Od wtorku drożej w eurobanku i Citi Handlowym

analityk Bankier.pl

Od 1 sierpnia 2017 r. obowiązują nowe cenniki w eurobanku i Citi Handlowym. Klienci eurobanku będą musieli płacić 1,90 zł za wypłatę z bankomatów kwot niższych niż 100 zł. W Citi Handlowym rosną wybrane opłaty przy kartach kredytowych.

Oba banki zapowiadały podwyżki przed dwoma miesiącami. Taki wymóg nakłada na instytucje finansowe Ustawa o usługach płatniczych. Zmiany w obu przypadkach wchodzą w życie z dniem 1 sierpnia 2017 r. W eurobanku posiadacze rachunków Classic, Active i Prestige będą musieli płacić 1,90 zł, jeśli wypłacą z bankomatu obcego mniej niż 100 zł. Do tej pory operacja ta była bezpłatna – mogli korzystać ze wszystkich maszyn w kraju bez prowizji.

Wcześniej podobną opłatę wprowadziły dwa inne banki - mBank i Alior Bank. Od lutego klienci mBanku płacą 1,30 zł za wypłaty gotówki poniżej 100 zł. Dotyczy to wszystkich bankomatów w kraju. W Alior Banku opłata pojawiła się w lipcu. Bank pobiera 5 zł, jeśli klient wypłaci z bankomatu Euronet mniej niż 100 zł.

W Citi Handlowym zmienił się cennik dotyczący kart kredytowych. Zmiany nie dotyczą podstawowych opłat za obsługę i prowadzenie kart. Rośnie natomiast z 6 do 8 proc. (min. 10 zł) prowizja za wykonanie transakcji gotówkowej. Transakcja gotówkowa to nie tylko wypłata z bankomatu – to również przelewy z karty oraz w przypadku Citi - płatność w urzędzie pocztowym.

W nowym cenniku pojawia się nowa prowizja dla osób, które używają kart do zagranicznych zakupów. Od 1 września Handlowy będzie naliczał 2 proc. od transakcji przewalutowanej dynamicznie z waluty oryginalnej na walutę rachunku karty. Prowizja ta dotyczy transakcji, które zostały przewalutowane przez usługodawcę w momencie dokonania przez klienta transakcji – czyli w sytuacji, gdy klient skorzystał z usługi Dynamic Currency Conversion (DCC). Zatem klient albo skorzysta z zapłaty w walucie obcej i bank przewalutuje po swoim kursie (dolicza 5,8 proc.), albo klient skorzysta z DCC i cudzego przewalutowania (nie wiadomo w jakiej wysokości) i tu bank doliczy swoją prowizję 2 proc.

Od dziś obowiązuje też nowa opłata w wysokości 10 zł za spłatę zadłużenia karty kredytowej w bankomacie. Z 10 do 20 zł rośnie opłata za wykonanie tej operacji w placówce.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.