Od listopada zmiany w kontroli ruchu drogowego

Nowe obowiązki i uprawnienia kierowców aut oraz kontrolujących zawarto w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego - przekazało biuro prasowe MSWiA. Nowe przepisy mają wejść w życie od listopada.

(fot. Sławomir Olzacki / FORUM)

Jak napisano w komunikacie MSWiA, głównym celem zmian w rozporządzeniu jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji. "Dotyczy to między innymi kwestii miejsc postoju pojazdów organów kontroli ruchu drogowego w czasie kontroli" - wskazano w komunikacie. W rozporządzeniu zapisano też, że podczas prowadzenia działań kontrolnych dopuszcza się postój radiowozu w miejscu, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Jak dodali urzędnicy z biura prasowego, od listopada kierowcy i funkcjonariusze zyskają nowe obowiązki i uprawnienia. "Policjant, a także inspektor Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusz Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej oraz Służby Celno-Skarbowej, podczas kontroli drogowej, będzie mógł sprawdzić przebieg zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie" - napisali w komunikacie. Dodali też, że będzie także możliwość, w przypadku zastrzeżeń po wstępnej kontroli technicznej pojazdu użytkowego na przykład ciężarowego lub autobusu, skierowania go na bardziej szczegółowe badania. Według MSWiA pomoże to wyeliminować z dróg niesprawne samochody.

Nowe przepisy rozszerzają również katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Funkcjonariusz będzie mógł to zrobić, jeśli np. kierowca zadeklaruje chęć zapłaty mandatu za pomocą karty płatniczej lub innego instrumentu płatniczego.

Według nowego rozporządzenia policjant w mundurze nie będzie musiał legitymować się każdemu kierowcy podczas przeprowadzania szybkich testów trzeźwości. Zawarte w rozporządzeniu nowe regulacje dotyczą ponadto zrywania plomb w celu kontroli przewożonych odpadów. "W razie wątpliwości co do przewożonego ładunku wolno będzie kontrolującemu zerwać plombę zabezpieczającą" - przekazało MSWiA.

Przepisy określają także warunki wykonywania kontroli transportu odpadów przez inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska oraz procedury dotyczące kontroli pojazdów służb specjalnych.

Tak jak obecnie, do kontroli będą mogli zatrzymać kierowców: policjanci, inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, Służby Celno-Skarbowej, straży gminnych, straży leśnych oraz straży parku, jak również osoby działające w imieniu zarządcy drogi w obecności policjanta lub inspektora. "Nowym uprawnionym do kontroli w zakresie transportu odpadów, w obecności wybranych uprawnionych, np. policjanta są inspektorzy Inspekcji Ochrony Środowiska" - dodali w komunikacie.

Według MSWiA konieczność wydania rozporządzenia wynika z dostosowania przepisów do ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o transporcie drogowym. Ustawa ta wdraża do prawa krajowego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącą drogowej kontroli technicznej pojazdów użytkowych. "Obecnie zamieszczony projekt znajduje się jeszcze w fazie uzgodnień międzyresortowych, dlatego też ostateczne zapisy mogą ulec zmianie" - dodano. (PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ robs/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 6 django

No już widzę to jak się zatrzymuję bo leśniczy mi macha lizakiem.

! Odpowiedz
7 8 rekin1986

Kwestia tego jaki jest policjant mojemu ojcu ostatnio wlepili mandat 50 zł za brak trójkąta w samochodzie oraz brak gaśnicy podczas kontroli drogowej pech chciał , że trafił na dwóch policjantów którzy jako jedyni w mieście mają uprawnienia do przeglądu gaśnic oraz hydrantów bo są BHP-owcami z wykształcenia i znają tematykę gaśnic i hydrantów od podszewki

Nie wiedziałem , że mój ojciec nie ma w samochodzie gaśnicy oraz trójkąta
Żebym wiedział to bym mu to z pracy przyniósł robę na co dzień przeglądy i naprawy gaśnic oraz przeglądy hydrantów oraz klap dymnych i zraszaczy przeciwpożarowych przyniosłem do domu 2 gaśnice 2 kg każda do obydwu samochodów oraz trójkąty i apteczki z firmy niby głupota komplet 100 zł ale za głupotę się płaci

To jest trzecia największa głupota za którą można dostać mandat
Pierwszą jest niezapięcie pasów drugą rozmowa przez telefon w czasie jazdy bez zestawu głośnomówiącego o wsiadaniu po kielichu nie ma mowy by się pozbyć prawa jazdy to samo za przekroczenie prędkości ale dostanie mandatu za gaśnicę i trójkąt to już totalna głupota

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 26 po_co

Państwo prawa... policjant zatrzymuje kogo chce i kiedy chce już nawet nie musi mieć podejrzeń co do tego czy dana osoba może być czemukolwiek winna.
Doskonale wiem, że jesteśmy tego nauczeni od blisko 200 lat ale to nie jest wolność !

Niedawno słyszałem jak jeden policjant powiedział bardzo ważne słowa, odpowiadając na pytanie dlaczego nie informują kierowców o swojej obecności tylko prowadzą kontrolę prędkości w sposób który minimalizuje możliwość ich zauważenia, policjant powiedział "jesteśmy od egzekwowania prawa".

Zgadzam się z tym człowiekiem w 100%, więc pytam jakie prawo egzekwuje policjant zatrzymując mnie do kontroli i badając mnie alkomatem ? Jestem za tym aby walczyć z alkoholikami na drodze ale co będzie dalej, zaczną nas poddawać badaniu per rectum czy aby czasem nie przewozimy narkotyków w odbycie ?

Godząc się na takie zmiany dajemy jasny sygnał, że władza ma prawo wchodzić nam z butami do domu - a takiego prawa nie ma. Nawet za czasów PRL nie można było ludzi inwigilować tak jak robi się to dzisiaj i potrzebni byli do tego specjalni współpracownicy.

Szkoda, że ludzie tak łatwo poddają się tej cholernej karuzeli strachu bo zamiast prowadzić dziwaczne kontrole wystarczy zaostrzyć prawo i tak jak powiedział to policjant zacząć je egzekwować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 36 karbinadel

A dlaczego badania techniczne tylko ciężarówek i autobusów? A nie starych osobowych rzęchów poskładanych z kawałków?

! Odpowiedz
18 53 dziki_losos

Jeśli płace w budżetówce nie będą rosły, to w przyszłym roku strajk będzie wyglądał tak: jedziesz, zatrzymuje Cię policja na kontrolę trzeźwości. Zbadany, jedziesz dalej 10 metrów, a tam gość z ITD Cię kontroluje. Następnie żandarm, potem celnik, strażnik miejski, i inspektor środowiska. Dodatkowo, jeśli protest będzie pod KPRM, to na końcu przywitają nas strażnicy: parkowy i leśny (bo jest obok park Łazienkowski i ma drzewa). A po ujechaniu tych nędznych 50m... przeszukanie wszystkiego przez straż graniczną, bo może wjechaliśmy właśnie z Białorusi i coś przemycamy.
Nie za dużo trochę tych służb, które mogą nas "kontrolować"? Kto je kontroluje?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 48 wizytator

A po co to komu?
A dlaczego?

! Odpowiedz
52 16 eagleeye

Wreszcie !!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil