REKLAMA

Polski Ład dla przedsiębiorców: oto co PiS szykuje dla firm

2021-05-15 10:56
publikacja
2021-05-15 10:56

Niższe obciążenia podatkowe dla mikrofirm, ulga podatkowa zmniejszająca koszty wejścia na giełdę czy pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji - to m.in. zmiany, jakie przewidziano dla przedsiębiorstw w ramach "Polskiego Ładu". Zapowiedziano też ulgę na automatyzację. Eksperci zwracają uwagę, że Polski Ład dla firm to też brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku oraz obciążenie przedsiębiorców indywidualnych składką zdrowotną proporcjonalną do dochodu. 

Polski Ład dla przedsiębiorców: oto co PiS szykuje dla firm
Polski Ład dla przedsiębiorców: oto co PiS szykuje dla firm
fot. Lipik Stock Media / / Shutterstock

W sobotę podczas konwencji programowej zaprezentowano tzw. Polski Ład, czyli nowy społeczno-gospodarczy program na okres pocovidowy, który firmują partie tworzące Zjednoczoną Prawicę.

Jak wskazano w dokumencie, dzięki reformie wprowadzającej wysoką kwotę wolną od podatków, obniżone zostaną obciążenia dla 500 tys. firm, które mają dochody do poziomu 6 tys. zł miesięcznie. Najmniejsze firmy mają dzięki temu zaoszczędzić nawet 2 tys. zł rocznie.

Inne rozwiązanie przewidziane dla małych firm to tzw. ulga na prototypy. "Konstrukcja prototypu to często niezbędny, a jednocześnie bardzo kosztowny warunek pomyślnej komercjalizacji produktu. System podatkowy powinien wspierać wysiłki przedsiębiorców w tworzeniu prototypów" - zauważono w dokumencie. Dodano, że koncepcja wzorowana jest na rozwiązaniach wprowadzonych we Francji.

W ramach działań skierowanych do małych przedsiębiorstw uwzględniono rozwiązania prawne ułatwiające planowanie i realizację procesów sukcesyjnych. "W tym celu możliwe ma być zakładanie fundacji rodzinnych, wzorowanych na ich zagranicznych odpowiednikach. Mają one służyć zapewnieniu wielopokoleniowej sukcesji biznesu i akumulacji rodzimego kapitału. Będą także sprzyjać nowym inwestycjom oraz profesjonalizacji" - stwierdzono.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Do programu wpisano też 2 mln euro ryczałtu ewidencyjnego. "Z początkiem 2021 r. weszły w życie zmiany, które podnoszą limit przychodów uprawniających do płacenia ryczałtu. Do tej pory limit ten wynosił 250 tys. euro. Zmiany objęły szerszą grupę wolnych zawodów, m.in. prawników, lekarzy, księgowych, inżynierów i tłumaczy" - napisano.

Z kolei ulga konsolidacyjna ma zapewnić firmom impuls do szybkiego przeprowadzenia procesów konsolidacyjnych i zwiększania przewagi konkurencyjnej. "Efekt ten zostanie osiągnięty przez ulgę w podatku CIT" - podano.

Przewidziano też ryczałt dla przychodów zagranicznych. "Jeśli nierezydent zdecyduje się przenieść swoją rezydencję podatkową do Polski, to od dochodów zagranicznych zapłaci stały ryczałt" - wyjaśniono.

"Program powrotu kapitału" to propozycja dla Polaków, którzy mają majątek lub ukryte dochody za granicą. W jego ramach, jak wyjaśniono, będzie można powrócić z majątkiem i dochodami bez obaw o wszczęcie postępowań w sprawie unikania opodatkowania.

Ułatwienia dla średnich przedsiębiorstw zawierają ulgę na automatyzację i robotyzację, która ma zachęcić przedsiębiorców do inwestycji w bardziej efektywne, długoterminowe projekty rozwojowe.

Innym rozwiązaniem dla firm średniej wielkości jest podatkowe wsparcie ekspansji zagranicznej. "Chociaż bezpośrednie wsparcie ekspansji nie jest możliwe, system podatkowy może uwzględniać wiele kosztów pośrednich tak, by firmy mogły się rozwijać na innych rynkach" - napisano.

W dokumencie wymieniono też ulgę na IPO. Zwrócono uwagę, że wejście na rynek publiczny pozwala na szybki rozwój przedsiębiorstw, a podmioty działające na tym rynku "stanowią trzon krajowej gospodarki". Ulga podatkowa ma wpłynąć na zmniejszenie kosztów wejścia na giełdę.

Do średnich firm skierowana jest również tzw. symultaniczna ulga IP-BOX i B+R. Jak wskazano, "wsparcie procesu działalności innowacyjnej musi przekładać się na możliwość jednoczesnego wykorzystania preferencji podatkowych" na kolejnych etapach procesu.

Kolejne rozwiązanie to rozszerzenie estońskiego CIT dla większej liczby firm. Przypomniano, że ten model polega na przesunięciu momentu opodatkowania zysków spółki do czasu ich wypłaty. "Reforma weszła w życie w 2021 r. i będzie ewaluowana z perspektywą jej rozszerzenia" - zaznaczono. Tylko w 2021 r. w portfelach firm ma zostać, jak oszacowano, 5,6 mld zł.

Dodatkowo przewidziano łatwiejszy dostęp do finansowania venture capital. "Dla zwiększenia zaangażowania venture capital na polskim rynku zostaną wyeliminowane istniejące bariery podatkowe, a także wdrożone rozwiązania, które w tym zakresie funkcjonują np. we Francji i Wielkiej Brytanii" - wskazano.

Dla dużych przedsiębiorstw ułatwieniem mają być natomiast Interpretacje 590, czyli pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji. Podkreślono, że jest to odpowiedź na potrzeby potencjalnych inwestorów, którzy potrzebują dokumentu wiążącego administrację podatkową.

Kolejne rozwiązanie dla dużych firm to stworzenie w Ministerstwie Finansów centrum obsługi podatkowej inwestora, które ma być specjalnym biurem odpowiedzialnym za kontakty z inwestorami strategicznymi.

Ponadto, program zakłada uproszczenia w zakresie cen transferowych, czyli "uproszczenie w rozliczaniu cen transferowych dla holdingów inwestujących w Polsce".

Inna propozycja to wsparcie zatrudnienia innowacyjnych pracowników - nawiązuje do konstrukcji stosowanej we Włoszech, gdzie koszty zatrudnianych naukowców można odliczać od podatku.

Ułatwieniem dla dużych firm mają być też tzw. grupy VAT. Jak wyjaśniono, rozliczenia wewnątrz grup kapitałowych nie będą objęte podatkiem VAT, co oznacza dla nich oszczędność finansową, niższe koszty obsługi, a przy tym uproszczenie działalności analitycznej KAS.

Z kolei "opcja opodatkowania VAT dla instytucji finansowych" ma być zachętą dla inwestycji w Polsce przez sektor finansowy. Zaznaczono, że rozwiązanie to funkcjonuje w wielu krajach UE.

"Polski Ład" zakłada też wprowadzenie ustawy o programach akcjonariatu pracowniczego. "W skali makro efektem będzie stworzenie mechanizmu sprzyjającego budowie silnej klasy średniej i unikaniu bądź ograniczaniu alokacji bogactwa narodowego jedynie w rękach nielicznych oligarchów" - czytamy w dokumencie. Natomiast w skali mikro - m.in. zwiększenie możliwości inwestycyjnych i rozszerzenie źródeł pozyskania kapitału na cele rozwojowe spółek, zabezpieczenie spółek przed wrogim przejęciem czy likwidacją zakładu pracy.

W programie zwrócono też uwagę na ochronę podwykonawców. Zapowiedziano rozszerzenie pakietu ochronny podwykonawców przed nieuczciwymi praktykami przez utworzenie rachunku powierniczego, na który inwestor będzie wpłacał środki zabezpieczające wypłaty dla podwykonawców.

Wskazano również na nowelizację ustawy Kodeksu spółek handlowych oraz zapowiedziano "możliwość konfiskowania wykorzystanego do przestępstw mienia, które należy do osób trzecich". 

autor: Magdalena Jarco, Karolina Mózgowiec

maja/ kmz/ pad/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (19)

dodaj komentarz
karolwa
PIS uderza w polski kapitał!! Obniżają podatek dochodowy dla spółek - większość zagranicznych w Polsce to spółki, a podwyższają podatek dochodowy de facto aż o 9% dla samozatrudnionych - prawie wszyscy to Polacy z polskim kapitałem! Tylko nie nazwą tego podnoszeniem podatku dochodowego - tylko wyższą składką zdrowotną - są na tyle PIS uderza w polski kapitał!! Obniżają podatek dochodowy dla spółek - większość zagranicznych w Polsce to spółki, a podwyższają podatek dochodowy de facto aż o 9% dla samozatrudnionych - prawie wszyscy to Polacy z polskim kapitałem! Tylko nie nazwą tego podnoszeniem podatku dochodowego - tylko wyższą składką zdrowotną - są na tyle cwani, że nie podwyższą składki emerytalnej bo musieli by wypłacać wyższe emerytury. Chcą wykończyć Polaków! Najpierw zabraniają im pracować w pandemii dając jałmużnę, a od razu potem drugi cios - żeby nie mogli wyjść na prostą! Zapomnij przy tym o wyższej emeryturze! SKANDAL - pomysły rodem ze skrajnej lewicy! Proszę Was nie głosujcie już więcej na nich!
nanader1
Przedsiębiorcy zapłacą wyższe podatki ale stymulacyjne elementy programu oznaczają większe wydatki konsumentów. Summa summarum finansowo będziemy jako naród do przodu, i w szeregu miejsc biurokracja zostanie uproszczona. Bardzo fajny program
devnull
super, dzięki takim analfabetom ekonomicznym będzie za pare lat w głębokiej dupie, ciesz się dalej
marok
Dla równowagi coś o oPOzycji.

Program oPOzycji:
Nie ma pienędzy i nie będzie.
Polacy powiedzcie gdzie są zakopane pieniądze.
Zatrzymamy tę dobrą zmianę.
Po co CPK pod Warszawą skoro jest w Berlinie
300_pala
Czyli kasa od pracujących dla niepracujących
onlyv8engine
bo nie ma. a za cpk to powinni dawać dozywocie
harrytracz
A kto powiedział że człowiek ma wybierać między PISem a PO?
Sporo się ograniczasz skoro zrównujesz swój wybór do dwóch opcji.
samsza
Resort finansów: zmiany zawarte w Polskim Ładzie będą pozytywne jedynie dla 40 proc. osób prowadzących działalność gospodarczą

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/polski-lad-jednoosobowe-firmy-na-celowniku/v7qpwgl
3xx
masz byc prcownikiem za miske ryzu, jakiego programu spodziewaliscie sie po morawieckim?
3xx odpowiada 3xx
komuna równa ludzi ale zawsze w dól

Powiązane: Polski ład - Niskie podatki

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki