REKLAMA

Orlen zapłacił za Polska Press 210 mln zł

Marcin Kaźmierczak2021-04-20 11:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-04-20 11:00
FORUM

Kwota, za jaką PKN Orlen kupił na początku marca grupę wydawniczą Polska Press, wyniosła 210 mln zł – wynika ze sprawozdania finansowego Orlenu. Wartość spółki została oszacowana na 131 mln zł. Pozostała kwota to przejęta przez Orlen nadwyżka finansowa wypracowana przez wydawnictwo.

Dokładną kwotę, za jaką Orlen nabył Polska Press, koncern paliwowy podał w sprawozdaniu finansowym za 2020 r. Jak z niego wynika, wartość spółki Polska Press oszacowano na ok. 131 mln zł.

– Cena nabycia wyniosła 210 mln PLN i została ustalona jako suma przejętej nadwyżki środków pieniężnych (tj. ujemny dług netto) w kwocie 79 mln PLN oraz oszacowanej wartości przedsiębiorstwa
(enterprise value) w kwocie 131 mln PLN – czytamy w raporcie finansowym spółki za 2020 r.

Jak tłumaczą w sprawozdaniu władze PKN Orlen, koncern paliwowy dzięki nabyciu Polska Press uzyskał dostęp do 17,4 mln użytkowników portali prowadzonych przez regionalne dzienniki, co ma w przyszłości przełożyć się na „optymalizację ponoszonych kosztów marketingowych, rozbudowę narzędzi big data oraz możliwość pozyskania nowych klientów”.

Przejmując wydawnictwo Polska Press, PKN Orlen stał się de facto właścicielem ponad dwudziestu dzienników regionalnych, m.in. "Gazety Pomorskiej", "Dziennika Zachodniego", 'Gazety Krakowskiej", "Głosu Wielkopolski" i "Gazety Wrocławskiej" oraz prowadzonych przez nie portali internetowych.

Transakcję przeprowadzono na początku marca 2021 r., jednak w kwietniu Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uwzględnił wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich o wstrzymanie przejęcia przez PKN Orlen spółki Polska Press.

Zdaniem Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen, postanowienie to nie ma wpływu na skuteczność fuzji obu przedsiębiorstw.

Tymczasem w spółce Polska Press przeprowadzane są zmiany na kierowniczych stanowiskach. Już w momencie dokonania transakcji z funkcji prezesa zrezygnowała Dorota Stanek. Nieco później, w pierwszych dniach kwietnia, zarząd opuścił redaktor naczelny Paweł Fąfara, którego miejsce zajęła Dorota Kania, związana wcześniej m.in. z „Gazetą Polską”.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Konto Firmowe i Karta za bezwarunkowe 0 zł przez rok wraz z premią do 1200 zł

Komentarze (30)

dodaj komentarz
langdon25
To już wiadomo dlaczego kawa kosztuje na Orlenie 10zł.

Ciemny naród sfinansuje ten zakup.

Propaganda PiS rozleje się wkrótce w każdym regionalnym dzienniku.
marszalek2020
Niech się rozlewa. Ludziom na pewno przyda się wiedza o tym, że Tusk wygonił lekarzy do Berlina albo dalej, a teraz w Polsce trzeba robić kilkutygodniowe lockdowny bo brakuje ludzi z odpowiednią wiedzą do podłączania tlenu tym co się duszą.
Jedni sobie załatwili robotę za kilkaset tysięcy miesięcznie a miliony
Niech się rozlewa. Ludziom na pewno przyda się wiedza o tym, że Tusk wygonił lekarzy do Berlina albo dalej, a teraz w Polsce trzeba robić kilkutygodniowe lockdowny bo brakuje ludzi z odpowiednią wiedzą do podłączania tlenu tym co się duszą.
Jedni sobie załatwili robotę za kilkaset tysięcy miesięcznie a miliony siedzą przez to to w domach bo nie ma w Polsce wystarczającej liczby lekarzy.
300_pala odpowiada marszalek2020
6 lat nieinternowany przy władzy a lekarze nie wrócili
naserio
Będzie pewno z wynikami jak z Autosanem - równia pochyła - zapłącą akcjonariusze Orlenu a Państw ma tylko 1/3 - reszta to my (tyle że tu chodzi o propagandę a nie o wyniki)

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,26997922,piec-lat-temu-mial-byc-szansa-dla-wojska-autosan-chce-isc-do.html#do_w=52&do_v=138&do_a=291&s=BoxBizImg9
jes
Niemiec płakał jak sprzedawał. Ze szczęścia.
Szykowała się wtopa na inwestycji a tu dzięki Nieinternowanemu nagle wielki zysk.
volksempfanger odpowiada (usunięty)
Pełna merytoryka prosto z Moskwy.
300_pala odpowiada volksempfanger
Jawna opcja niemiecka,,,,
ryszard-taryfiarz
a ta szacunkowa cena to skąd specjaliści z wyborczej lub im pokrewni wywróżyli. Oj piecze tu kogoś pupka, że orka na rynku się zacznie
grzegorzkubik
Ja k widzicie te 210 mln zł nie może rozpłynąć się w powietrzu. Kasa wydana, zatem musi najpierw nastąpić zwrot kapitału a później zarobek. Tym się właśnie kieruje prezes Orlenu. Spółka ma trwać i zarabiać i dawać zyski państwu. To dobrze, że nacjonalizujemy to co trzeba.

Powiązane: Orlen przejmuje Polska Press

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki