mnie w mieście dyrektor gimnazjum mianowany przez prezydenta PO nakazał rodzinom dzieci wysyłać żółte kartki do premiera.

Dla mnie osobiście szkoły powinny być bez wpływów politycznych, lecz tak to wygląda dyrektorzy są z nadania politycznego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 7 ~grażyna

Te nędzne grosze za tak trudną i odpowiedzialną prace, to obraza godności pracowników Oświaty. Najwyższy czas powiedzieć NIE, i ogłosić strajk. Poniżej 2500 Euro niech sami uczą, ciemniaki

! Odpowiedz
5 5 ~piotr

tak !masz racje,tylko strajk generalny!

! Odpowiedz
4 3 ~fgh

taaa dostaniesz 2500 ale brutto w złotówkach, swoją drogą nauczyciel to powinien zarabiać najniższą krajową i dostawać gratis bilet miesięczny na wszystkie linie i tyle w temacie

! Odpowiedz
1 5 ~OGIEŃ

jeśli ironizujesz to spoko ale jeśli piszesz na poważnie to dam Ci radę .ZWOLNIJ SIĘ . Po co masz męczyć się z ciemniakami . Namów z 10 osób takich jak ty i załóżcie prywatną szkołę i pokażcie co potraficie . Olejcie tego "CYCA BUDŻETOWEGO " .

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil