REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Onico złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości

2019-08-02 07:59
publikacja
2019-08-02 07:59
Onico złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości
Onico złożyło wniosek o ogłoszenie upadłości
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Zarząd Onico SA poinformował o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości. Powodem jest niewypłacalność.

O złożeniu wniosku do o Sądu Rejonowego dla m.st Warszawy w Warszawie spółka poinformowała w czwartek po 23.00.

- Okolicznościami uzasadniającymi złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości emitenta jest niewypłacalność w rozumieniu art. 11 ust. 1 ustawy Prawo Upadłościowe, tj. utrata zdolności do wykonywania wymagalnych zobowiązań pieniężnych – informuje spółka.

Jednocześnie w tym samym komunikacie zawiadomiono o wniesieniu o wstrzymanie tego wniosku, w oczekiwaniu na decyzję sądu ws. wniosków złożonych przez wierzycieli spółki.

- Jednakże w związku z faktem, iż dwóch wierzycieli emitenta złożyło wnioski o otwarcia postępowania sanacyjnego względem emitenta, zarząd spółki wniósł o wstrzymanie rozpoznania ww. wniosku o ogłoszenie upadłości emitenta do czasu prawomocnego orzeczenia w sprawie ewentualnego otwarcia postępowania sanacyjnego – czytamy w komunikacie.

Onico zajmuje się obrotem paliwami, w tym LPG, diesla i biopaliw do polskich i międzynarodowych koncernów i do odbiorców indywidualnych. Realizuje transgraniczne dostawy paliw płynnych przy wykorzystaniu transportu drogowego, kolejowego i morskiego. Szerszej opinii publicznej Onico było znane jako sponsor tytularny warszawskiej drużyny siatkarskiej Onico Warszawa. Na początku lipca spółka informowała o rozpoczęciu przeglądu dostępnych opcji w zakresie finansowania działalności.

W ubiegłym tygodniu obligatariusze Onico zażądali przedterminowego wykupu obligacji o łącznej wartości nominalnej 16 mln zł. Jako powody takiego kroku wskazano „przedłużający się stan wstrzymania finansowania emitenta przez banki, nierealizowania warunków umów łączących obligatariusza oraz emitenta oraz w szczególności niezrealizowanie płatności na rzecz Skarbu Państwa co, w ocenie obligatariusza, należy uznać jako fakt, że spółka stała się niewypłacalna”. Z kolei kilka dni temu umowy kredytowe wypowiedziały spółce ING Bank Śląski, Alior Bank oraz BNP Paribas.

Głównym akcjonariuszem Onico jest Capitale Tre Investments, który ma 40,77 proc. akcji. To podmiot bezpośrednio kontrolowany przez Tomasza Turczyna. Kierującego zarządem spółki. Poza tym w akcjonariacie widnieją Lartiq TFI (dawniej Trigon TFI) z 26 proc. oraz firma Pamela — 9,27 proc. akcji.

Na zamknięciu czwartkowej sesji akcje Onico wyceniane były na 4,12 zł. Tymczasem jeszcze na początku kwietnia walory spółki kosztowały 90 zł.

[Aktualizacja: na początku piątkowej sesji akcje Onico tanieją o ponad 20 proc.]

MZ

Źródło:
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (3)

dodaj komentarz
znawca_inwestor
Ustawy o biopaliwach faworyzujące monopolistę (ów)
szyszekk
moze ktos mi wyjasnic jak do tego doszlo ?
panwitek
Czy zarząd tej firmy to normalni ludzie? A może mają interes w upadłosci? Jak można nie zauważyć złej sytuacji finansowej i jeszcze w maju walić grubą forsę na gwiazdy polskiej siatkówki?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki