REKLAMA

Osoby po COVID-19 mają niższe wyniki w testach na inteligencję [Badanie]

2021-07-26 17:58
publikacja
2021-07-26 17:58
Osoby po COVID-19 mają niższe wyniki w testach na inteligencję [Badanie]
Osoby po COVID-19 mają niższe wyniki w testach na inteligencję [Badanie]
fot. Filip Błażejowski / / FORUM

Osoby hospitalizowane z powodu Covid-19, zwłaszcza te, które wymagały podłączenia do respiratora, uzyskują gorsze wyniki w testach na inteligencję - wynika z badań brytyjskich naukowców opublikowanych w piśmie naukowym "The Lancet".

Od stycznia do grudnia 2020 r. naukowcy przetestowali 81 337 osób w ramach Wielkiego Brytyjskiego Testu Inteligencji, w tym prawie 13 tys. osób, które były zakażone koronawirusem. Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, płeć, język ojczysty i poziom wykształcenia odkryli, że osoby, które przeszły koronawirusa, w zadaniach wymagających rozumowania, planowania i rozwiązywania problemów osiągały relatywnie słabsze wyniki w porównaniu z osobami, które nie były zakażone.

"Wyniki te są zbieżne z doniesieniami o długim Covidzie, w przypadku którego powszechne są +mgła mózgowa+, kłopoty z koncentracją i trudności ze znalezieniem właściwych słów" - wskazują badacze.

Relatywnie najgorzej wypadły osoby, które w czasie choroby wymagały podłączenia do respiratora - zaobserwowano u nich spadek odpowiadający 7 punktom w testach mierzących iloraz inteligencji. To większy spadek niż u osób, które w przeszłości doznały udaru.

Jedną z możliwych przyczyn było to, że obserwowane deficyty poznawcze były związane z trwającymi objawami wirusa, takimi jak wysoka temperatura lub problemy z oddychaniem, przy czym 4,8 proc. uczestników, którzy byli chorzy, zgłaszało objawy rezydualne.

Naukowcy prowadzący badanie nalegają na ostrożność w wyciąganiu wniosków bez danych z obrazowania mózgu, ale podkreślają, że wyniki powinny służyć jako wezwanie do dalszych badań w tej kwestii. "Sądzimy, że jest prawdopodobne, by było wiele czynników. Np. poprzednie badania u hospitalizowanych pacjentów z chorobą układu oddechowego nie tylko wykazują obiektywne i subiektywne deficyty poznawcze, ale sugerują, że u niektórych pozostają one w czasie pięcioletniej obserwacji" - wskazano.

Ponadto tylko 275 uczestników wypełniło test inteligencji zarówno przed, jak i po zachorowaniu na Covid-19, co ogranicza możliwości wyciągania jednoznacznych wniosków na temat przyczyn i skutków. Z drugiej strony, jak podkreślono, duży i zróżnicowany społeczno-ekonomicznie przykrój grupy umożliwił włączenie do analizy wielu potencjalnie zakłócających zmiennych, co w pewien sposób łagodzi możliwość, że obserwowane różnice były obecne przed chorobą.

Badanie przeprowadzali naukowcy z Imperial College London, Kings College London oraz uniwersytetów w Cambridge, Southampton i Chicago.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)

bjn/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
gucio_222
Angole nigdy inteligencją ani urodą nie grzeszyli. Może test jest po prostu po raz pierwszy obiektywny.
pancerowany
Coś w tym jest... Znajomy po zaszczepieniu ewidentnie zaczął myśleć.
Ten proces objawił się refleksją -"Ty, nie wiem czy dobrze zrobiłem"...
3456
ale po zaszczepieniu ten iloraz z wrasta gwałtownie już po trzech dniach
kenn
Niezupełnie. Wzrasta przekonanie o tym ilorazie gwałtownie - co można przeczytać choćby w komentarzach "nie-foliarzy" na bankierze :D
aquatro
To akurat nie dziwi... Nikt z wysokim ilorazem inteligencji nie poddaje się testom na covid, bo wie, że koronawirusy są prawdopodobnie starsze niż gatunek ludzki i występują zawsze przy osłabieniu organizmu. :-)
carlito1
Najwyższy iloraz mają osoby szczepiące się nieprzebadana substancja, za którą nikt nie odpowiada na chorobę o śmiertelności grypy.... Tak wiem dzisiaj idąc do sklepu widziałem wozy drabiniaste i pełno zwłok....

Szczekacze niech se piszą co chcą... I tak tego nie czytam...
xxpp
To by się zgadzało. Cały zarząd PIS i rząd przeszli Covid, no i mamy "nowy wał".
dididif
Jakimś cudem ten komunista i sługus komunistów w jednym, Boris Johnson zniósł podpaski i zamiast następnych represji jest gigantyczny spadek nowych przypadków wśród szczepionych, którzy stanowią 95% zdiagnozowanych zakażonych w UK.
langdon25
Antyszczepionkowi mają wyniki testów na inteligencje poniżej najniższej stwierdzonej dotąd średniej wśród homonsapiens
xxpp
Ci ludzie to rak ludzkości. Kiedyś cieżko było od razu ich wyłapać, ale teraz wystarczy pytanie o szczepionkę i wiesz z kim masz do czynienia.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki