REKLAMA

Obroty na GPW niższe i bez znaczących debiutów. NewConnect wysycha

Michał Kubicki2022-07-05 15:07redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-07-05 15:07
Obroty na GPW niższe i bez znaczących debiutów. NewConnect wysycha
Obroty na GPW niższe i bez znaczących debiutów. NewConnect wysycha
fot. Borys Skrzyński / / Puls Biznesu

Obroty na GPW w pierwszym półroczu 2022 r. były o 3,2 proc. mniejsze niż w analogicznym okresie 2021 r., ale tylko za sprawą bardzo dobrego marca. Z kolei na NewConnect handluje się już mniej niż przed pandemią.

Miesięczne dane publikowane przez Giełdę Papierów Wartościowych o obrotach na rynku głównym i rynku alternatywnym pokazują ich spadek w pierwszym półroczu 2022 r. Chociaż na GPW wartość obrotów była mniejsza tylko o 3,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego, to na NewConnect spadek ten wyniósł aż 61,2 proc.

Rynek główny

Warto jednak zaznaczyć, że w wynikach pierwszych sześciu miesięcy 2022 r. mocno kontrybuowały obroty za marzec, które wyniosły aż 43,8 mld zł według arkusza zleceń. To był też jedyny miesiąc w tym roku, kiedy główne indeksy zaliczyły wzrosty. WIG20 był wyżej o 6,66 proc., a WIG zyskał 6,15 proc. Średnia dziennych obrotów przekroczyła 1,9 mld zł i była najwyższa w badanym okresie.

Kolejne miesiące przyniosły jednak spadek obrotów według arkusza zleceń, a najmniej jak do tej pory handlowano właśnie w czerwcu, kiedy obroty wyniosły tylko 17,73 mld zł i były aż o 30,4 proc. mniejsze rok do roku. Mało, zwłaszcza że to miesiąc rozliczania kontraktów terminowych, kiedy obroty zazwyczaj są dwa razy większe.

opracowanie własne na podstawie danych GPW

Z reguły okres letni to mniejsze zainteresowanie inwestorów, a w ostatnich 30 miesiącach najmniej handlowano w sierpniu 2021 r. – ledwie 17,70 mld zł, co dało 800 mln zł dziennej średniej. O ile w tamtym okresie WIG był w fazie wzrostu i zbliżał się do historycznego szczytu, o tyle w tym roku być może będzie szukał dna obecnie trwającego trendu spadkowego.

Nie było w tym roku także żadnego znaczącego IPO, które, zwłaszcza w dniu debiutu spółki o dużej kapitalizacji, potrafi mocno przełożyć się na sesyjny handel. W ubiegłym roku podczas debiutu Huuuge, w lutym, handlowano jego akcjami o wartości 682 mln zł. Z kolei przy Pepco w maju 2021 r. obrót w czasie pierwszej sesji wyniósł 814 mln zł. 

Rynek alternatywny

Niepokojące są dane z rynku NewConnect pokazujące jak małym zainteresowaniem inwestorów cieszy się handel na rynku alternatywnym. Czerwcowe średnie obroty bywwły poniżej 8 mln zł – to najmniejsza wartość za ostatnie 30 miesięcy. Nawet biorąc pod uwagę "letni" czerwiec, obroty były niższe niż przed pandemią.

W czasie pandemicznej hossy blisko 100-milionowe dzienne obroty w lipcu 2020 r. zaprowadziły NCIndex na kilkuletni szczyt. Więcej handlowano jeszcze tyko w październiku 2020 r., kiedy następował już odwrót, a rynek rozpoczynał trwający do dziś trend spadkowy.

opracowanie własne na podstawie danych GPW

Według arkusza zleceń w czerwcu na całym New Connect obroty wyniosły nieco ponad 165 mln zł. Natomiast w najlepszym pod tym względem październiku 2020 r. w ciągu miesiąca wykręcono blisko 2,7 mld zł przy ok. 122 mln zł dziennych obrotów. Od maja 2021 r. handluje się tam mniej niż 20 mln zł dziennie, a od maja 2022 r. średnia nie przekracza nawet 10 mln zł na wszystkich spółkach. Dla inwestorów z większym kapitałem to czarna plama na mapie płynnych aktywów.

Kapitalizacja 375 spółek krajowych notowanych na Głównym Rynku w czerwcu 2022 r. wyniosła 554,5 mld zł. Łączna kapitalizacja 420 spółek krajowych i zagranicznych notowanych na Głównym Rynku sięgnęła 1093,4 mld zł.

Z kolei na New Connect kapitalizacja wszystkich 382 spółek przekraczała na koniec czerwca nieco ponad 15 mld zł, Z czego 378 spółek krajowych wyceniano na ok. 14,87 mld zł, a 4 spółki zagraniczne na ok. 130 mln zł.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Czy to dobry moment na inwestowanie?

Czy to dobry moment na inwestowanie?

Komentarze (1)

dodaj komentarz
lebski_gosc
Sama banksterka do tego doprowadziła, setki instrumentów jak gier w kasynie, do tego automaty prawie na każdej spółce. Grajta se sami ze sobą.

Powiązane: Bessa na giełdzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki