REKLAMA

Ruszył system raportowania transakcji dot. obligacji oszczędnościowych oparty na blockchainie

2021-01-28 13:08
publikacja
2021-01-28 13:08
Ruszył system raportowania transakcji dot. obligacji oszczędnościowych oparty na blockchainie
Ruszył system raportowania transakcji dot. obligacji oszczędnościowych oparty na blockchainie
fot. Mateusz Szymański / / Bankier.pl

Ministerstwo Finansów wspólnie z PKO BP oraz Krajową Izbą Rozliczeniową uruchomiło system raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych oparty na blockchain - poinformował w czwartek resort. Podkreślił, że to innowacyjne i perspektywiczne rozwiązanie.

Jak podało MF w komunikacie, system zapewniający bezpieczeństwo danych dotyczących transakcji na obligacjach oszczędnościowych został uruchomiony w resorcie i PKO BP w grudniu 2020 r. Opracowano go we współpracy KIR, PKO Banku Polskiego, partnerów technologicznych IBM i Coinfirm, w porozumieniu z ministerstwem. Wyjaśniono, że sieć utworzona na bazie technologii blockchain HLF, ze względu na swoje zdecentralizowanie, gwarantuje nienaruszalność i niezmienność procesowanych danych. W oparciu o tak zbudowaną i zabezpieczoną bazę możliwe będzie, przy użyciu stworzonej w tym celu aplikacji, generowanie raportów bazujących na aktualnych danych.

"Lepsze poznanie i zastosowanie technologii blockchain otwiera drogę do szerszego jej wykorzystania w procesie sprzedaży i dystrybucji obligacji skarbowych, ale nie tylko. Uruchomienie w Ministerstwie Finansów innowacyjnego rozwiązania w zakresie pozyskiwania i raportowania danych pozwoli skutecznie wesprzeć proces zarządzania segmentem detalicznych instrumentów skarbowych. To funkcjonalne, a zarazem perspektywiczne narzędzie" - podkreślił cytowany w komunikacie dyrektor Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów Karol Czarnecki.

Resort finansów wskazał, że KIR, działający jako hub technologiczny dla krajowego sektora finansowego oraz PKO Bank Polski mają już na koncie wspólnie zrealizowane projekty w zakresie rozwoju usług na bazie blockchain Hyperledger Fabric (HLF).

"Wdrożenie przeprowadzone z Ministerstwem Finansów i KIR jest precedensem w obszarze jednostek sektora publicznego w Polsce. Jako lider sektora bankowego, dostrzegamy potrzebę ciągłego eksplorowania możliwości stwarzanych przez nowe technologie, co udowodniliśmy już wielokrotnie. Dzięki rozwiązaniom takim jak system raportowania transakcji zawartych na oszczędnościowych obligacjach skarbowych, mamy możliwość zwiększania świadomości naszych partnerów z zakresu zalet, realiów implementacji oraz praktycznych zastosowań technologii blockchain" - powiedział wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego Adam Marciniak.

Dotychczas KIR i PKO BP udostępniły takie narzędzia, jak trwały nośnik oraz trwały nośnik 2.0, umożliwiające bezpieczne dostarczanie i przechowywanie dokumentów w sposób całkowicie cyfrowy. W listopadzie 2020 r., dzięki współpracy KIR, PKO Banku Polskiego, IBM, Chmury Krajowej, UKNF, Fundacji Fintech Poland oraz Fundacji Cyberium uruchomiono pierwszą w Polsce Piaskownicę Blockchain, gdzie innowatorzy mogą w bezpiecznym środowisku nieodpłatnie testować swoje rozwiązania przed wprowadzeniem ich na rynek - wskazał resort.

"Wierzymy, że blockchain to technologia, której rozwój warto wspierać. Widzimy korzyści, jakie daje praktyczne zastosowanie blockchain, niezależnie od branży. Współpraca z PKO Bankiem Polskim pozwala wspólnie wyznaczać nowe standardy nie tylko dla sektora finansowego, ale dla całej gospodarki" - stwierdził prezes zarządu KIR, Piotr Alicki.

Resort finansów zaznaczył, że szacowana wartość globalnego rynku rozwiązań blockchain, wg ekspertów, do końca 2025 roku wyniesie 39,7 miliardów dolarów. Sektor finansowy plasuje się w awangardzie beneficjentów praktycznego zastosowania tej technologii - dodało MF. (PAP)

Autor: Karolina Mózgowiec

kmz/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki