REKLAMA

Obajtek: Planujemy wybudować pierwszy mały reaktor atomowy w Polsce za trzy lata

2022-12-01 11:14, akt.2022-12-01 12:33
publikacja
2022-12-01 11:14
aktualizacja
2022-12-01 12:33

Planujemy za trzy lata wybudować pierwszy SMR w Polsce - powiedział w czwartek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Przyznał, że rozmawiał z premierem i innymi przedstawicielami rządu o regulacjach prawnych w zakresie atomistyki, które mają dać szansę na jej rozwój.

Obajtek: Planujemy wybudować pierwszy mały reaktor atomowy w Polsce za trzy lata
Obajtek: Planujemy wybudować pierwszy mały reaktor atomowy w Polsce za trzy lata
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

W czwartek podczas VII Kongresu Polskiego Kapitału prezes PKN Orlen powiedział, że nowe technologie są konieczne. To nie jest tylko środowisko, to jest nasze bezpieczeństwo. "Doszukujmy się w nich bezpieczeństwa, ekologii, ale doszukujmy się też naszej przyszłości naszego biznesu. Tego nie da się oderwać od siebie, to jest wszystko bardzo ważne" - dodał.

We wrześniu br. "w Karpaczu ogłosiliśmy neutralność klimatyczną do 2050. I to nie tylko było związane ze środowiskiem. To przede wszystkim było związane z biznesem" - mówił.

Zaczęliśmy realizować tę strategię. Strategię, która polega na zbudowaniu silnej, mocnej firmy nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Po pierwsze aby ta firma miała odpowiedni kapitał, odpowiednią wielkość, odpowiednie filary działalności, by ta firma była multienergetyczna, by mogła przeprowadzać procesy inwestycyjne. (...) Musi być koło zamachowe transformacji - firma, która będzie miała kapitał, zyski i technologie" - mówił. Dodał, że firma o odpowiedniej wielkości ma zupełnie inną pozycję jeżeli chodzi o partnerstwo z innymi firmami.

"Mamy rynek, ale musimy mieć też technologie; to jest kwestia zeroemisyjnej energetyki" - dodał. Zdaniem prezesa PKN Orlen, przede wszystkim jest to energetyka atomowa, to są MMR, SMR (małe reaktory atomowe - PAP)". Państwo realizuje projekt dużego atomu, to dobry kierunek, ale następnym - tzw. energetyką atomową rozporoszoną powinny być MMR i SMR - ocenił.

"Planujemy za trzy lata zacząć budować pierwszy SMR w Polsce. Jak się uda, w 2028 r. (...) musimy ten pierwszy SMR zbudować" - powiedział Obajtek.

"Nie możemy cofnąć procesów inwestycyjnych.(...) Trzeba patrzeć, ile biznes inwestuje w nowoczesne technologie. Mówimy o dochodach Orlenu w ciągu tych 6 lat i trzech kwartałów - było to 50 mld zł, ale zainwestowaliśmy też około 50 mld zł. Nie kumulujemy kapitału, my ten kapitał inwestujemy i to nie tylko dla własnego biznesu, ale dla budowy zeroemisyjności" - zaznaczył.

Na początku lipca br. Orlen Synthos Green Energy złożył wniosek o ocenę technologii SMR do Państwowej Agencji Atomistyki.

Jesienią 2019 r. Synthos i GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) podpisały porozumienie o współpracy przy badaniu możliwości budowy elektrowni jądrowej z reaktorami BWRX-300. W sierpniu 2020 r. spółka Synthos Green Energy została Partnerem Strategicznym GEH z zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. Latem 2021 r. SGE i ZE PAK ogłosiły rozpoczęcie wspólnego projektu, mającego prowadzić do zbudowania na terenie po eksploatacji węgla brunatnego 4-6 reaktorów BWRX-300. Na początku grudnia Synthos Green Energy i PKN Orlen podpisały umowę inwestycyjną, efektem której będzie joint venture do rozwoju w Polsce technologii jądrowej i budowy reaktorów.

Na początku czerwca Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podał, że bada wniosek o zgodę na powołanie w Polsce przez Synthos Green Energy i GE-Hitachi Nuclear Energy International (GEHI) spółki - przedstawiciela handlowego GEHI w zakresie technologii reaktorów SMR.(PAP)

autor: Anna Bytniewska

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (22)

dodaj komentarz
zoomek
SMR - to już sprawdzona technologia?
vacarius
Pamiętacie jak to oni byli przeciw elektrowni atomowej budowanej przez PO. Zadna wiochą się nie godziła przez PIS aby to było u nich. Myślicie ze gdy PIS poda lokalizacje to wiocha się zgodzi? Chyba ze każdemu mieszkancowi dadzą po 100 tyś zł w gotówce.
kamikaze351
"Planujemy". Tylko na tyle ich stać. Marzyć może każdy.
peluquero
powiedzmy że bardzo lubisz danie pad thai które kosztuje 60zł
ale nie do końca Cie stać bo o składniki trzeba się postarać, natomiast pod nosem masz dużo tanich kartofli gdzie tyle samo kalorii kosztuje 5zł, to zrozumiałe że w takim przypadku pad thai będzie jedzony od święta, ale jak sprawdzić żebyś jednak jadł pad thai codziennie

.
powiedzmy że bardzo lubisz danie pad thai które kosztuje 60zł
ale nie do końca Cie stać bo o składniki trzeba się postarać, natomiast pod nosem masz dużo tanich kartofli gdzie tyle samo kalorii kosztuje 5zł, to zrozumiałe że w takim przypadku pad thai będzie jedzony od święta, ale jak sprawdzić żebyś jednak jadł pad thai codziennie

....w prosty sposób, ograniczając dostępność ziemniaka :) czyli np najpierw zmniejszając jego krajową produkcję uzasadniając to importem tańszego ziemniaka zza granicy, pomniejszając tym samym stany magazynowe i zapasy, następnie ucinając import bez możliwości znacznego uzupełnienia podaży wewnątrz-rynkowo, a jedynie drogim patrząc przez pryzmat cena/jakość ziemniakiem zza granicy z doliczką frachtu, a gdy już każdy się rzuca na ziemniaki dajesz każdemu jeszcze dodatek żeby rzucał się już każdy na wszystko, a cena poleciała w kosmos...

i w ten sposób kalorie które dostarczamy z pad thai'a za 60 zł równe są tym z ziemniaka który zaczyna kosztować 65zł i nagle okazuje się że pad thai staje się opłacalny, z tym że w przeciwieństwie do ziemniaka, składniki, wiedzę jak przygotować, a także odpowiednią kuchnię do obróbki i do przygotowania ma ktoś inny ;)
forfun
Takimi nierealnymi obietnicami ( każdy kto choć trochę myśli wie ile czasu będą trwały same etapy wyboru i projektowania nie mówiąc o budowie ) tylko dodatkowo obniża notowania polski w świecie gdyż nikt nie traktuje poważnie oszustów lub psycholi.
go_ral
taki SMR powinien byc na kazde 3 sasiadujace powiaty. a poza tym chcialem dodac ze PiS rekami Obajtka i Orlenu grabi Polakow na rekordowych marżach
jas2
Powinna go mieć każda większa firma, oprócz wiatraka i paneli słonecznych.
tomkooo
bedzie stal zaraz obok fabryki izery ;)

Powiązane: Polska elektrownia jądrowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki