REKLAMA

Obajtek oskarża Tuska ws. Lotosu. Dowodem odtajniona notatka

2022-05-16 10:45
publikacja
2022-05-16 10:45
Obajtek oskarża Tuska ws. Lotosu. Dowodem odtajniona notatka
Obajtek oskarża Tuska ws. Lotosu. Dowodem odtajniona notatka
/ FORUM

Odtajnienie notatki z 2011 roku ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada wskazuje, że rząd Donalda Tuska zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią Lotosu w Gdańsku - wynika z wypowiedzi prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka cytowanego w przesłanym PAP komentarzu.

"Potwierdziło się to, o czym mówimy od dawna - rząd Donalda Tuska zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią w Gdańsku. To działania wbrew polskiej racji stanu. My, w trakcie trudnych negocjacji z Komisją Europejską, od samego początku mówiliśmy, że zachowanie kontroli nad rafinerią jest priorytetem. I to nam się udało" - stwierdził szef Orlenu w komentarzu przesłanym PAP.

W poniedziałek rano RMF FM podało na swojej stronie internetowej, że rząd Platformy Obywatelskiej dopuścił w 2011 roku rosyjskie firmy do prywatyzacji Lotosu. Odbyło się to tydzień po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych.

RMF FM powołało się na odtajnioną notatkę ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada. Z dokumentu wynika, że wśród trzech firm, które zostały dopuszczone do procesu sprzedaży, były: rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria Energy, której rosyjscy akcjonariusze działali wcześniej w Polsce jako J&S.

Cytowany w przesłanym PAP komentarzu Daniel Obajtek stwierdził, że PKN Orlen jest krytykowany za fuzję z Lotosem przez opozycję, która w 2011 r. nie widziała problemu w sprzedaży całego Lotosu firmom rosyjskim.

"Jeśli zrealizowałby się czarny scenariusz pisany w 2011 r. przez ówczesny rząd, nie byłoby dzisiaj mowy o dywersyfikacji dostaw surowców, do rafinerii gdańskiej trafiałoby 100 proc. ropy z Rosji, a polski rynek byłby całkowicie uzależniony od dostaw paliw z tego kierunku" - podkreślił prezes Orlenu.

Obajtek przypomniał, że płocki koncern wynegocjował z Komisją Europejską warunki, które gwarantują dalszy rozwój wszystkich zaangażowanych podmiotów, w tym Lotosu.

"Budujemy multienergetyczną firmę, która będzie osiągać 250 mld zł przychodów i docierać do około 100 mln klientów. Nie tylko zachowamy kontrolę nad rafinerią w Gdańsku, będziemy dysponować środkami na inwestycje, również w nowe, perspektywiczne obszary. Fundamentem realizacji środków zaradczych jest też umowa na dostawy ropy naftowej do 20 mln ton rocznie, co pokryje aż 45 proc. zapotrzebowania całej nowej Grupy Orlen" - zaznaczył Obajtek.

"Tym samym realnie wzmacniamy niezależność energetyczną - nie tylko Polski, ale całej Europy Środkowej. Potrafimy skutecznie przeprowadzić proces przejęcia z korzyścią dla spółek, ich akcjonariuszy i klientów, i polskiej gospodarki. To wyraźnie przeszkadza opozycji, której jedynym pomysłem było oddanie kontroli nad strategicznymi aktywami nawet w rosyjskie ręce. My gwarantujemy, że tak się nie stanie" - dodał prezes PKN Orlen.

W sierpniu 2020 r. Orlen podpisał porozumienie ze Skarbem Państwa i Grupą Lotos dotyczące realizacji transakcji nabycia akcji gdańskiej Grupy, a w konsekwencji przejęcia nad nią kontroli kapitałowej.

PKN Orlen poinformował w połowie stycznia, w ramach wyznaczonych wcześniej przez Komisję Europejską środków zaradczych dotyczących planowanego przejęcia Grupy Lotos, że Saudi Aramco ma kupić 30 proc. udziałów w rafinerii Lotosu, węgierski MOL - 417 stacji paliw Lotosu, a Unimot - bazy paliw.

Jednocześnie koncern podpisał z Saudyjczykami umowy: na dostawy ropy, współpracę w obszarze badań i rozwoju oraz wspólne analizy dotyczące inwestycji w obszarze petrochemii.

(PAP)

pif/ mk/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (64)

dodaj komentarz
darius19
a czy nie kojarzy wam sie to z metodami KGB? Kwity na kogos?
prs
Manager na stanowisku jak Obajtek nie powinien uzywac slow typu "udalo sie"..

Pozatym.. "opozycja" w Polsce to jeden wielki wstyd..
drabio
Klasyka polityki w wykonaniu PIS... Za to co sam robi obwinia Tuska.

Kręci się jak g....no w przeręblu byle ukręcić loda na sprzedaży Lotosu...
darius19
idą wybory. Trolle ze wschodu juz aktywnie mieszaja. I na horyzoncie mocno cuchnace metody rodem z KGB?
koperytko
W TVPis kolejny przy.głup z PO - przychody z prywatyzacji w 2016 roku były wyzsze niż w 2015 roku - jaka partia taki elektorat
olmert
Ten najsłynniejszy wójt PRL-bis głównie kupuje, a konkretnie grunty i nieruchy. Jego nazwisko widnieje aż w 40 księgach wieczystych!

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/daniel-obajtek-i-jego-majatek-prezes-pkn-orlen-ma-juz-39-nieruchomosci/prmpf07
pstrzezek
Omlet z demeryta69 dalej się smaży ;) Za szybko się ujawniłeś ale wiem że nie mogłeś wytrzymać ;)
olmert2022-05-16 11:30
Kosher Family Feud :)
olmert 2022-05-16 13:24
Żydzi już od ponad 30 lat wyprzedają majątek narodowy Polaków. Zaczęło się od Sachsa, Balcerowicza i Lewandowskiego. Później przyszedł czas na duet Buzek-
Omlet z demeryta69 dalej się smaży ;) Za szybko się ujawniłeś ale wiem że nie mogłeś wytrzymać ;)
olmert2022-05-16 11:30
Kosher Family Feud :)
olmert 2022-05-16 13:24
Żydzi już od ponad 30 lat wyprzedają majątek narodowy Polaków. Zaczęło się od Sachsa, Balcerowicza i Lewandowskiego. Później przyszedł czas na duet Buzek-Maryjan i groteskowy wałek z PZU. Następny był Tusk, który chciał Turkom sprzedać LOT !!
olmert2022-05-16 16:02
Na tej focie Rudy mi kogoś przypomina :)
inwestor.pl
Obajtek, kiedy w TVP ogłosisz, że PGNIG obniża ceny i nie zarabia na Polakach? Rekordowy zysk Orlenu wziął się przecież ze sprzedaży hot-dogów na stacjach, a nie z marży 31$ na baryłce ropy. Czekamy.

Rodacy kamraci

Powiązane: Fuzja Orlenu i Lotosu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki