REKLAMA

Ostatni przemysłowy producent zapałek w Polsce do likwidacji

2020-11-26 13:34
publikacja
2020-11-26 13:34
Ostatni przemysłowy producent zapałek w Polsce do likwidacji
Ostatni przemysłowy producent zapałek w Polsce do likwidacji
/ PCC Consumer Products Czechowice S.A.

Ostatni przemysłowy producent zapałek w kraju - PCC Consumer Products Czechowice, zostanie zlikwidowany. Spółka poinformowała, że w czwartek zadecydowali o tym akcjonariusze podczas nadzwyczajnego walnego zgromadzenia.

„Decyzję podjęto w związku z trudną sytuacją ekonomiczną zakładu spowodowaną malejącym popytem na zapałki oraz trudnościami związanymi z epidemią COVID-19. Proces likwidacji potrwa kilka miesięcy, a w jego trakcie zostaną spełnione wszystkie zobowiązania wobec pracowników i kontrahentów likwidowanego zakładu” – podano w lakonicznym komunikacie.

Kiedy decyzja wejdzie w życie, przestanie istnieć ostatni przemysłowy producent zapałek w Polsce. Wcześniej zostały zamknięte fabryki w Gdańsku, Sianowie, Bystrzycy i Częstochowie.

Czechowicka fabryka zapałek zaczęła produkcję 100 lat temu. Była jednym z największych w Europie producentów. Eksportowała także poza Stary Kontynent. W latach 2000. jej zdolności produkcyjne sięgały 650 mln szt. pudełek zapałek standardowych oraz ok. 30 mln szt. pudełek reklamowych i galanterii zapałczanej.

Latem 2011 r. warszawska spółka PCC Consumer Products odkupiła 85 proc. akcji fabryki od Skarbu Państwa. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
knl111
Naprawdę żałujecie likwidacji tej fabryki? Nie da się żyć bez zapałek? Rozumiem, że w równym stopniu od lat brakuje wam taśm magnetofonowych, tradycyjnych żarówek, kalek do maszyn do pisania czy nawet silników parowych.
meryt
Burza magnetyczna spowodowana przez Słonce postawi na miejscowo zapomniane branże :)
prs
I co, bratnia pomoc z Niemiec?..
Im sie pewnie "oplaca"..
loool
Właśnie ogłoszono tarczę 2.0 . Ponad 30 mld zł będzie dla takich firm, więc zamiast zamykać można dalej pompować kasę w trupa kosztem tych co jeszcze jakoś ciągną . I nie ważne że nikt nie kupuje już zapałek , pomoc jest pomoc . Niech żyje socjalizm 2.0
glowny_analityk_bankier_pl
Za chwilę zorientujemy się że w kraju nie ma zapałek a morawiecki wyśle 2 antonowy do chin po dostawę, tak jak to było z maseczkami.Możliwe też że będziemy importować z niemiec bo zwykle tak bywa że niemcy dużo krzyczą np. na kopalnie a później okazuje się że u nich się opłaca. Dziwne że będąc monopolistą Za chwilę zorientujemy się że w kraju nie ma zapałek a morawiecki wyśle 2 antonowy do chin po dostawę, tak jak to było z maseczkami.Możliwe też że będziemy importować z niemiec bo zwykle tak bywa że niemcy dużo krzyczą np. na kopalnie a później okazuje się że u nich się opłaca. Dziwne że będąc monopolistą w kraju zamyka się firmę.
jes
A ile zapałek kupiłeś w tym roku? Idąc twoim tokiem myślenia należy utrzymywać, z pieniędzy podatników, zakłady które produkują przestarzałe produkty i nie mają na nie zbytu. Czy ci to czegoś nie przypomina. I nie mówię tu o kopalniach, które naród utrzymuje od wojny.
pkc odpowiada jes
synek, zapałki śa ekologiczne, kawalek drewienka, a zapalniczka ile zasobow trzeba zuzyc do wyprodukowania i utylizacji? he? a teraz rozpędz sie i barana w sciane raz!
liczygrosz odpowiada pkc
Nie kupiłem ani jednego pudełka zapałek i ani jednej zapalniczki w tym roku tak jak pewnie większość Polaków. Co za absurdalny tok myślenia macie...
jes odpowiada pkc
Synek to możesz mówić do swojej matki, Henryka.
qonradx
Jutro kupuje cały karton zapałek! przynajmniej będę miał zapas porządnych zapałek gdy ich już na dobre zabraknie :(

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki