REKLAMA

Orban: Stanowisko Polski i Węgier w sprawie budżetu UE jest "twarde jak beton"

2020-11-27 09:12
publikacja
2020-11-27 09:12
fot. Krystian Maj / Kancelaria Premiera

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył w piątek, że stanowisko jego kraju i Polski w sprawie budżetu UE jest twarde jak beton i do porozumienia w tej sprawie dojdzie tylko wtedy, jeśli nie będzie wiązania kwestii gospodarczych z politycznymi.

„Wiązanie sporów politycznych ze sprawami gospodarczymi nie jest kwestią prawną, tylko decyzją polityczną kilku państw unijnych i Parlamentu Europejskiego. Nasze stanowisko (tj. Polski i Węgier) jest twarde jak beton, a ich to tylko wola polityczna. To drugie można zmienić, naszego nie. Jeśli do tego dojdzie, będzie jakieś porozumienie” – oznajmił Orban w Radiu Kossuth.

Dodał, że nie chce iść na kompromis w tej sprawie. „Nie chodzi o zawarcie kompromisu, tylko o znalezienie rozwiązania. Kompromis często nie jest rozwiązaniem, tylko złą decyzją” – ocenił.

Podkreślił, że zawsze można dojść do zgody, ale stanowisko Polski i Węgier jest jasne, a bez nich budżet nie powstanie.

Ostrzegł, że jeśli niemiecka prezydencja i Parlament Europejski będą obstawać przy powiązaniu gospodarczej sprawy zaradzenia kryzysowi z kwestiami politycznymi, będzie to nieodpowiedzialne i „zniszczą kilka europejskich krajów”.

Premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki i Viktor Orban we wspólnej deklaracji podtrzymali w czwartek stanowisko w sprawie budżetu UE na kolejnych siedem lat. "Nasze stanowisko jest niezmienne od początku negocjacji dotyczących propozycji budżetu, przedstawionych w 2018 r." - napisano w oświadczeniu.

W zawierającej sześć punktów deklaracji stwierdzono, że wspólnym celem obu rządów jest "przeciwdziałanie powstaniu mechanizmu, który nie tylko nie wzmocni, ale wręcz podważy zasadę praworządności w Unii poprzez zdegradowanie jej do roli narzędzia politycznego".

"Proponowana warunkowość obchodzi Traktat, stosuje niejasne definicje i niejednoznaczne terminy bez wyraźnych kryteriów, na których mogą opierać się sankcje, i nie zawiera żadnych sensownych gwarancji proceduralnych" - zaznaczono.

"Naszą wspólną propozycją jest ułatwienie szybkiego przyjęcia pakietu finansowego poprzez ustanowienie dwutorowego procesu. Z jednej strony wiązałby się on z ograniczeniem zakresu wszelkiej dalszej warunkowości budżetowej do ochrony interesów finansowych Unii, zgodnie z lipcowymi ustaleniami Rady Europejskiej. Z drugiej strony wymagałby on omówienia, w ramach Rady Europejskiej, kwestii ustanowienia związku pomiędzy zasadą praworządności a interesami finansowymi Unii" - napisano w deklaracji.

"W przypadku podjęcia decyzji o ustanowieniu takiego związku należy rozważyć podjęcie odpowiednich procedur przewidzianych przez Traktaty, w tym zwołanie konferencji międzyrządowej, w celu wynegocjowania odpowiednich zmian w Traktatach. Postanowiliśmy ujednolicić nasze stanowiska w tych sprawach. Ani Polska, ani Węgry nie zaakceptują żadnej propozycji, która zostałaby uznana przez drugie państwo jako nie do przyjęcia" - dodano.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
marxs
co się Unia cacka wywalić na zbity ryj z Unii i polskich i węgierskich faszystów następny dzień po wywaleniu z UE dolar nie po 4 zł a po 40 zł a głód,smród i ubóstwo jak za przedwojennej Sanacji jedynie co wcześniej mozna zrobić to referendum w Polsce Zachodniej
1as
Ani kroku do tyłu!
Walczymy o prawdziwą UE i Europę!
dlaczego_nie
Cytowanie Stalina musi być bardzo motywujące dla bolszewików
karbinadel
Tak jest, my wiemy lepiej co jest dobre dla pozostałych 25 krajów!!
jas2 odpowiada karbinadel
karbinadel, tym razem przyznam ci rację.
1as odpowiada dlaczego_nie
Duch stalina to się w KE unosi.
endes
Po czyjej stronie stoicie żałośni komentatorzy!?... Polski czy chcących upolitycznić nawet budżet komuchow z UE!?
Ślepi jesteście na zagrywki pseudoelity oderwanej od rzeczywistości i chcącej kontrolować rządy!?...Hę?
Jak w przypadku uchodźców... stworzą problem i potem bohatersko będą go rozwiązywać...
Durnota
Po czyjej stronie stoicie żałośni komentatorzy!?... Polski czy chcących upolitycznić nawet budżet komuchow z UE!?
Ślepi jesteście na zagrywki pseudoelity oderwanej od rzeczywistości i chcącej kontrolować rządy!?...Hę?
Jak w przypadku uchodźców... stworzą problem i potem bohatersko będą go rozwiązywać...
Durnota z idiotyzmem.... trzeba tych debili wysadzić z siodła UE
antek10
Jakos w 25 krajach nie ma problemu z praworzadnoscią. A moze to oni sie mylą a Polska ma rację? Po wyczynach Ziobry jakos cieżko mi w to uwierzyć.
marxs odpowiada antek10
ziobrowscy policyjni bandyci po cywilnemu lali po głowach pałkami teleskopowymi dzieci i młodzież protestujące przeciwko faszyzmowi w PISiej III RP tak wygląda PISowska ichnia "praworządność"

Powiązane: Walka o budżet UE

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki