REKLAMA

Oświadczenia ws. zamrożenia cen prądu można składać tylko do 29 lipca

2019-07-25 12:02, akt.2019-07-29 09:03
publikacja
2019-07-25 12:02
aktualizacja
2019-07-29 09:03

Tylko do 29 lipca uprawnieni do dalszego korzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej mają czas na złożenie swojemu sprzedawcy specjalnego oświadczenia. Ustawa ws. cen prądu przewiduje, że kto chce korzystać z zamrożonych cen, musi oświadczenie złożyć.

fot. / / YAY Foto

Obowiązek nie dotyczy jedynie gospodarstw domowych. Jak przypomina Ministerstwo Energii, zgodnie z przepisami ustawy, zachowanie uprawnienia do "stabilizacji cen prądu na poziomie 2018 r. w II półroczu 2019 r." mają następujące grupy odbiorców końcowych: mikro i mali przedsiębiorcy, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, do których zalicza się m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, jednostki budżetowe, samorządowe zakłady budżetowe, agencje wykonawcze oraz uczelnie publiczne, a także "inne państwowe jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej".

BOK-i czynne w sobotę i niedzielę

„W związku z dużym zainteresowaniem ułatwiamy wszystkim możliwość złożenia oświadczenia. Informujemy, że punkty obsługi klienta w spółkach energetycznych pracują w sobotę, niedzielę, a w poniedziałek do północy” - poinformowało w piątek ME. Resort zaznaczył, że oświadczenie można złożyć osobiście lub wysłać pocztą do 29 lipca br., a decyduje data stempla pocztowego.

Tauron poinformował, że jego placówki obsługowe będą czynne w najbliższą sobotę i niedzielę od godziny 9. do 17., a placówki w centrach handlowych – w niedzielę od godziny 10. do 18. W sobotę oraz w niedzielę, w godzinach od 9. do 17., będzie działała także infolinia Tauronu - pod numerem 555 444 333.

Ponadto, ze strony tauron.pl można pobrać wzór oświadczenia oraz instrukcję, jak je wypełnić. Należy tam m.in. wpisać wszystkie punkty poboru energii, a podpis musi złożyć osoba uprawniona do reprezentowania firmy. Jeżeli oświadczenie podpisuje pełnomocnik, trzeba dołączyć pełnomocnictwo.

Energa podała, że oświadczenie, którego wzór również znajduje się na stronie spółki, można dostarczyć do jej gdańskiej siedziby pocztą tradycyjną, ale też elektroniczną (na adres firma@energa.pl) – z ostateczną datą wysyłki 29 lipca br. Można je także dostarczyć do salonów własnych Energi w sobotę, w godzinach od 9 do 12 oraz w poniedziałek w godzinach od 8 do 19.

Enea poinformowała, że wszystkie biura obsługi klienta Enei będą czynne w najbliższą sobotę i niedzielę w godzinach 8:00-12:00, a punkty zlokalizowane w galeriach handlowych – w godzinach funkcjonowania tych galerii.

PGE poinformowało, że zostały wydłużone godziny pracy wszystkich biur obsługi klienta PGE Obrót: w piątek do godz. 19:00, w sobotę od 9:00 do 24:00, w niedzielę od 11:00 do 19:00, a w poniedziałek od 8:00 do 24:00.

Ostateczny termin, na który wskazuje znowelizowana ustawa przypada na sobotę 27 lipca 2019 roku. Jednak zgodnie z Kodeksem Cywilnym „jeśli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą”. Oznacza to, że tak naprawdę przedsiębiorcy mają czas do poniedziałku (29.07.2019), aby złożyć oświadczenie odbiorcy końcowego energii elektrycznej - wyjaśnia serwis MamBiznes.pl.

Również drogą pocztową można składać wnioski uprawniające przedsiębiorców do zachowania niższej ceny prądu; decyduje data stempla pocztowego - poinformowało w sobotę PAP Ministerstwo Energii.

Rzeczniczka resortu Joanna Borecka-Hajduk zdecydowanie zdementowała podaną w sobotę przez stację RMF FM nieoficjalną informację, że "mikro i małe przedsiębiorstwa mają mieć więcej czasu na składanie oświadczeń do firm energetycznych, by utrzymać niższą cenę prądu w drugim półroczu tego roku". Na portalu RMF24.pl poinformowano, że "na najbliższym, środowym posiedzeniu Sejmu, rząd ma zgłosić poprawkę, która wydłuży upływający już w poniedziałek termin".

"Nie mamy żadnych innych informacji, niż ta, którą podaliśmy ostatnio, że termin składania oświadczeń mija w poniedziałek 29 lipca" - podkreśliła rzeczniczka ministerstwa. "Obowiązuje więc ten termin, ale oświadczenia wysyłać można także pocztą, a decyduje wtedy data stempla pocztowego" - dodała.

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców przypomniał z kolei, że niezłożenie oświadczenia w terminie "skutkować będzie brakiem możliwości utrzymania ceny energii elektrycznej z dnia 30 czerwca 2018 r. w II półroczu 2019 r."

Oświadczenie potwierdzającego status odbiorcy końcowego należy złożyć swojemu sprzedawcy energii elektrycznej - przedsiębiorstwu energetycznemu, które jest stroną umowy sprzedaży energii elektrycznej albo umowy kompleksowej z danym odbiorcą. ME podkreśla, że złożenie oświadczenia o statusie jest konieczne, bo przedsiębiorstwa obrotu, czyli sprzedawcy prądu nie posiadają informacji, czy dany odbiorca należy do którejś z wymienionych ustawą grup.

Wzór oświadczenia stanowi załącznik nr 1 do ustawy. Jego wzór można znaleźć np. pod adresem: http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2019/1210/1.

Jak przypomniał Rzecznik, do skorzystania z zamrożonych cen energii elektrycznej uprawnionych jest 957 szpitali, 61 402 jednostki finansów publicznych, 1 937 250 mikroprzedsiębiorstw, oraz 57 198 małych przedsiębiorstw.

Termin na złożenie przez mikro- i małe firmy oświadczeń potwierdzających uprawnienie do zamrożenia cen energii być może zostanie przedłużony - uważa minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. To termin ustawowy i przedłużenie go będzie trudne - zastrzega.

Posłowie PO: Izabela Leszczyna i Andrzej Czerwiński zaapelowali w piątek do przedsiębiorców, by składali takie oświadczenia. "Szanowni przedsiębiorcy, jeśli do dzisiaj, a de facto do poniedziałku nie złożycie oświadczenia, w którym udowodnicie państwu naszemu, że nie jesteście wielbłądem, to znaczy, że jesteście przedsiębiorcą i że kolejne sześć miesięcy macie prawo do tej zaniżonej sztucznie ceny energii, to zapłacicie cenę wyższą" - przestrzegała Leszczyna. Zwróciła uwagę, że nowe - według niej niekorzystne - przepisy dotyczące cen energii, zostały wprowadzone latem, w czasie, kiedy wielu ludzi jest na urlopach.

Leszczyna zarzuciła PiS wprowadzenie chaosu. "Partia rządząca po raz kolejny udowadnia dzisiaj, że jest mistrzem chaosu. PiS jest w stanie wprowadzić chaos właściwie w każdej dziedzinie życia państwa i obywateli. Dzisiaj z tym chaosem mamy do czynienia w cenach energii elektrycznej" - powiedziała posłanka. (PAP)

wkr/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (12)

dodaj komentarz
1a2b
Będziemy płacić Unii haracze za CO2 i inne globalne ocieplenia a mendy typu pederasta Biedroń, Kopacz i reszta folksdojczy załatwią nam redukcje funduszy unijnych jak dalej będziemy chcieli zamykać sędziów złodziei i skorumpowanych oszustów. Dziękuję postoję.
hybryda1
czy chodzi o rozwalenie resztek działających w Polsce firm ,ten haracz nałożony przez UE i wymyślone CO2 do dojenia kasy przez Elity tego świata
pluto85md
Spokojnie od stycznia 2020 energia i tak w gore o 40%. Moze dla gospodarstw troche mniej, bo UOKiK musi wywazyc interesy wszystkich stron.
pull_up_terrain_ahead
Idą na rękę przedsiębiorcom, mogli nic nie mówić.
rejent
choć ten jeden raz idą przedsiębiorcom na rękę, dotychczas wszystko co robili było na szkodę przedsiębiorców,
dobrze, że ty darmozjadzie i bumelancie mogłeś się już nakorzystać, żerując na pracy przedsiębiorców
silvio_gesell odpowiada rejent
Przestań obrażać ludzi, bo każę cię wychłostać :)
kolumb1234
pis to komunisci z krzyzem w zebach
rejent
o czasach komuny słyszałem z opowiadań starszego pokolenia ale te opowiadania to dziś polska rzeczywistość, pisuary przywrócili Polsce komunę, ręczne polityczne - po myśli partii wodzowskiej - sterowanie każdą dziedziną życia, nie tylko gospodarką.
Dyktatorek wychowany w komunie przez komunę wprowadza komunę nam
o czasach komuny słyszałem z opowiadań starszego pokolenia ale te opowiadania to dziś polska rzeczywistość, pisuary przywrócili Polsce komunę, ręczne polityczne - po myśli partii wodzowskiej - sterowanie każdą dziedziną życia, nie tylko gospodarką.
Dyktatorek wychowany w komunie przez komunę wprowadza komunę nam dzisiaj.

PiS to takie współczesne połączenie komunizmu z nazizmem.
jes
Socjalizm pełna gębą. Ceny będzie ustalał Pinokio.
carlito1
Wiesz, że to ma krótkie nogi ? i jak huknie to będzie bieda, aż piszczy

Powiązane: Podwyżki cen prądu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki