REKLAMA
BADANIE

Nowy podatek od zysku z kryptowalut. Ten kraj wyprzedza UE

2023-01-02 15:40
publikacja
2023-01-02 15:40

Zyski kapitałowe z handlu kryptowalutami w 2023 r. zostały opodatkowane we Włoszech stawką 26 proc. Według informacji podanych przez CoinDesk tamtejszy parlament przyjął projekt budżetu na bieżący rok wraz z przepisami regulującymi podatkowy wymiar obrotu cyfrowymi walutami opartymi o technologię blockchain.

Nowy podatek od zysku z kryptowalut. Ten kraj wyprzedza UE
Nowy podatek od zysku z kryptowalut. Ten kraj wyprzedza UE
fot. Dan Eady / / Shutterstock

Zgodnie z nowym budżetem przegłosowanym przez włoski parlament 29 grudnia handel kryptowalutami na Półwyspie Apenińskim będzie od 2023 roku podlegać podatkowi w wysokości 26 proc. od każdej transakcji generującej zysk większy niż 2000 euro.

Decyzja Włoch o nałożeniu podatku od zysków kapitałowych pochodzących z rynku kryptowalut wyprzedza regulacje Unii Europejskiej dotyczące rynków aktywów kryptograficznych (rozporządzenie MiCA). O pracach nad większym nadzorem transakcji z udziałem kryptowalut pisał Michał Kisiel w artykule „Nadchodzi ostrzejsza kontrola transakcji kryptowalutami w Europie”.

Zgodnie z nowymi zasadami straty z inwestycji w kryptowaluty można odliczyć od zysków kapitałowych i przenieść na kolejne lata. Przepisy wymagają jeszcze szeregu interpretacji, ponieważ w wielu punktach są niejasne dla inwestorów, jak chociażby to, jakie transakcje kwalifikują się do objęcia podatkiem.

Jak donosi CoinDesk, przepisy mówią, że „wymiana między aktywami kryptograficznymi o tych samych cechach i funkcjach” nie stanowi „sprawy podatkowej”. Cyfrowe "monety" i "tokeny" były dotychczas traktowane przez włoskie organy podatkowe jako obce waluty. 

Ustawa budżetowa legalizuje kryptowaluty, definiując je jako „cyfrową reprezentację wartości lub praw, które mogą być przekazywane i przechowywane elektronicznie przy użyciu technologii distributed ledger lub podobnej” - przekazał kolei portal cryps.pl

Wcześniej rząd Giorgi Meloni zaproponował projekt ustawy, który wymaga od podatników wskazania wartości swoich kryptograficznych aktywów na dzień 1 stycznia 2023 r. "Nowa ustawa zachęca handlarzy kryptowalutami i inwestorów, aby nie ukrywali swoich zysków z kryptowalut, nakładając na nich „podatek dochodowy od zastąpienia” w wysokości 14 proc. wartości aktywów posiadanych w dniu 1 stycznia 2023 r., zamiast ich wartości w momencie zakupu" - informuje bithub.pl

Ostrzejsze stanowisko włoskiego rządu w sprawie kryptowalut jest podobne do tego zaproponowanego przez rząd Portugali, dotychczas uważanej za liberalny pod względem podatków od kryptowalut kraj w UE. Zgodnie z budżetem Portugali na 2023 r. zyski osiągnięte z zasobów cyfrowych przechowywanych krócej niż rok będą opodatkowane stawką 28 proc., podczas gdy kryptowaluty przechowywane dłużej są zwolnione z podatków.

Michał Kubicki

Źródło:
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (6)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Podatek za zaradność. Mogłeś być urzędnikiem a jesteś inwestorem i zarabiasz to my cię ukarzemy za to.
interstellar
Miód na moje serce. To prądożerne badziewie trzeba wypchnąć na śmietnik historii. Jakimś zmyślonym g. chcieli zastąpić złoto... pozdrawiam myślących.
zoomek
Masz moje wsparcie. To banksterska kiła. 100% fiat, inwigilacja przez net, uzaleznienie od netu, prądu, technologii. Tak - to ma przkierować zainteresowanie ludzi z kruszców i potem brutalnie ich wyleszczyć. To już się dzieje - paczaj FTX.
pikawka
czyli cyfrowy sasin juz za progiem
zoomek
A stratę można odpisywać czy państwo tylko chce łoić?
iluminata_4
Przy 26% już się nie opłaca grać.

W 2022 roku krypto pokazało jaki to kruchy rynek.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki