REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Od lipca partie polityczne będą informować o wpłatach na ich rzecz

2022-05-27 16:46
publikacja
2022-05-27 16:46
Od lipca partie polityczne będą informować o wpłatach na ich rzecz
Od lipca partie polityczne będą informować o wpłatach na ich rzecz
fot. daily_creativity / / Shutterstock

Partie polityczne od lipca będą musiały publikować w internecie informacje dotyczące dokonanych na ich rzecz wpłat, a także informacje dotyczące zawartych przez ugrupowania umów. W piątek resort finansów opublikował rozporządzenia z wzorami takich rejestrów.

Zgodnie z obwieszczeniem marszałek Sejmu Elżbiety Witek z 14 lutego br., dotyczącym nowelizacji ustawy o partiach politycznych, ugrupowania od lipca tego roku będą zobowiązane do zamieszczania na swoich stronach internetowych i bieżącego aktualizowania rejestrów zawartych umów, a także rejestrów dokonanych na ich rzecz wpłat przekraczających w jednym roku 10 tys. zł.

Aby umożliwić partiom politycznym realizację tego obowiązku, szefowa MF Magdalena Rzeczkowska w poniedziałek podpisała rozporządzenia zawierają wzory takich rejestrów; opublikowano je w piątek.

Rejestry wpłat na rzecz partii politycznej, mają zawierać informacje na temat: danych osoby dokonującej wpłaty, wysokości oraz daty wpłaty.

Z kolei rejestry umów zawartych przez partie mają zawierać m.in.: numer umowy, datę i miejsce jej zawarcia, a także okres obowiązywania. Mają się w nich także znaleźć oznaczenie stron umowy, przedmiotu umowy, jej wartość, a także tryb zawarcia umowy.

Rozporządzenia resortu finansów wejdą w życie 1 lipca. (PAP)

rbk/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ehud
Skąd partie mają pieniądze?

Z dolnośląskiego oddziału PCK wyprowadzono nie tylko 1,1 mln zł, ale także przekazywane dla ubogich jedzenie. Śledczy, którzy od kilku lat prześwietlają sprawę, nie mogą się doliczyć 46 ton darów. Według świadków rozdawano je przy okazji kampanii wyborczej polityków PiS. Jeden z głównych podejrzanych
Skąd partie mają pieniądze?

Z dolnośląskiego oddziału PCK wyprowadzono nie tylko 1,1 mln zł, ale także przekazywane dla ubogich jedzenie. Śledczy, którzy od kilku lat prześwietlają sprawę, nie mogą się doliczyć 46 ton darów. Według świadków rozdawano je przy okazji kampanii wyborczej polityków PiS. Jeden z głównych podejrzanych w tej sprawie zeznał prokuratorom, że 7 tys. zł z ukradzionych PCK pieniędzy wpłacił na rzecz kampanii wyborczej obecnej minister edukacji Anny Zalewskiej. PKW zatwierdziła finansowe sprawozdanie wyborcze PiS, bo nie ma uprawnień weryfikowania prawdziwości przedstawionych rozliczeń"

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1785194,1,skad-partie-maja-pieniadze.read
ehud
Toż to wszyscy podatnicy ich utrzymują, nie? Kto niby płaci za ochroniarzy czy za limuzynę Kaczyńskiego? Krewni z Jerozolimy?
ehud
Ciekawe jak to możliwe, że kierowca Kaczyńskiego jest milionerem?

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1781026,1,jak-to-mozliwe-ze-kierowca-kaczynskiego-jest-milionerem.read

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki