Organizacja WAS przyznała Snowdenowi symboliczny paszport światowy

Organizacja pozarządowa World Service Authority (WAS) z siedzibą w Waszyngtonie przyznała Edwardowi Snowdenowi "paszport światowy" - poinformował w czwartek WAS na Twitterze. Dokument ma wartość symboliczną i uznawany jest zaledwie przez kilka krajów.

Symboliczny wymiar tego dokumentu uznają Burkina Faso, Mauretania, Tanzania, Togo i Ekwador, który odmówił zresztą Snowdenowi prawa wjazdu na swoje terytorium.

"Należy koniecznie wyjaśnić, że paszport światowy przyznawany przez organizację World Service Authority ma charakter symboliczny i w tym sensie uznawany jest w naszym kraju, ale nie jest to ważny dokument zezwalający na wjazd do Ekwadoru" - poinformował na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych tego kraju Marco Albuja.

Według niego paszport taki "nie ma praktycznej wartości prawnej i nie stwarza gwarancji bezpieczeństwa wymaganych przez system identyfikacji i służby imigracyjne" Ekwadoru - podkreślił wiceminister.

W piątek azyl Snowdenowi zaoferowała Wenezuela. Zrobili to też prezydent Boliwii Evo Morales i prezydent Nikaragui Daniel Ortega.

Snowden, były współpracownik kontraktowy amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA), najprawdopodobniej przebywa od trzech tygodni w strefie tranzytowej moskiewskiego lotniska Szeremietiowo, dokąd przyleciał z Hongkongu. Nie może podróżować, gdyż władze USA anulowały jego paszport.

Aby udać się do Wenezueli, Snowden musiałby otrzymać stosowne dokumenty podróżne i znaleźć sposób na przelot do Ameryki Południowej. Jak dotąd nie ma informacji o tym, czy Snowden ma zamiar udać się do któregokolwiek z krajów, które zaoferowały mu schronienie.(PAP)

fit/ kar/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil