REKLAMA
WAŻNE

Onet: były prezes GetBacku zeznał, że współpracował z CBA

2019-12-05 07:33
publikacja
2019-12-05 07:33

W zeznaniach Konrada K. znalazł się wątek jego współpracy z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym – donosi Onet.pl. Jeżeli to prawda, to służby mogły wiedzieć o fatalnej kondycji GetBacku jeszcze zanim jego upadek doprowadził do strat na ok. 2,6 mld z i pogłębił brak zaufania wobec polskiego rynku kapitałowego.

/ fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

W artykule „Bohater afery GetBack: byłem współpracownikiem CBA” Andrzej Stankiewicz, powołując się na zeznania byłego prezesa GetBacku, informuje, że Konrad K. „bardzo długo” przed wybuchem afery współpracował ze służbami. Przebywający od czerwca ubiegłego roku w areszcie K. miał mieć pseudonim „Zeus”. Z jego zeznań wynika, że przekazywał również informacje Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak dodaje Onet.pl, CBA, ABW i prokuratura nie potwierdziły, że Konrad K. złożył takie zeznania. Sam K. za pośrednictwem swojego adwokata ma otrzymać pytania portalu.

Kłopoty GetBack wyszły na jaw w kwietniu zeszłego roku, kiedy były prezes Konrad K. próbował nakłonić do dokapitalizowania spółki kontrolowane przez państwo PFR i PKO BP. GetBack podawał nieprawdziwe dane w raportach finansowych i ostatecznie nie spłacił obligacji. Według KNF GetBack SA wyemitował obligacje o łącznej wartości 2,58 mld zł, których posiadaczami były 9242 podmioty, w tym 9064 osoby fizyczne i 178 instytucji finansowych.

Efektem rozpoczętego przed rokiem przyspieszonego postępowania układowego było zawarcie pod koniec stycznia porozumienia z wierzycielami. Postanowienie w sprawie jego zatwierdzenia zostało wydane na początku czerwca. Dotychczas w sprawie GetBacku zostało zatrzymanych i usłyszało zarzuty 56 osób.

Notowane na GPW spółki wciąż są zawieszone. Dopiero na początku listopada spółka podała wyniki za okres 2017-2018. Na raporty tegoroczne wciąż czekamy.

 MZ/PAP

Źródło:
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
hulalula
Uczyłem się w jednej klasie szkoły podstawowej nr 31 w Radomiu i ta ciota nawet nie potrafiła kopnąc piłki, zamulony ale dobrze się uczył. Miał bogatych rodziców i co by nie mówić warto się uczyć a ja i wielu żywszych z klasy ciężko pracujemy.
colombo12
Czy w końcu wywołanie afery GB, zniszczenie IB oraz próba wrobienia Leszka Czarneckiego w tą aferę była elementem większy gry (planu Zdzisława) na przejęcie Getin Banku?
staryznajomy
Jakie państwowe spolki, banki, instytucje sprzedały swoje niesciagalne dlugi do Getbecku ? Powinny zwrócić te pieniądze!
Utopili swoje dlugi i niesciagalne należności w Getbacku a sami dzięki temu poprawili swoje współczynniki i wyceny.
kris74keh
Oddaj pieniądze inwestorom złodzieju a ty Czarnecki umożliwiłeś ten przekręt więc nie udawaj Greka . Wezwany jesteś do oddania kasy naciągniętym na obligacje Getback klientów twojego banku, których zapewniano ,że to bezpieczna ,opłacalna i gwarantowana lokata.
trybuch
Służby specjalne PiS tez brały udział w wyprowadzaniu kasy z GetBlack ??
hairy_portier
Trzeba odróżnić linię obrony kolesia od faktów. On jeśli uzna, że mu sie to opłaca może teraz powiedzieć wszystko. Być może liczy, że jako walczący z PiS mógłby liczyć na lepsze potraktowanie przez Sąd. No to teraz będzie wspólnie z Niemcami z Onet kreował rzeczywistość. Ale moim zdaniem przeliczy się. Sprawa Trzeba odróżnić linię obrony kolesia od faktów. On jeśli uzna, że mu sie to opłaca może teraz powiedzieć wszystko. Być może liczy, że jako walczący z PiS mógłby liczyć na lepsze potraktowanie przez Sąd. No to teraz będzie wspólnie z Niemcami z Onet kreował rzeczywistość. Ale moim zdaniem przeliczy się. Sprawa jest za gruba.
onepropos
Caly czas brakuje wiedzy ktorych bankow, zle kredyty zostaly wykupione. Chyba wiadomo powoli dlaczego...
hulk12
Wiadomo, na bankierze w poprzednich artykułach wspominano. 600+milionów wydano na portfele wierzytelności Aliora, PKO BP i Pekao grubo przepłacając;).
knf
Skoro CBA wiedziało o problemach spółki na kilka miesięcy przed wybuchem afery to znaczy, iż zachodzi duże prawdopodobieństwo, iż wręczenie nagrody przez GPW dla GetBack w kategorii „Optymalne wykorzystanie możliwości rynków prowadzonych przez GPW” było nakazane z góry i miało służyć umożliwienie sprzedaży Skoro CBA wiedziało o problemach spółki na kilka miesięcy przed wybuchem afery to znaczy, iż zachodzi duże prawdopodobieństwo, iż wręczenie nagrody przez GPW dla GetBack w kategorii „Optymalne wykorzystanie możliwości rynków prowadzonych przez GPW” było nakazane z góry i miało służyć umożliwienie sprzedaży akcji przez krajowe OFE a pan prezes GPW może mieć poważne kłopoty...

Powiązane: Kłopoty GetBacku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki