REKLAMA

Obajtek: Paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie

2021-07-06 21:28
publikacja
2021-07-06 21:28
Obajtek: Paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie
Obajtek: Paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie
fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Przypominam, że kiedy to pan był w rządzie, ceny paliw potrafiły przekraczać 6 zł; dziś, mimo niekorzystnych warunków makro, paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie - zaznaczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, odpowiadając na internetowy wpis Władysława Kosiniaka-Kamysza.

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zażądał w niedzielę na konferencji prasowej zorganizowanej na jednej ze stacji Orlen w Warszawie obniżenia na wakacje i po wakacjach cen benzyny. Z kolei we wtorek we wpisie na Twitterze zamieścił zdjęcia z zestawieniem cen ze stacji Orlen przy Czerniakowskiej w Warszawie oraz z trzech innych stacji - należących do zagranicznych koncernów - przy ul. Górczewskiej i Ostrobramskiej w Warszawie. Na zdjęciu widać, że cena za litr benzyny na stacji Orlen jest najwyższa.

"Wychodzi na to, że Francuzi, Brytyjczycy czy Holendrzy nie zdzierają tak z polskich kierowców jak @DanielObajtek" - napisał lider PSL. Swój wpis opatrzył hasztagiem "#TaniejObajtku!".

W odpowiedzi, prezes PKN Orlen napisał: "Przypominam, że kiedy to Pan był w rządzie, ceny paliw potrafiły przekraczać 6 zł. Dziś, mimo niekorzystnych warunków makro, paliwa w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie. Porównując ceny do średnich zarobków, Polacy mogą dziś kupić dwa razy więcej paliwa niż za rządów PO-PSL" - czytamy.

Wcześniej, na wtorkowej konferencji prasowej zorganizowanej na jednej ze stacji PKN Orlen w Warszawie, politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego zwracali uwagę na drastyczny wzrost cen paliw. Podobne konferencje ludowcy zorganizowali także w innych miastach.

Rzecznik PSL Miłosz Motyka powiedział, że akcja ta ma uświadomić rządzącym, jak wysokie są ceny paliw. "Chcemy obniżyć ceny paliw, żądamy tej obniżki, ponieważ galopujące ceny benzyny dobijają budżety domowe, pustoszą kieszenie Polaków, pustoszą ich portfele" - powiedział Motyka. Według niego, należy obniżyć akcyzę na paliwo.

Politycy PSL zwracali również uwagę, że spośród wszystkich stacji paliw, to właśnie na Orlenie ceny paliw są najwyższe. Podkreślali, że upominają się o obniżki z kilku powodów, m.in. z powodu wakacyjnych wyjazdów, zbliżających się żniw oraz odbudowy polskiej gospodarki po pandemii i zatrzymania rosnących kosztów życia Polaków. (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (46)

dodaj komentarz
jelonek1
Za przeciętne wynagrodzenie Polak kupi ok. 1028 litrów benzyny, Niemiec - 2550. To dla kogo jest tanio/taniej? :)
kiniaa
Ma rację, byłam w kilku państwach w Europie i mogę potwierdzić słowa Obajtka
dawidzia
Jak ktoś porównuje cenę baryłki ropy teraz i obecnie, to fajnie tez pamiętać, że mowa o wartościach wyrażonych w dolarach.....a wtedy dolar był wyjątkowo taki, oscylując w wartościach 3zł a nie jak teraz blisko 4 zł.......Tak więc jak się wykrzykuje takie porównania, to warto pamiętać o każdym szczególe.
enklaw
Panie Obajtek, gdy za czasów rządów opozycji paliwo dochodziło do 6zł, to ropa była nawet po 120 $ za baryłkę, teraz ropa oscyluje około 70 $, czyli co ? Powinno być po 3,50 ? W cenie paliwa są głównie coraz wyższe podatki i marże .Doicie Polaków ,ceny zachodnie,zarobki wschodnie.
klepsiska
Jakby na to nie patrzec, to na tle innych panstw Polska wypada calkiem niezle i te ceny nie są wcale jakies kosmiczne, poza tym wszystko drozeje...
palestrina
Obahtuś jak Mojżesz wzniósł dwie ręce i przekazał ciemnemu ludowi niebiańsko cudowne wieści, mimo podwyżek i tak jest tanio, a ciemny lud uśmiechnął się i z pokorą wyjął gotówkę z portfela.
ja3
Pewnie, paliwa są za tanie. Dajcie benzynę na 8zł, albo od razu na 20. Po co się ograniczać?
prawnuk
Podobno nauczyciele mają niskie pensum w Polsce. Panie Obajtek - ile litrów paliwa kupi za godzinę pracy z dziećmi nauczyciel w Luksemburgu i w Polsce? podobno różnica to ledwie 700%
demeryt_69
Jaką część zarobków ludzie wydają na paliwo, geniuszu manipulki?
300_pala odpowiada demeryt_69
To zależy od ludzi…
Prawdziwy Słowianin powinien ro wiedzieć

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki