REKLAMA
Dzień domów w Bankier.pl. Dziś specjalne wydanie serwisu. Debata o 12:00

Nowojorczycy zalegają z opłatami za czynsz na sumę 1 mld USD

2021-01-16 04:12
publikacja
2021-01-16 04:12
Nowojorczycy zalegają z opłatami za czynsz na sumę 1 mld USD
Nowojorczycy zalegają z opłatami za czynsz na sumę 1 mld USD
fot. Marcus Santos / / ZUMA Press

Nowojorczycy żyjący w mieszkaniach z tzw. czynszem regulowanym są łącznie winni właścicielom domów ponad 1,1 miliarda dolarów z tytułu zaległych opłat. Przez ponad dwa miesiące 20 proc. lokatorów nie było w stanie wywiązać się z obowiązku zapłaty.

Z ustaleń tzw. programu ds. poprawy warunków mieszkaniowych (CHIP) reprezentującego właścicieli lokali o regulowanym czynszu wynika, że około 50 tys. najemców zalega z płatnościami na sumę 15 tys. dolarów, co oznacza, że zalegają z opłatami za rok.

Jak zauważył dziennik "New York Post" dane opracowane na podstawie analizy sytuacji 40 tys. lokali objętych kontrolą czynszu, pojawiają się w czasie, gdy stan Nowy Jork ma otrzymać od rządu federalnego wsparcie na cele związane z wynajmem w ramach najnowszego pakietu pomocy dla dotkniętych epidemią koronawirusa. Pomoc dla stanu Nowy Jork wyniesie 1,3 mld dolarów

Nie jest jasne, jaka część tej kwoty trafi do miasta Nowy Jork. Dyrektor wykonawczy CHIP, Jay Martin podał w oświadczeniu, że fundusze "będą ogromną pomocą, jeśli zostaną wyasygnowane na zaległe płatności". Jego zdaniem zważywszy na ogromną wielkość niezapłaconego czynszu potrzebne będzie jednak jeszcze większe wsparcie ze strony Waszyngtonu.

Według kierownictwa programu ds. poprawy warunków mieszkaniowych (CHIP) liczba najemców, którzy nie są w stanie zapłacić czynszu, drastycznie wzrosła od wybuchu epidemii. Od 175 000 do 185 000 najemców (ok. 19,4 proc.) - ma ponad dwa miesiące zaległości w płatnościach. Stanowi to ponad 300-procentowy wzrost w porównaniu do lutego ubiegłego roku. Najemca zalegający z płatnościami jest winien właścicielowi przeciętnie 6,1 tys. dolarów USA.

Zgodnie z nowo uchwaloną ustawą stanową przedłużającą moratorium na eksmisje, lokatorzy, którzy nie są w stanie opłacić czynszu w czasie epidemii podlegają prawnej ochronie. Nie można ich pozbawić dachu nad głową przynajmniej do 1 maja.

Zaleganie z opłatami ma katastrofalne skutki dla właścicieli. "Nie mamy nic. Jesteśmy całkowicie bez środków do życia" – powiedział reporterom tabloidu "New York Post" 88-letni David Howson, właściciel domu w Harlemie. "Zaległy czynsz idzie w tysiące" - dodał.

"Władze nakazały właścicielom zapewnianie mieszkań bez odszkodowania podczas kryzysu zdrowia publicznego, niezależnie od zdolności najemców do płacenia. (…) Właściciele domów wykonali swoją część zadania. Teraz rząd musi dołożyć wszelkich starań, by pomóc tysiącom ludzi w pokryciu kosztów wynajmu mieszkań" – powiedział gazecie należącej do Ruperta Murdocha, dyrektor wykonawczy CHIP, Jay Martin.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
_merit
Nawet kamienicznicy w Polsce powrócili do swojego dawnego motto: "Wasze ulice, nasze kamienice" :)
kimdzongtusk
To nic. Najważniejsze, że "rynki są zadowolone" a bezosom i muskom przybywają kolejne miliardy. Mista płonęły, najazd na Kapitol był....co następne ?
harrytracz
Wojciech Orzechowski mówił że obniżył czynsze niektórym osobom które straciły pracę w czasie pierwszego lockdownu. Wystarczyło się dogadać jak ludzie ... Mieszkania obłożone a jednocześnie lokatorzy mieli trochę czasu na znalezienie nowej pracy i ogarnięcie się.
hfjdj
Przecież nigdzie nie jest napisane że mieszkania nie są "obłożone" tylko że najemcy mają długi. A tak jak biznesmen kłamie to chyba tylko polityk lepiej.
_merit
Aj-waj, wyzysk wśród 'swojaków'? To niekoszernie!
bialy_kruk
To w poniedziałek wzrosty na łolstrit bo może być już tylko lepiej i te lepiej trzeba zdyskontować.
newconnect
"właściciel domu w Harlemie" no byłem tam kiedyś ;-) to interes życia jest taka kamienice sobie kupic ....
langdon25
Poprosić o radę SASYNA - on wie jak ten temat rozwiązać

Powiązane: Najem i wynajem mieszkania

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki