REKLAMA
WEBINAR

Orlen do budowy w Płocku zatrudnia obcokrajowców. Mieszkańcy są zaniepokojeni, miasto zwiększa liczbę policji

2023-05-30 16:32, akt.2023-05-30 19:18
publikacja
2023-05-30 16:32
aktualizacja
2023-05-30 19:18

Dokonaliśmy już wzmocnienia policji w Płocku i planujemy dalsze zwiększenie sił, które będą odpowiadały za bezpieczeństwo – zapewnił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik, odnosząc się do realizowanej w PKN Orlen budowy kompleksu Olefiny III, gdzie zatrudniani są obcokrajowcy.

Orlen do budowy w Płocku zatrudnia obcokrajowców. Mieszkańcy są zaniepokojeni, miasto zwiększa liczbę policji
Orlen do budowy w Płocku zatrudnia obcokrajowców. Mieszkańcy są zaniepokojeni, miasto zwiększa liczbę policji
fot. Konektus Photo / / Shutterstock

Wiceszef MSWiA, który we wtorek spotkał się w płockiej Komendzie Miejskiej Policji m.in. z zastępcą Komendanta Głównego Policji nadinsp. Romanem Kusterem oraz mazowieckim komendantem policji nadinsp. Waldemarem Wołowcem, podkreślił, że jego wizyta i spotkanie to efekt wielu sygnałów zaniepokojenia, dotyczących kwestii bezpieczeństwa, które w ostatnim czasie docierały od mieszkańców i samorządowców regionu w związku z realizowaną w PKN Orlen inwestycją.

Wąsik przypomniał, że budowę kompleksu Olefiny III na terenie głównego zakładu produkcyjnego PKN Orlen w Płocku realizuje międzynarodowe konsorcjum, które korzysta "w ogromnej mierze" z pracowników zagranicznych, rekrutowanych w Azji Wschodniej i Azji Południowo-Wschodniej. "Dzisiaj na placu budowy jest około 850 pracowników, ale jak mówi nam inwestor, docelowo może być nawet 13 tys. pracowników, obcokrajowców, którzy będą mieszkali w Płocku i okolicach" - dodał.

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wspomniał, że w związku z inwestycją powstaje miasteczko dla 6 tys. osób w pobliżu terenu budowy kompleksu Olefiny III, przy czym zatrudniani tam pracownicy są kwaterowani również na terenie powiatu płockiego oraz pobliskich - gostynińskiego, sochaczewskiego, sierpeckiego i płońskiego.

"Jesteśmy tu po to, żeby państwa uspokoić. Chcieliśmy podkreślić, że od dłuższego czasu policja zajmuje się tym tematem. Zdajemy sobie sprawę, że mogą być zaniepokojeni mieszkańcy i samorządowcy z regionu. Dokonaliśmy już wzmocnienia policji w Płocku i planujemy dalsze wzmocnienie sił, które będą odpowiadały za bezpieczeństwo" – podkreślił Wąsik.

Zaznaczył, że oddział prewencji policji w Płocku, który liczył do niedawna 160 osób, obecnie liczy 240 osób. Dodał, iż w samym miasteczku pracowniczym, a także w Mochowie, w sąsiednim powiecie sierpeckim, uruchomione zostaną dodatkowe posterunki. Wyliczył również, że codziennie bezpieczeństwa mieszkańców rejonu zakwaterowania obcokrajowców pilnuje 160 funkcjonariuszy.

"To jest w naszej ocenie na dziś wystarczająca liczba. Ale chciałbym powiedzieć jasno i klarownie, jeżeli będzie taka potrzeba, policja jest przygotowana do natychmiastowego wzmocnienia swoich sił" – oświadczył wiceszef MSWiA.

Jak powiedział, już obecnie podejmowane są dodatkowe działania prewencyjne, np. każdy z pracowników podejmujących pracę przy budowie kompleksu Olefiny III w PKN Orlen "jest, będzie przeszkolony z podstawowego zakresu wiedzy o systemie prawnym w Polsce, co jest dozwolone, co jest niedozwolone, jak należy postępować z kobietami, jakie są nasze zwyczaje, co jest wykroczeniem, a co jest przestępstwem".

"Także zapewnione będą broszury, aby każdy, kto tu pracuje wiedział, w jaki sposób w Polsce się zachowywać, żeby nie łamać obowiązującego prawa" – wyjaśnił Wąsik.

Zapewnił, że z dotychczasowych danych wynika, iż w czasie trwającej od pół roku inwestycji, odnotowano zaledwie 11 zawiadomień o popełnionych przestępstwach przez obcokrajowców. "Nie wszystkie się potwierdziły. Przede wszystkim były to przestępstwa pospolite. Dominowali nietrzeźwi kierowcy. Było też kilkadziesiąt wykroczeń. Większych zdarzeń nie zanotowaliśmy" – podsumował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Wąsik zauważył jednocześnie, że przy zatrudnianiu obcokrajowców w Polsce obowiązuje też postępowanie wizowe, które nie jest automatyczne. "To nie jest tak, że wszyscy, którzy złożyli wniosek o polską wizę, tę wizę dostaną. Służby prowadzą pewne postępowania i ci obcokrajowcy, którzy nie będą dawali rękojmi odpowiedniego zachowania się Polsce, tych wiz po prostu nie otrzymają" - podkreślił.

Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinsp. Roman Kuster zwrócił uwagę, że w ramach ogólnopolskich działań wzmacniania oddziałów prewencji, od 1 czerwca taki dodatkowy oddział zostanie uruchomiony także w Ostrołęce. "To są więc dość pokaźne siły, którymi będzie dysponował komendant wojewódzki, gdyby była potrzeba wzmocnienia jeszcze bardziej służby w samej Komendzie Miejskiej Policji w Płocku" - dodał.

Zapewnił przy tym, że od wielu miesięcy, w związku z budową na terenie PKN Orlen kompleksu Olefiny III, wojewódzka komenda policji w Radomiu oraz jednostka policji w Płocku "ściśle współpracują", zarówno z koncernem, jak i wykonawcą inwestycji. Wspomniał przy tym, że współpraca ta obejmuje również transporty elementów ponadgabarytowych instalacji na teren budowy, których dotąd było 85, a w sumie planowanych jest ich ok. 500.

Umowę na budowę kompleksu Olefiny III w swoim głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku PKN Orlen podpisał ze spółkami Hyundai Engineering oraz Tecnicas Reunidas w czerwcu 2021 r. Inwestycja w fazie budowy ma potrwać do początku 2024 r. Uruchomienie produkcyjne instalacji planowane jest na początek 2025 r.

Według PKN Orlen, do pracy przy budowie instalacji w jego zakładzie głównym w Płocku zatrudniani są i będą m.in. pracownicy z Korei Płd., Indii, Malezji, Pakistanu, Filipin, a także z Turcji i Turkmenistanu. W marcu koncern wraz z wykonawcami inwestycji zapewnił, że przekaże policji, straży pożarnej i straży miejskiej oraz pogotowiu ratunkowemu w Płocku 160 translatorów, które ułatwią komunikację z zagranicznymi pracownikami kontraktu – pierwsze z nich już trafiły do służb.

Jak informował wtedy PKN Orlen, w translatory zostanie wyposażone również miasteczko, w którym będą mieszkali zagraniczni pracownicy – obiekt, który ma wkrótce zostać oficjalnie uruchomiony, będzie miał zabudowę kontenerową, a za jego budowę odpowiada konsorcjum Modular System i Zurad - spółka należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Miasteczko zostanie wyposażone w bieżącą wodę i elektryczność oraz kanalizację. Znajdzie się w nim także stołówka z całodziennym wyżywieniem oraz dwie pralnie z suszarniami.

PKN Orlen i jego Grupa Orlen to największe polskie przedsiębiorstwo, spółka akcyjna z udziałem Skarbu Państwa w wysokości 49,90 proc. Koncern ma siedem rafinerii w Polsce, Czechach i na Litwie, ok. 3,1 tys. stacji paliw w Polsce, Niemczech, Czechach, na Słowacji, na Litwie i na Węgrzech. Spółka działa na ponad 100 rynkach zbytu; koncentruje się na rynkach Europy Środkowej, Norwegii, Kanady i Bliskiego Wschodu.

Główny zakład produkcyjny PKN Orlen wraz z jego siedzibą znajduje się w Płocku - to największy w Polsce kompleks rafineryjno-petrochemiczny i jeden z największych w Europie. (PAP)

autor: Michał Budkiewicz

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
cezarycezarycezary
Dlaczego to inwestor decyduje kogo zatrudnić na terenie Polski? Przyjmijmy prawo takie jakie jest w Kanadzie. Powinno ono nakazywać, że wpierw oferty zatrudnienia składane są Polakom wg. stawek w danym zawodzie i branży jaka jest w Polsce. Jeśli nie ma Polaków chętnych do pracy, wtedy dopiero można zatrudnić obcokrajowców. Co więcej Dlaczego to inwestor decyduje kogo zatrudnić na terenie Polski? Przyjmijmy prawo takie jakie jest w Kanadzie. Powinno ono nakazywać, że wpierw oferty zatrudnienia składane są Polakom wg. stawek w danym zawodzie i branży jaka jest w Polsce. Jeśli nie ma Polaków chętnych do pracy, wtedy dopiero można zatrudnić obcokrajowców. Co więcej w Kanadzie nikt nie zatrudni kilkanaście tysięcy mężczyzn w jednym miejscu. Istnieją tam parytety migracyjne. Musi być 50% kobiet przy takim naborze. To zmniejszy ryzyko gwałtów, spadku bezpieczeństwa i konfliktów społecznych.
Przypomnę, że zamieszki w Niemieckim Berlitz wynikły z nie równowagi płci. Przyjechały tysiące mężczyzn z bliskiego Wschodu, którzy zechcieli zdobyć lokalne kobiety. Niemki chętne, ale Niemcy byli wściekli i wybuchły zamieszki. U nas będzie to samo młode kobiety będą zachwycone, ale mężczyźni będą wściekli. A przypomnę, że mamy w Polsce ogromną nadwyżkę singli nad singielkami ok. 1,1 mln a skali kraju wg. ostatniego spisu. Takie rzeczy też się prawnie reguluje, bo przynosi to więcej strat i problemów społeczeństwu.
gruking
Ale bzedty. Pokaż mi jakąkolwiek budowe w europie gdzie zachowane są parytety 50% kobiet....bo wszedzie widze tylko mężczyzn. A tyle kobiet by chciało murowac, kłaść panele i hydraulike.
cezarycezarycezary odpowiada gruking
Nie rozumiesz, a się pienisz. Dając pozwolenia o pracę w Polsce powinno wydawać się 50% wiz kobietom i 50% wiz mężczyznom. Dając 16 tys. zezwoleń w roku dla budownictwa trzeba też dać drugie 16 tys. zezwoleń dla przedszkolanek, pielęgniarek i opiekunek do osób starszych, których u nas brakuje. Poza tym, w większości przypadków Janusze Nie rozumiesz, a się pienisz. Dając pozwolenia o pracę w Polsce powinno wydawać się 50% wiz kobietom i 50% wiz mężczyznom. Dając 16 tys. zezwoleń w roku dla budownictwa trzeba też dać drugie 16 tys. zezwoleń dla przedszkolanek, pielęgniarek i opiekunek do osób starszych, których u nas brakuje. Poza tym, w większości przypadków Janusze biznesu ściągają do Polski mężczyzn, bo Ci wydajniej pracują, nie mają okresu i nie ma ryzyka, że zajdą w ciążę. Natomiast tak naprawdę znaczną część prac produkcyjnych i usługowych mógłyby wykonać kobiety. Jednak Janusze składają zapotrzebowanie wyłącznie na męzczyzn. Rząd zatem powinien olać potrzeby Januszy i skupić się na potrzebach społeczeństwa.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
CAŁE PIS! Z Jednej strony w mediach krzyczą ze bronią Polske przed zalewem obcych a cichaczem ścigają tysiące Turasów. Wszystko co mogą zwalają na złą UE a sami jezdżą do Brukseli i podpisują z wszystko co im sie daje do podpisania. Krzyczą o walce z mafiami VATOWSKIMI a tworza swoje własne zbożowe itd.. DŁUGO BY WYMIENIAĆ WOLACY!
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Mówią o dawaniu kontraktów polskim firmom, a jak przychodzi co do czego to kupuja koreanskie haubice, Amerykanskie Himarsy a kontrakty dają Tureckim. Nawet zboze wolą skupywać Ukrainskie niż Polskie. Po wyborach to w ogole was wygnaja Wolacy z tego kraju biedą i wyzyskiem na emigracje żeby zrobić miejsce Ukrainskim poddanym
tomitomi
...O! i w ten sposób hoduje się osobosztuki do roboty !
zwyciestwo_doskonale
Inteligentnym ludziom nie trzeba wiele mówić bo sami potrafią wyciągać wnioski. Na to liczę... Większości ludzi żyje się dobrze, mają swoje plany i spełniają marzenia. Niestety pewien odsetek ludzkiej populacji jest po prostu maltretowany, nawet dzieci, np. przez choroby. Jak to "maltretowanie" jest ważne w pełni uświadamiasz Inteligentnym ludziom nie trzeba wiele mówić bo sami potrafią wyciągać wnioski. Na to liczę... Większości ludzi żyje się dobrze, mają swoje plany i spełniają marzenia. Niestety pewien odsetek ludzkiej populacji jest po prostu maltretowany, nawet dzieci, np. przez choroby. Jak to "maltretowanie" jest ważne w pełni uświadamiasz sobie dopiero wtedy kiedy tobie coś złego się przytrafi. Wtedy raczej jest już za późno, nie masz siły, aby coś działać. Maltretowany marzy tylko o jednym, aby to się już skończyło. Jak wspaniale by było gdyby jutro rano obudzić się w raju lub nawet po prostu przestać istnieć? Co do nieistnienia, jeśli taka jest ostateczna prawda to ona i tak się dokona, nie mamy na to żadnego wpływu. Jaki to byłby cud dla takich ludzi, jaki wspaniały prezent, gdyby ludzkość opuściła ziemię i rankiem wszyscy obudzilibyśmy się w raju. To byłoby oddanie życia dla innego człowieka. Najwspanialszy dar jaki można ofiarować. Rozsądnie myśląc wcale dużo by nas to nie kosztowało. Po prostu trochę wcześniej przeszlibyśmy na drugą stronę, czyli tam gdzie wszyscy i tak musimy przejść. Zapewne taka śmierć byłaby idealna, bez najmniejszego cierpienia, bez długotrwałej choroby czy brudzenia pampersów w hospicjum. To najlepsza śmierć z możliwych, a przecież wszyscy musimy umrzeć. Nikt z nikim się nie rozstaje bo wszyscy odchodzimy razem i już o nikogo nie musimy się martwić bo nikogo tutaj nie zostawiamy. Przy okazji kończymy wszelkie spory i zmagania, całą tą ziemską rywalizację o dobrobyt, o szczęście, wszelkie zyski i straty, hossa i bessa, wzajemne wykorzystywanie. Najprawdopodobniej wszyscy osiągamy najwyższe szczęście w wieczności, najwyższe bogactwo, spełnienie wszystkich marzeń. Taki przynajmniej jest potencjał naszej świadomości. Ludzie tkz. oświeceni osiągają stan ponadczasowej doskonałości już tutaj na ziemi, a więc każda świadomość jest do tego zdolna. Zapewne każdy może osiągnąć ten stan idealny, legendarny raj. To właśnie może oznaczać czysta świadomość bez materialnej powłoki cielesnej. To może być korzystne także z wojskowego punktu widzenia. Prace nad idealną śmiercią mogą być bardzo interesujące dla wojska. Potencjalnie wszyscy wygrywamy, od miliardera do bezdomnego, wygrywa nawet komar. Trudno w to wierzyć, ale może jesteśmy jak ten kanarek w klatce, który od urodzenia przebywa w pułapce i nie znając innej rzeczywistości nie potrafi uwierzyć, że można sobie latać po bezkresnym niebie. Szczęśliwy miliarder, ale też bezdomny, szczęśliwa kobieta, ale też jej facet, wszyscy szczęśliwi, nawet kanarek, uwolniony z klatki, wolny jak ptak. Albo wszyscy będziemy szczęśliwi i bezpieczni, albo to nie ma sensu. Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego. Wszyscy wygrywamy. Zwycięstwo Doskonałe.

P.S.: Jak można pozwolić "zabić" własne dziecko nawet dla wyższego celu przerwania wszelkich cierpień? To czysta psychologia. To najsilniejszy mechanizm obronny "naszego" organizmu, który nas blokuje, miejmy tego świadomość. Zauważmy: Jeśli świadomość jest wieczna to dziecku absolutnie nic złego się nie stanie, zostanie tylko pozbawione zewnętrznej powłoki cielesnej i zostanie przeniesione do wyższego wymiaru niematerialnego. Nasze dziecko osiągnie całkowite bezpieczeństwo, szczęście i prawdziwą wolność, miejmy nadzieję, że na zawsze. Nic tutaj nie mamy do stracenia bo i tak wszyscy musimy przejść na drugą stronę... Prawdziwa wolność. Już nikt nic nie musi, tylko nirvana.
infinityhost
Cały czas im to powtarzam.
and00
to rasizm
Zachodni naukowcy i internacjonalistyczne autorytety już wielokrotnie udowodniły że wzrost liczby imigrantów nie powoduje wzrostu przestepczisci
tzn statystyki przestępstw rosną, ale to nie wina obcokrajowców
forfun
czyli społeczeństwo nie dość że nie zarobi to jeszcze dołoży do ich interesu wydając więcej na milicję.
brawo Orlen - tak sie łupi Polaków

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki