Od stycznia podwyżka akcyzy. Sejm odrzucił uchwałę Senatu

Sejm opowiedział się w piątek za 10-proc. podwyżką akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe - odrzucił uchwałę Senatu, który podwyżkom się sprzeciwił. Tym samym 1 stycznia 2020 r. półlitrowa butelka wódki może podrożeć - jak obliczyło MF - o ok. 1,4 zł, a paczka papierosów o ok. 1 zł.

(fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Za odrzuceniem uchwały Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustawy o akcyzie głosowało 240 posłów, przeciw było 202, 4 wstrzymało się od głosu.

Chodzi o uchwaloną przez Sejm, rządową nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która przewiduje 10-proc. podwyżkę stawek na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2020 r.

Senat w środę odrzucił nowelę. Senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska (KO) tłumaczyła wniosek w tej sprawie obawami, że ani jedna złotówka pochodząca ze wzrostu akcyzy nie trafi na realizację programu profilaktyki zdrowotnej, np. na walkę z chorobami nowotworowymi.

Według resortu finansów zmiana stawek akcyzy na używki wynika przede wszystkim z rosnących kosztów przeciwdziałania skutkom społecznym i zdrowotnym konsumpcji napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. Zdaniem MF za polityką prozdrowotną przemawia fakt, że w ciągu roku z powodu chorób odtytoniowych umiera blisko 70 tys. Polaków, a alkohol powoduje 12 tys. zgonów rocznie. Zwrócono też uwagę, że ostatnia podwyżka stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15 proc. i 5 proc.

Na zmianach budżet ma zyskać ok. 1,7 mld zł w przyszłym roku.

Jak szacuje resort finansów, wskutek podwyżki akcyzy np. półlitrowa butelka wódki może podrożeć o ok. 1,4 zł, a cena półlitrowej puszki piwa (o ekstrakcie 12 st. Plato) wzrosłaby o ok. 0,06 zł.

Wina o poj. 0,75 l mogą podrożeć o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o poj. 0,75 l - o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł). Natomiast tzw. wyroby pośrednie, np. wina porto o poj. 0,5 l, mogą zdrożeć o ok. 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł).

Ministerstwo Finansów obliczyło, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może podnieść cenę paczki papierosów (20 szt.) przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł.

Z zakresu przewidzianej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry, czyli niskoalkoholowy napój z gruszek, o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Jak zaznaczono, wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu - "w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa".

Wyłączenie obejmuje także akcyzę na papierosy elektroniczne, na które do końca czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka akcyzy. Wyroby te będą opodatkowane efektywną stawką akcyzy od 1 lipca 2020 r. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ skr/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
33 55 pluto85md

Maly przedsmak przyszlosci. Podatek cukrowy, podatek od malpek, ponad 130% wzrostu oplaty skladowiskowej, podwyzka akcyzy, wiekszy zus na umowy zlecenie, olata mocowa, podwyzka oplaty paliwowej. Zeby nie bylo mamy wysoki wzrost gospodarczy. Teraz pomyslcie co bedzie w kryzysie... i wyciagajcie wnioski...nie wazne kto bedzie wtedy rzadzil, to bedzie rachunek ze te rzady socjalistow. Bo w okresie 2,5 roku ze wzrostem ponad 5% PKB nie zrobiono zadnej reformy, dajacej oszczednosci dlugoterminowe, a wrecz jak w przypadku wiekj emerytalnego reforme cofnieto.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
28 28 jkl777

"TO NIE SOM NOWE PODATKI, TO SOM DANINY" / Becia Slotysowa z Zapupkowa

! Odpowiedz
17 36 anty12

A kiedy bedzie podwyzka kwoty wolnej od podatku do 30 k ? Grzesiu, cos mowili na spotkaniach KC ?

! Odpowiedz
2 66 r4k

"Zwrócono też uwagę, że ostatnia podwyżka stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe miała miejsce 1 stycznia 2014 r. i wynosiła odpowiednio 15 proc. i 5 proc."

A kiedy ostatnio dostosowywano progi podatkowe w PIT? Bez tego płacimy coraz wyższy podatek od inflacji.

! Odpowiedz
9 42 pazdzioch_indastries

ubiją małe browary robiące dobre piwo

! Odpowiedz
26 77 ertom

Po cholerę ten senat jest, skoro jest od niczego?

! Odpowiedz
59 52 palestrina

Nie pale bo jestem mądry, pije wódkę od czasu do czasu, najlepsze gatunki - ta podwyżka mnie g ówno obchodzi

! Odpowiedz
31 77 _jasko

Janusz Korwin-Mikke: "Rząd opodatkuje alkohol, żeby ludzie nie pili, opodatkowuje pracę, żeby ludzie nie pracowali, a tak naprawdę chodzi o to, żeby kasę nabić. To jest oczywiste!"

! Odpowiedz
13 69 karbinadel

Oni uważają, że jak podniosą podatki, to sprzedaż pozostanie na takim samym poziomie - i na tej podstawie obliczają wpływy. Zadziwia mnie ten kompletny brak znajomości psychologii (pan Sztyc z Vabank II).

! Odpowiedz
29 8 andre_van_danswijk

Na jakiej podstawie wnosisz, że tak uważają?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil